"Орон зай" сэдвээр загварчлах хичээлийн тойм. Дунд бүлгийн GCD хамтын загварчлалын хураангуй (пластикийн техникийг ашиглан) "Сансарт нисэх" Бэлтгэл бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдрийг загварчлах.

Кузнецова Марина Валерьевна GBOU 18-р дунд сургуулийн бүтцийн нэгж "CCR" цэцэрлэг Сурган хүмүүжүүлэгч Самара муж, Новокуйбышевск хот

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрөл: Харааны үйл ажиллагаа.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" ; "Ярианы хөгжил" , "Танин мэдэхүйн хөгжил" .

Даалгаварууд:

  1. Уран баримал хийх арга, техникийг давт.
  2. Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
  3. Сансар огторгуйн талаарх алсын хараагаа тэлэх.

Арга, техник:

  • практик (сансрын пуужин үйлдвэрлэх)
  • харааны (Ангараг гарагийн зураг, сансрын хөлөг, тойм зураг, сансрын хөлгийн гэрэл зураг (пуужин), баримал хийх арга, техникийн хүснэгтүүд.)
  • аман (шүлэг "Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, амарч эхэлцгээе!" ) .

Материал ба тоног төхөөрөмж: plasticine, стек, самбар, салфетка. Сансрын хөлгийн ноорог, тойм зураг, гэрэл зураг (пуужин), загварчлалын арга, техникийн хүснэгтүүд.

  1. Зохион байгуулалтын мөч.
  2. Оршил яриа.
  3. Үйл ажиллагааны сэдвийг нийтлэх. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, ширээний ард суу.

Залуус аа, "Мянган замд тарсан вандуй" оньсого тааварлаарай. (одтой тэнгэр)-Орон зай гэж юу вэ? - Сансар бол манай дэлхийтэй төстэй, өөр олон гаригууд байдаг орчлон ертөнц юм. Та ямар гаригуудыг мэдэх вэ? (Сугар, Бархасбадь, Санчир...)Олон хүн сансарт нисэхийг мөрөөддөг байсан ч дэлхий дээр анх удаа сансарт ниссэн хүн бол манай улсын сансрын нисгэгч Юрий Гагарин юм. (1961 оны 4-р сарын 12); Түүний нислэг 108 минут үргэлжилсэн; Одоогоос 50 орчим жилийн өмнө сансарт хүрэх зам хүмүүст нээгдсэн. 1963 онд Валентина Терешкова анхны эмэгтэй сансарт ниссэн.

Өнөөдөр би та бүхнийг алс холын "Ангараг" гариг ​​руу сансрын аялалд урьж байна, та нар дараа нь Ангараг гараг руу нисэхийн тулд та нар хүн бүрийг бүтээх ёстой Хуванцараар хийсэн өөрийн сансрын хөлөг. Одоо та нэг хүнээс гол зохион бүтээгчид, зураач, инженерүүд болох болно, гэхдээ эрдэмтэд ямар төрлийн сансрын хөлөг бүтээдэг болохыг харсан.

4. Шинэ материалын тайлбар.

5. Биеийн тамирын дасгал "Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, амарч эхэлцгээе!" Одоо та нэгдмэл загвар зохион бүтээгч, зураач, инженер, дизайнерууд болох болно. Эрдэмтэд ямар төрлийн сансрын хөлөг бүтээдгийг та харсан ч гайхалтай сансрын хөлөг бас байдаг.

1. Сансрын хөлөг бүтээхийн тулд би цаас, харандаа авна. Би бүтээх шаардлагатай хөлөг онгоцыг цаасан дээр зурах болно. Би төхөөрөмжөө хэдэн хэсгээс бүрдэхийг тодорхойлдог. Би өөрт хэрэгтэй материал, багаж хэрэгслийг сонгодог. Би бүтээж эхэлж байна. Өөрийнхөө хөлөг онгоцыг бүтээхэд хэцүү байгаа хүмүүс санал болгож буй схемийн дагуу ажиллах боломжтой. Усан онгоцны уран баримлын үзүүлбэр. 2. Та нар хүн бүр өөрийн гэсэн схемийг зурж, сансрын хөлөг бүтээх боломжтой.

3. Урьдчилан бэлтгэсэн хэв маягийн дагуу загварчлах дараалсан үйл явцыг харуул

4. Даалгаврыг зөвхөн санал болгож буй схемийн дагуу гүйцэтгэх төдийгүй бүтээлч байдал, уран сэтгэмжийг харуулах боломжийг олгох.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав,
Тайвширч эхэлцгээе!
Нуруу нь баяртайгаар шулуун,
Гараа өргө!

Нэг, хоёр, суугаад босоод,
Дахин амрахаар.
Нэг удаа, хоёр удаа урагш бөхийж,
Нэг удаа, хоёр удаа хойшоо бөхийлгө.

Тиймээс бид илүү хүчтэй, эрүүл, илүү хөгжилтэй болсон!

Сэдэв: "Манай сансрын нисэгчид"

ЗОРИЛГО: Бүтээлч эсвэл хосолсон аргыг ашиглан хүний ​​дүрсийг урлаж сур.

ЗОРИЛГО: Сансрын нисгэгч юу хийж байгаа нь тодорхой болохын тулд түүний хөдөлгөөнийг дамжуулах - таталцлын тэгт нисэх, саран дээр алхах эсвэл харь гарагийнхантай мэндлэх. Төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэх ажлыг төлөвлөх, үр дүнг урьдчилан таамаглах, түүнд хүрэх чадварыг хөгжүүлэх.

ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНД БЭЛТГЭХ:

Хичээл эхлэхээс өмнө бүлгийн өрөөг агааржуулдаг. Туслах ажилтан нойтон цэвэрлэгээ хийдэг. Би хичээлийн ширээг самбарын урд эгнээнд байрлуулдаг. Би сансрын нисгэгчдийн зургийг самбар дээр зүүдэг. Би хүүхэд бүрт загварчлах материал бэлддэг. Би хөгжмийн төвд урьдчилан бэлтгэсэн дискээ тавьсан.

ӨМНӨХ АЖИЛ:

Сансар огторгуйн талаархи зургуудыг сонгоно уу. Хүүхдүүдтэй сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн талаар ганцаарчилсан болон багаар ярилцаж, хүүхдүүдийн энэ талаар юу мэддэгийг олж мэдэх. Хүүхдэд сансрын нисгэгчдийн тухай сонин, сэтгүүлээс ганцаарчилсан анги уншиж өгөх "танин мэдэхүй", "уран сайхны бүтээлч байдал" гэсэн шууд боловсролын үйл ажиллагаа явуулах.

МАТЕРИАЛ: Өнгөт пластилин, стек, банз, салфетка, товч, утас, сансрын нисгэгчидтэй хийсэн чимэглэл.

БОЛОВСРОЛЫН ШУУД ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТ, АРГАЧЛАЛ:

Сурган хүмүүжүүлэгч : (Ю.Серпиний “Пуужингууд” шүлгийг уншина)

Өнөөдөр зугаалах цаг алга

Бид өөр зүйлд завгүй байна:

Сансрын пуужингууд

Бид хамтдаа юм хийдэг.

Бид тэдгээрийг тод өнгөөр ​​будна -

Тэднийг одоо нисгээрэй!

Зоригтой сансрын нисэгчид

Цэцэрлэг тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид яагаад 4-р сарын өдрийг тэмдэглэдэг вэ?

Сансрын нисгэгч?

Хүүхдүүд: Энэ өдөр анхны сансрын нисгэгч анх удаа сансарт нисэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Анхны сансрын нисгэгч хэн бэ?

Хүүхдүүд: Юрий Гагарин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сансрын нисгэгч ямар шинж чанартай байх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Хүчтэй, зоригтой, нөхөрсөг,...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, манай бүлэгт одоо жинхэнэ "сансрын хөлөг" бий. Гэхдээ хар даа, энд нэг зүйл дутуу байна.

Хүүхдүүд: Сансрын нисгэгчид байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, хамгийн чухал зүйл бол сансрын хөлөг онгоцоор нисдэг хүмүүст дутагдаж байна. Сансрын нисгэгчид байхгүй. Самбарыг хар, эдгээр нь сансрын нисгэгчид юм. Та сансрын нисгэгчдийг нислэгийн дүрэмт хувцастай - комбинезон, скафандр, бээлий, гутал зэргээр баримаар байна уу.

Физик МИНУТ:

"Бид дэлхий дээр цугларсан

Тэгээд тэд пуужин барьсан

Нэг, хоёр, гурав

Та өнөөдөр нисэх болно."

(Уран баримал хийх техникийг харуулж байна: Хүний дүрсийг хосолсон аргаар сийлдэг. Бүхэл хуванцараас тэд толгойн хэсэг, гарных нь хэсгийг гаргаж аваад нэг цилиндрийг хоёр ижил хөлтэй болгохын тулд стек болгон хайчилж авав. Дараа нь илүү зөөлөн хэсгүүдийг сийлсэн: чихэвч, антен, бээлий (гарыг гөлгөр эсвэл дугуй), гутал (хөлийг бага зэрэг эргэлдүүлж, хөлийг нь хий), ар талдаа хүчилтөрөгчийн сав.

"Би сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна" бэлтгэл бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй.

Зорилго, зорилтууд:
Хүүхдийг анхны сансрын нисгэгч Ю.Гагарины намтартай танилцуулах; орчин үеийн мэргэжил, нарны аймгийн гаригууд, сансарт аялах, сансарт хүний ​​ажлын талаарх ойлголтоо өргөжүүлэх; линзний шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах (тайлбар толь: солир, скафандр, дуран, сансрын хиймэл дагуул); Оросын сансрын нисгэгчдийн ажилд хүндэтгэлтэй хандах, тэдэн шиг байх хүслийг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил:зураг үзэх, "Анхны сансрын нисгэгч" номыг унших, сансар огторгуйн тухай эцэг эхийн түүх, гаригийн хүрээлэнд хийсэн ажиглалт Материал: чимэглэл, хөрөг, ном, D / болон "Бид сансрын талаар юу мэддэг вэ?", хуванцар, самбар, стек. .

Ажлын явц.

Зохион байгуулалтын мөч:
"Одод гэж юу вэ?" - хэрэв тэд чамаас асуувал.
Зоригтойгоор хариул: "Халуун хий!"
Мөн энэ нь үргэлж байдаг гэдгийг нэмнэ үү
Од бүр цөмийн реактортой!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид сансар огторгуй, түүнийг үүсгэн байгуулагчид, анхдагчид байсан агуу хүмүүсийн тухай ярих болно 2011 он сансрын нисгэгчдийн ойн жил болсон; 1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд Ю.Гагарин нислэг үйлджээ. Одоо бид энэ өдрийг сансрын нисгэгчдийн өдөр гэж үздэг. Дэлхий бол бидний орчлон дахь гэр юм. Бөмбөрцөг болон газрын зургийг харцгаая. Манай гараг бөөрөнхий бөгөөд зөвхөн түүн дээр амьдрал бий. Хэн пуужин зохион бүтээх гэж оролдсон бэ? МЭӨ олон жилийн өмнө философич Архитас уурын урвалын нөлөөн дор тагтаа модон баримлыг хөдөлгөжээ. Дараа нь Хятадууд төхөөрөмж зохион бүтээх гэж оролдсон (салют гэх мэт). Энэ сэдвийг 20-р зууны эхээр К.Е.Циалковский сайтар боловсруулж, С. Королев - дайны жилүүдэд тэрээр Катюша төрлийн зэвсгийг бүтээж, анхны пуужин хөөргөгчийг зохион бүтээжээ. Зураглал үзэж, оньсого асуух:
Гайхамшигт шувуу, час улаан сүүл.
Би оддын сүргийг тойрон нисэх байсан! (Пуужин)
Та сансарт юу хийж чадахгүй вэ? (уналт гэх мэт)
Сансарт, олон жилийн зузаан дундуур мөсөн биет нисдэг.
Түүний сүүл нь гэрлийн зурвас юм. Тухайн объектын нэр юу вэ? (Пуужин)
Цагаан цэцэг нь сэнс шиг цэцэглэж, өглөө нь алга болдог. (Одод)
Сансрын анхдагчдын тухай багшийн яриа.
Ю.Гагарины тухай өгүүллэг. Жирийн нэгэн спортоор хичээллэдэг хүн.

Ажилсаг, ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй. Дайны дараа тэд цутгах үйлдвэрийн ажилчин болжээ. Гэвч тэр тэнгэрт хайртай болохоороо нисэхийг мөрөөдөж, нисэхийн сургуулиа төгсөөд нисгэгч болжээ. Гагарины сансрын хөлгийн сандал дээр суугаад "Явцгаая" гэж хэлэв. Тэрээр анх удаа сансраас дэлхийг харсан. Түүний араас өөр нэг сансрын нисгэгч Герман Титов сансарт нисэв. Сансрын нисгэгчдийн дунд Валентина Терешкова хэмээх эмэгтэй бас байсан.
Хүүхдэд зориулсан асуултууд:
1. Пуужинг хэн зохион бүтээсэн бэ?
2. Анхны сансрын судлаач хэн бэ?
3. Өөр хэн сансарт ниссэн бэ?
4. Сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ?
5. Дэлхий ямар хэлбэртэй вэ?
Биеийн тамирын дасгал "Спортын халаалт"
Сурган хүмүүжүүлэгчМотортыг дэлгэж, дээр нь бичсэн зүйлийг уншихыг хүүхдүүдийг урь. Хүүхдүүд уншдаг: сансрын нисгэгч, пуужин.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бид үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийж, онцолсон дуу авиа, үений тоог тодорхойлж, эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохиох болно.
Хүүхдүүдээр ажил хийдэг.
Хурууны гимнастик "Сансрын нисгэгч"
Үг тоглоом "Нэг - олон"
Станц - олон станц.
Сар - олон сар
Сансрын нисгэгч - олон сансрын нисгэгчид.
"Тэднийг дарааллаар нь нэрлэ"
Юу? - гол
Үгүй юу? - пуужингууд
Би юу харж байна? - гол
Юун дээр ирсэн бэ? - пуужин
Та юунд сэтгэл хангалуун байна вэ? - пуужин
Бид юу бодож байна вэ? - пуужингийн тухай Харанхуй тэнгэрт тэд оддыг ариусгадаг (нударгаа зангидаж, тайлах)
Сансрын нисгэгч пуужинд нисч байна (алгаа алган дээр үрнэ)
Өдөр нисч, шөнө нисдэг (нударгаа зангидан, тайлах)
Тэгээд тэр газар руу харав (дурран дүрс)
Тэр талбайнуудыг дээрээс хардаг (гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа доошлуул)
Уулс, гол мөрөн, тэнгис (уулын өндрийг дүрслэн гараа дээш өргөх)
D/I "Пуужингаа нугалах"- (Хүүхдүүд шоо, хайчилсан зураг, геометрийн дүрсээр пуужин хийдэг)
Таавар "Ямар дуу алга болсон бэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би чамд санал болгож байна, хэрэв хэн нэгэн боломжтой бол Ангараг эсвэл сансрын нисгэгч пуужин загварчлаарай. Уран баримлын техникийг тодруулж, пуужингийн загварыг судалж, нарийн ширийн зүйлийг тодруулаарай.
Хүүхдүүдээр ажил хийдэг.
Ажлын дүн шинжилгээ, үр дүн.

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Сэдэв: "Пуужин ба сансрын нисгэгч".

Зорилтот: Хүүхдэд хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх, дүрслэх урлагийн тогтвортой сонирхлыг бий болгох.

Даалгаварууд:Аливаа зүйлийн хэлбэр, харьцааг хэрхэн дамжуулахыг үргэлжлүүлэн заах; загварчлалын хөдөлгөөний уян хатан байдал; хүний ​​онцлог хөдөлгөөнийг дамжуулах.

Нэг ширхэг хуванцар болон хэсэг хэсгээрээ объектыг сийлбэрлэх чадварыг бэхжүүлэх. Ажлын бүх үе шатыг тууштай гүйцэтгэх чадварыг сайжруулах.

Тоног төхөөрөмж:Би нэг хүүхдэд 3 өнгийн пластилин, салфетка, тосон даавуу, стек, мобайл зэргийг бэлдсэн. Пуужингийн зураг, сансрын хувцастай сансрын нисгэгч, Гагарин, Королев нарын хөрөг зураг.

Урьдчилсан ажил:пуужин, сансрын хөлгүүдийн зургуудыг үзэх; сансрын нисгэгчид, дизайнеруудын хөрөг зураг; уран зохиол унших (нэвтэрхий толь): "Бүх зүйл - Сансар огторгуй" - М., AST, 2000.

Ганцаарчилсан ажил:Рома З.-г долоовор хуруугаараа тэгш бус байдлыг тэгшитгэж, хэсгүүдийг хооронд нь нягт бэхлэхийг заа.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Яриа дахь үгсийг идэвхжүүлэх: портхоль, хүн-дизайнер, (даралтыг бууруулах).

Ахиц дэвшил ба удирдамж:I хэсэг (Танилцуулга):

Залуус аа, 4-р сарын 12-нд ямар баяр тэмдэглэдэгийг хэн мэдэх вэ? – Сансрын нисгэгчдийн өдөр (найрал дууны хариу). – Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, 1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай Оросын сансрын нисгэгч дэлхийд анх удаа “Союз” хөлгөөр сансарт ниссэн. Энэ бол бүх ЗХУ-ын хувьд том баяр байсан. -Анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн бэ? - Юрий Гагарин. - Тийм ээ, энэ бол Юрий Алексеевич Гагарин. Тэр энд байна, хараарай (би түүний хөрөг дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж байна). - Мөн агуу хүн-дизайнер Сергей Павлович Королев биднийг сансарт нисэхэд тусалсан (зураг дээр анхаарлаа хандуулаарай). - Давт, Богдан, Роман. “Тэр бусад зохион бүтээгчидтэйгээ хамт сансрын пуужингийн хөлөг бүтээсэн. Тэд энд байна, жишээг хараарай.

Одоо тааваруудыг тааварлаарай:

Гайхамшигт шувуу, час улаан сүүл.

Оддын сүрэгт ирлээ.

Хариулт: Пуужин.

Энэ шувуу далавчгүй
Гэхдээ хүн гайхахаас өөр аргагүй юм:
Шувуу сүүлээ дэлгэнгүүт -
Мөн одод хүртэл манддаг.

Хариулт: Пуужин.

Тэр сансрын хувцастай, даатгалтай

Орбитод орлоо.

Тэр хөлөг онгоцыг овжиноор засав

Кабель тасарсан байна.

Нэг хүн пуужинд сууж байна.

Тэр зоригтойгоор тэнгэрт нисч,

Тэгээд бидэн рүү сансарын хувцастайгаа

Тэр сансраас харж байна.

Эхлээд тэд үүнийг центрифугт эргүүлэв.

Тэгээд тэд надад хүнд сансрын хувцас өмсгөв.

Тэрээр оддын дунд нисэхээр хөдөллөө.

Би ч бас хүсч байна! Тэд түүнийг хангалттай том болоогүй гэж хэлдэг.

Тэр нисгэгч биш, нисгэгч биш,

Тэр онгоц нисдэггүй,

Бас асар том пуужин.

Хүүхдүүд ээ, үүнийг хэн хэлэх вэ?

Хариулт: Сансрын нисгэгч.

Өнөөдөр хичээл дээр таны таамаглаж байсанчлан бид пуужин, сансрын нисгэгчийг сансрын хувцастай барималлах болно. Зургийг хар.

Таны ширээн дээр янз бүрийн өнгөт хуванцар байдаг. Хамгийн том хэсэг нь пуужин юм. Бид үүнийг нэг ширхэгээс, лууван хэлбэрээр баримал хийх болно (би баримал хийх аргыг харуулав). Пуужин дахь сансрын нисгэгчдэд хөнгөн болгохын тулд бид нүх гаргах болно. Хүүхдүүд ээ, давтана уу - жижиг бөмбөгийг алгаа хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлж, бага зэрэг тэгшлээрэй - эдгээр нь нүхнүүд юм. Гэвч үнэн хэрэгтээ, залуус аа, жинхэнэ пуужинд цонх байдаггүй, учир нь пуужин маш өндөр хурдтай, маш их даралт үүсгэдэг, нэг ч шил тэсвэрлэхгүй, энэ нь хагарч, хөлөг онгоцны даралтыг бууруулдаг. эмгэнэлт байдалд хүргэнэ. – Пуужинг өөрийн хүссэнээр чимэглэж болно. - Сансрын нисгэгч хийж эхэлцгээе (би хэсэгчилсэн үзүүлбэр хийж байна). - Бид хуванцарыг 3 хэсэгт хуваадаг, нэг хэсэг нь толгой, нөгөө хэсэг нь их бие, гурав дахь нь гар, хөл байх болно. -Толгой ямар хэлбэртэй вэ? - Дугуй. - Тэгээд их бие? - Зууван. – Бид яаж зууван хэлбэртэй болох вэ? (алгаа хооронд өнхрөх). -Одоо жаахан амарцгаая.

Сансрын биеийн тамирын хичээл.

Хөгжмийн дагалдан:
Дэлхийчид "Байшингийн ойролцоох өвс", хөгжим Space (Space)
Бага зэрэг хөдөлгөөн
Хүүхэд саран дээр хэрхэн алхаж байгааг дүрслэн үзүүлээрэй, өөрөөр хэлбэл. хөлийг мөрний өргөн зайд байрлуулж, аажмаар хажуу тийшээ үсэрнэ.
Цэлмэг тэнгэрт нар гэрэлтэж байна,
Сансрын нисгэгч пуужинд нисч байна.
(Сунгах - гараа дээш өргө.)
Мөн доор нь ой мод, талбайнууд -
(Бөгий.)
Газар тархаж байна.
(Гараа хажуу тийш нь сунга.)
"Нислэгт бэлтгэх" бие халаалт
Хувцасны шалгалт эхэлж байна. Дуулга таны толгойд эвтэйхэн таарч байна уу? (Эргэж, толгойгоо баруун, зүүн, урагш, хойшоо, дугуйгаар эргүүлнэ.) Сансрын нисгэгч нуруундаа үүргэвчиндээ байрлуулсан төхөөрөмжийг ашиглан сансарт хөдөлж чадна. Бид үүргэвчээ нуруундаа хэр чанга барьж байгааг шалгадаг. (Дугуй хөдөлгөөн, мөрөө дээшлүүлж, буулгах) Олон тооны цахилгаан товч, тэврэлт сайн бэхлэгдсэн үү? (Биеийг баруун, зүүн, урагш, хойшоо эргүүлж, хазайлгах, биеийн дугуй хөдөлгөөн, хөл рүү бөхийлгөх.) Бээлий нь гарт сайн таарч байна уу? (Гараа цээжний түвшинд урагш сунган эргүүлэх хөдөлгөөн, гараа ээлжлэн ба нэгэн зэрэг савлах, гараа урдуур нь дээш өргөх, гараа ээлжлэн нугалах, сунгах, хажуу тийш доош буулгах, мөн ээлжлэн нугалж, шулуун болгох. гар.) Радио хэрхэн ажилладаг, ажиллахгүй байна уу? (Хагас тонгойж, байрандаа хоёр хөл дээрээ үсрэх) Гутал чинь хэтэрхий бариу байна уу? (Хөлийн хуруу, өсгий, гадна болон дотор хөл дээр тойрог хэлбэрээр алхах, хуруугаараа, хажуу тийшээ баруун, зүүн, нэг хавтастай алхам хийх) Сансрын хувцасны "халаалтын систем" зүгээр үү? Амьсгалахад амархан уу? (Амьсгалах - гараа дээшээ гаргах, амьсгалах - гараа доошлуулах.)

Сайн байна, сайхан амраарай!

II хэсэг (Үндсэн):

Одоо ажилдаа орцгооё. Илүү тухтай суу. -Бид хаанаас эхлэх вэ? (пуужингаас).

Залуус аа, та бас сансрын нисгэгчийн хувцсыг хүссэнээрээ гоёж болно. Хэрэв таны сансрын нисгэгч сансарт гарах юм бол түүнд зориулж тусгай "үүргэвч" хийхээ бүү мартаарай - үүний тусламжтайгаар тэр задгай сансарт тав тухтай байх болно. - Залуус аа, сансрын нисгэгчийн нүүр бараг пуужингийн цонх шиг зузаан шилээр хучигдсан байдаг.

Бид дууссан ажлыг "сансрын буудал" -д авчирдаг (та "сансрын аялал хийх талбай" -ыг урьдчилан бэлдэж болно).

IIIхэсэг (эцсийн):

Хүүхдүүд ээ, хар л даа, олон пуужин, сансрын нисэгчид манай "сансрын буудал" дээр гарч ирэв. – Аль пуужин илүү хурдан хөөрнө гэж та бодож байна вэ? Аль пуужин илүү өндөр хурдтай байх вэ? Ямар сансрын нисгэгч сансар огторгуйд сайхан байх вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сайн байна! Өнөөдөр хичээл дээр та өөрийн ур чадвар, чадвар, загварчлалын янз бүрийн аргыг хэр сайн мэддэг гэдгээ харуулсан. Дараагийн удаа хүртэл.

Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

[] Зорилго: "Зурагт хуудас" урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. Зурагт хуудас бүтээх чадварыг хөгжүүлэх - а...

Хэл ярианы ерөнхий хомсдолтой хүүхдийн хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглах нь....

"Цасан хүн" 2-р бага бүлгийн "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. (уламжлалт бус зургийн техник ашиглах - нудрах арга)

Энэхүү хураангуйн тусламжтайгаар та хүүхдүүдэд уламжлалт бус зурах арга болох нудрах аргыг танилцуулж болно. Хуурай бийр зураг...

"Баяртай тэмдэглэл" дууны дугуйланд (5-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ерөнхий хөгжлийн бүлэг) "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" (хөгжмийн үйл ажиллагаа) боловсролын салбарын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

"Хүүхдэд улам бүр ерөнхий, хүн төрөлхтний, ертөнцийн агуулгыг өгөх боловч голчлон төрөлх, үндэсний үзэгдлүүдээр дамжуулан тэдэнд танилцуулахыг хичээ." Г.Белинский Өнөө үед маш их хамааралтай...

Боловсролын салбарын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй: Оюуны бэрхшээлтэй төгсөх ангийн хүүхдүүдтэй "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" Төрөл: үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа (зурах) сэдэв: "Ой дахь баавгай"

Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдэд зурах эерэг хандлагыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Хүүхдэд амьтны (баавгай) дүрсийг контурын дагуу зурахыг "нудрах" аргаар (уламжлалт бус арга...

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" уран сайхны бүтээл

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбарын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. “Зул сарын гацуур модны чимэглэл” уран сайхны бүтээл...


2-р бага бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй

"Сансрын нисгэгч"

Зорилго: Хүний биеийг сийлбэрлэх чадварыг нэгтгэх, биеийн хэсгүүдийн хоорондын хамаарлыг дамжуулах, хөдөлгөөнийг өгөх, сансарт хүний ​​​​нислэгийн ерөнхий найрлагыг бий болгох.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх (сансрын тухай);

Бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөн, гар, хөлөөр өнхрүүлэн, далдуу модны шулуун хөдөлгөөнөөр хуванцар гулсуулж, хэсгүүдийг холбож, баримлын гадаргууг хуруугаараа тэгшлэх замаар сансрын нисгэгчийн дуулга баримал хийх чадварыг нэгтгэх;

Уран баримал хийх хүслийг бий болгох.

Материал: будсан одтой хар картон, хуванцар, самбар, салфетка.

Урьдчилсан ажил: "Сансар огторгуй" сэдвээр яриа өрнүүлэх; сансрын тухай ном үзэж байна.

1. Хичээлийн явц

Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Ёроолгүй далай, төгсгөлгүй далай,

Агааргүй, харанхуй, ер бусын,

Түүнд орчлон ертөнц, одод, сүүлт од амьдардаг.

Мөн амьдрах боломжтой, магадгүй гаригууд байдаг. (Зай)

Энэ нь зөв, энэ бол орон зай юм. Өөр нэг нууц.

Агаарын хөлөг дээр,

Сансар огторгуй, дуулгавартай,

Бид салхиг гүйцэж түрүүлж,

Бид яарч байна ... (Пуужин).

Та хаашаа пуужингаар нисэх боломжтой вэ? (Сансар руу).

Тэр нисгэгч биш, нисгэгч биш,

Тэр онгоц нисдэггүй,

Бас асар том пуужин

Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, энэ хэн бэ? (Сансрын нисгэгч).

Цэнхэр гариг,

Хайрт минь, хонгор минь,

Тэр чинийх, тэр минийх,

Тэгээд үүнийг ... гэж нэрлэдэг (Хариулт: Дэлхий)

Тийм ээ, залуус аа, энэ бол бидний Дэлхий

Удахгүй 4-р сарын 12-нд сансрын нисгэгчдийн өдөр тохионо. Энэ бол юуны түрүүнд сансрын нисгэгчид болон сансрын пуужин бүтээхэд оролцдог хүмүүсийн баяр юм.

Залуус аа, сансрын нисгэгчид хэн бэ? (хөвгүүдийн хариулт)

Та сансарт нисэхийг хүсч байна уу? (хөвгүүдийн хариулт)

Та тэнд яаж нисэх вэ? (хөвгүүдийн хариулт)

Хүүхдүүд гэж хэн хэлэв

Пуужин дээр нисэхгүй байна уу?

Бид зүгээр л хүсч байна

Бид юу ч дээр нисч чадна!

Биеийн тамирын минут:

- Бид сансрын буудал руу явна

Бид хамтдаа алхаж байна.

Бид хөлийнхөө хуруун дээр алхдаг

Бид өсгий дээрээ алхаж байна.

Энд биеийн байдлын шалгалт байна

Мөн тэд мөрний ирээ нийлүүлэв (хөлийн хуруу, өсгий дээр алхаж).

Залуусаа хамтдаа гүйцгээе -

Бид бүгд дулаарах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, самбарыг хараарай. Өнөөдөр бид ийм сансрын нисгэгч хийх болно (дээжний дэлгэц).

Сансрын нисгэгч хаана нисч байна вэ? (Сансар руу).

Тэнгэрт, сансарт юу байдаг вэ? (од, сар, бусад гаригууд).

Сансрын нисгэгчийн бие ямар геометрийн хэлбэрээс бүрддэг вэ? (бөмбөг - дуулга, багана - скафандр (гар, хөл)).

Ажлаа хэрхэн хийхийг харуулж байна.

Одоо би танд сансрын нисгэгчийг хэрхэн яаж хийхийг харуулах болно. Бид нэг ширхэг хуванцар авч, алгаа хооронд нь өнхрүүлээд - нэг зузаан багана, 4 нимгэн багана, баганыг хооронд нь холбоно (энэ бол сансрын хувцас). Бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл (энэ бол дуулга). Бид дуулга, сансрын костюмыг холбодог. Холбогдсон хэсгүүдийн гадаргууг хуруугаараа тэгшлээрэй.

Багшийн хяналтан дор ажил гүйцэтгэх.

Ажлыг дуусгах ажлыг зохион байгуулах.

Сансрын нисгэгчдийн сансарт нислэг үйлдэх (эхлэх, анхаарал хандуулах, хөөргөх). Сансрын нисэгчид сансарт нисэв.

“Одтой тэнгэрт” бүтээлийн үзэсгэлэн. Хүүхдэд зориулсан магтаал.