Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан хичээлийн тойм. "Эх орноо хамгаалагчид" цогцолбор хичээл Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлийн төлөвлөгөө (бэлтгэл бүлэг) Ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн сэдэвт Эх орон хамгаалагчдын өдөр

Виктория Меркурева
Хичээлийн хураангуй "Эх орон хамгаалагчдын өдөр - 2-р сарын 23" ахлах бүлэг

Зорилтот:Танилцуулах бүх нийтийн амралт- Эх орон хамгаалагчдын өдөр; "Эх орноо хамгаалагч", "арми" гэсэн ойлголтыг нэвтрүүлэх; хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; санах ой, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, цэргийн салбаруудын талаар суралцах сонирхлыг хөгжүүлэх; эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх, амь үрэгдсэн цэргүүдийн дурсгалыг төлөвшүүлэх; Цэргийн албанд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: тааварт зориулсан янз бүрийн төрлийн цэргүүдтэй зургууд;

Хичээлийн явц:

Хүн бүр агнахдаа хэрхэн тоглох ёстой вэ?

Петя явган цэргүүдийг хариуцдаг.

Сеня бол мэргэн буудагч, маш нарийвчлалтай,

Сувилагч нь Светка.

Таня бол зоригтой танкчин,

Радиотой Раяа бол радио оператор юм.

Леня бол нисдэг тэрэгний нисгэгч,

Паша бол хурдан пулемётчин юм.

Бид дэмий хоосон цэрэг тоглодоггүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, удахгүй манай улсын ард түмэн маш чухал баяраа тэмдэглэх болно. Та нарын хэн нэгэн нь алийг нь мэдэх вэ? Хамгаалагч гэж юу гэсэн үг вэ? Эх орон гэж юу гэсэн үг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хоёрдугаар сарын 23-нд манай ард түмэн Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэнэ. Эх орон гэдэг үг нь эцэг, эх орон, аавын гэр, эцгийн нутаг гэсэн үгнээс гаралтай. Эх орон бол бидний эх орон. Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орон, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми. Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалж байсан. Арми нь янз бүрийн төрлийн цэрэгтэй - ийм арми хүчирхэг: эх орноо далайд, газар дээр, агаарт хамгаалж чадна.

Цэргийн салбаруудын танилцуулга.

Тиймээс өнөөдөр бидний уулзах цэргийн анхны салбар бол:

Хилийн цэрэг. (Хилчид).

Хилчид хэн байдгийг та нарын хэд нь мэдэх вэ?

ХилчидЭдгээр нь хил хамгаалдаг цэргүүд юм. Тэд хилээр гарахдаа дайсны цэргүүдтэй хамгийн түрүүнд тулгардаг. Хилчид бол бүх цэргийн албан хаагчдын нэгэн адил эх орныхоо хамгаалагчид юм. Хилийн отряд нохойтой хөтөчтэй. Нохой нь хилчдэд тусалж, мөрийг нь дагадаг.

Тэнгисийн цэргийн флот. Манай эх орны далай тэнгисийг байлдааны хөлөг онгоцоор хамгаалдаг. Тэнд далайчид, түүний дотор ахмадууд үйлчилдэг. Эдгээр нь хөлөг онгоцны командлагчид бөгөөд тэд бүхэл бүтэн хөлөг онгоцыг хариуцдаг. Гадаргуугийн том хөлөг онгоцууд их буу, зенитийн буу, пуужин, бөмбөгөөр тоноглогдсон байдаг. Тэд эх орноо усан дээр хамгаалж чадна.

Цэргийн - агаарын хүчин.

Та нарын хэд нь буух багийг хэн болохыг мэдэх вэ?

Агаарын цэргийн хүчин шаардлагатай бол эх орноо агаараас хамгаалахад бэлэн байна. Нисгэгчид - нисэх онгоц эсвэл нисдэг тэрэгний багийн гишүүд - өндрөөс айдаггүй, хүнд нөхцөлд хариуцлага хүлээх чадвартай байх ёстой.

Газрын хүчин.

IN хуурай замын хүчинЯвган цэрэг, их буучид, пуужинчид, танкийн багийнхан үйлчилдэг. Танк нь катерпиллийн зам бүхий өөрөө явагч машин бөгөөд ямар ч газар дээгүүр явах боломжийг олгодог. Танкууд нь их буу, пулемётоор тоноглогдсон. Дохиочид, уурхайчид, цэргийн барилгачид мөн хуурай замын хүчинд алба хаадаг.

“Онгоц” биеийн тамирын хичээл болж байна.

Онгоцууд цээжний урд эргэлдэж, гараа тохойгоороо бөхийлгөж байв

Онгоцнууд хөөрөв. Гараа хажуу тийш нь

Тэд чимээгүйхэн цэлмэг газарт суугаад бөхийж, гараа өвдөг сөгдөн суув

Тэгээд тэд дахин нисэв. Хажуу тал руу хэмнэлээр нугалж, гараа хажуу тийш нь сунгана.

"Таавар ярих"

Ах: Битгий яар! Чи сургуульд сурсан нь дээр!

Хэрэв та онц сурдаг бол... (хил хамгаалагч)

Онгоц шувуу шиг нисдэг, агаарын хил байдаг.

Манай цэрэг өдөр шөнөгүй үүрэг гүйцэтгэж байна... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд гүйж, мөрүүд газрыг огтолж,

Задгай талбайд байгаа тэр машиныг... (цистерн)

Та хил хамгаалах далайчин болж чадна

Мөн газар дээр биш, харин цэрэгт алба ... (хөлөг онгоц)

Тэнд хэн хөөрөхийн тулд такси барьсан бэ?

Реактив…. (нисэх онгоц)

Дидактик тоглоом"Нисдэг, сэлж, алхдаг"

Картоныг картоноор хийсэн: хөх - далайчид; (хөвөгч) ногоон - явган цэрэг; (марш) шар - нисгэгчид (нисдэг) ​​бүх хөдөлгөөнийг хөгжимд хийдэг.

Удахгүй ямар баяр болох вэ?

Залуус аа, та Оросын армийн талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын зорилго: Хүүхдүүдийн армийн тухай, цэргийн салбаруудын тухай, онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл цэргийн алба(цэргүүд хүчтэй, ур чадвартай байхын тулд сургах, оновчтой харваж сурах, саад бэрхшээлийг даван туулах гэх мэт).

Хөгжлийн даалгавар: Оюун ухаан, авхаалж самбаа, логик сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх; -тайөдөөх ярианы үйл ажиллагаахүүхдүүд.

Боловсролын даалгавар: Цэргээрээ бахархах мэдрэмжийг бий болгох; хүчирхэг, зоригтой Оросын дайчид шиг байх хүслийг төрүүлдэг.

Хэрэглэсэн материал: Цэргийн янз бүрийн салбаруудыг дүрсэлсэн зураг, зураг, чимэглэл, цэргийн техник хэрэгслийн стенк, армийн өдөр тутмын амьдралыг харуулсан харандаа - цэргүүдийг сургах. биеийн тамирын заал, саадтай зам дээр, бэлтгэлийн талбай дээр гэх мэт, "Юу нь илүү вэ, яагаад?" тоглоомын зургууд.

Арга, техник:

    Үзүүлэн, (үзүүлэх, үзүүлэх);

    Аман (уран зохиолын үг, харилцан яриа, асуулт хариулт);

    Тоглоом (дидактик тоглоом, гадаа тоглоом, гэнэтийн Dunno мөч);

    Сурган хүмүүжүүлэх технологи: оюутанд чиглэсэн, судалгаа шинжилгээ, тоглоом.

    Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: динамик түр зогсолт.

Урьдчилсан ажил: З.Александровагийн шүлгийг уншиж байна

“Үзээрэй”, К.Симоновын “Артиллерийн хүү” балладууд, С.Баруздины “Эх орны төлөө!”, “Алдар!”, Л.Касил “Таны хамгаалагчид” өгүүллэгүүд. Аугаа эх орны дайны тухай зураг, чимэглэлийг шалгах.

Тайлбар толь бичгийн ажил: үүрэг, хамгаалагч, үйлчилгээ, эх орон, арми, хил, нисгэгчид, далайчид, их буучид, явган цэргүүд, пуужинчид, шумбагч онгоцууд, цэргийн техник.

Хичээлийн явц

Армийн тухай яриа

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэнэтийн мөчид Дунно хүүхдүүдтэй уулзахаар ирэв.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, 2-р сарын 23 бол манай улсын хувьд маш чухал баяр - Эх орон хамгаалагчдын өдөр юм.

Мэдэхгүй бидэнтэй уулзахаар ирсэн, тэр бас 2-р сарын 23-ны баярын талаар мэдэхийг хүсч байна. Эх орноо хамгаалагчдын тухай. Dunno сурах сонирхолтой байна Оросын арми, цэргийн техник хэрэгслийн тухай, төрөл бүрийн цэргүүдийн тухай.

Залуус аа, Dunno-д мэддэг бүхнээ хэлье?

Тэгээд бид эх орноо хамгаалагчдаас эхэлнэ.

Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми.

Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалж байсан.

Эдгээр зургуудыг хараарай.(Янз бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв.)

Та энд хэнийг харж байна вэ?(Хүүхдийн хариулт).
Энэ нь танкийн багийнхан, далайчид, их буучид, нисгэгчид, хилчид гэх мэт.
Та хүн бүрийг зөв нэрлэсэн, эдгээр нь өөр өөр төрлийн цэргүүд юм.

Цэргийн олон салбар яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Хэрэв арми янз бүрийн цэрэгтэй бол ийм арми хүчтэй байдаг: эх орноо далай, хуурай газар, агаарт хамгаалж чадна.

Нисгэгчид тэнгэрийг хамгаалдаг; явган цэрэг - газар; далайчид - тэнгис.

Тоглоом "Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би хүүхдүүд, мэдэхгүй та нарыг аялалд гарахыг урьж байна.

Бид өөрсдийгөө армид олсон гэж төсөөлөөд үз дээ.

Армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа.

Та хэн хаана үйлчилдэгийг таах хэрэгтэй.

Танк дээр хэн үйлчлэх вэ?(Хүүхдүүд: танкийн багийнхан).

Хил дээр хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: хилчид).

Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ?(Хүүхдүүд: нисдэг тэрэгний нисгэгчид).

Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: пуужингийн эрдэмтэд).

Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ?(Хүүхдүүд: шумбагч онгоцууд).

Цэргийн нисэх хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: цэргийн нисгэгчид).

Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг юу гэж нэрлэдэг вэ?(Хүүхдүүд: явган цэрэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, хэн хаана үйлчилдэгийг тааварлав.

Дидактик тоглоом "Тайлбараас олж мэдээрэй."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд фланелграф руу ойртож байна.

Залуус аа, одоо Dunno-д цэргийн янз бүрийн салбарын цэргүүдийг тэдний тайлбар дээр үндэслэн хэрхэн тааж болохыг харуулъя.

Фланелграф дээр цэргийн янз бүрийн салбарын цэргүүдийн зургууд байдаг бөгөөд багш тэдний нэгнийх нь талаар таамаг дэвшүүлдэг. Хүүхдүүд багшаас асуулт асууж, түүний хэнийг бодсоныг таахыг хичээдэг. Багш зөвхөн "тийм эсвэл үгүй" гэж хариулж чадна. Дараа нь хүүхдүүдийн дундаас сонгосон удирдагчтай энэ тоглоомыг давтаж болно.

Оньсого хийх:
Би том болоод ахыгаа дагана
Би ч бас цэрэг болно
Би түүнд туслах болно
Өөрийгөө хамгаалаарай... (улс)

Ах: "Цаг заваа гарга!
Чи сургуульд сурсан нь дээр!
Та маш сайн оюутан болно -
Чи ... болно (хилийн цэрэг)

Та далайчин болж чадна
Хил хамгаалахын тулд
Мөн дэлхий дээр үйлчлэхгүй,
Тэгээд цэрэгт ... (хөлөг онгоц)

Онгоц шувуу шиг нисдэг
Тэнд агаарын хил байдаг.
Өдөр шөнөгүй жижүүр хийж,
Манай цэрэг цэргийн хүн... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд яарч байна,
Caterpillars газрыг огтолж байна,
Тэр задгай талбайд байгаа машин,
Ашигласан... (цистерн)

Та цэрэг болж чадах уу?
Усанд сэлэх, унаж, нисэх,
Мөн би тогтоцтой алхахыг хүсч байна -

Таныг хүлээж байна, цэрэг, ...(явган цэрэг)

Аливаа цэргийн мэргэжил,
Та мэдээж суралцах хэрэгтэй
Улс орныхоо түшиг тулгуур болохын тулд
Ингэснээр дэлхий дээр ... (дайн) байхгүй болно

Биеийн тамирын минут: Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо чи бид хоёр жаахан амарна. Бид нисгэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ.

Гар нь салж ниссэн - энэ нь онгоц болж хувирав
Далавчаа нааш цааш дүүжин,
Үүнийг нэг удаа хийгээд хоёр удаа хий.
Гараа хажуу тийш нь байлга.
Тэгээд найзаа хар.
Хурдан буу
Усан онгоцонд суух.

Тоглоом тоглож байна "Нэмэлт гэж юу вэ, яагаад?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, цэрэг бүр сайн сонсголтой байх ёстой. Бүх тушаалыг сайн сонсохын тулд. Одоо бид таны сонсгол сайн эсэхийг тодорхойлохын тулд “Юу нь илүү вэ, яагаад?” тоглоом тоглох болно.

Пуужинчин, нисдэг тэрэгний нисгэгч, хөлбөмбөгчин.

Онгоц, танк, шүхэрчин.

Автомат, гар буу, танк

Шумбагч онгоц, их буучин, хөлөг онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Dunno залуус танаас асуулт асуухыг хүсч байна:

1. Одоо дайн болоогүй, хэн ч бидэн рүү дайрахгүй, энхийн цагт яагаад арми хэрэгтэй байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Арми дайсны довтолгоог няцаахад үргэлж бэлэн байх ёстой.

2. Армийн цэргүүд энхийн цагт юу хийдэг вэ?(Хүүхдийн таамаглал)
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, цэргүүд бэлтгэл хийж байна.

Офицерууд цэрэгт хичээл зааж, сургадаг.

Дайсныг ялахын тулд цэрэг, офицерууд зоригтой, хүчтэй, хурдан, нямбай байх ёстой.

Ийм хүн болохын тулд мэдээж бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Одоо Данно та хоёр цэргүүд хэрхэн амьдарч, бэлтгэл сургуулилт хийж буй гэрэл зургуудыг үзэх болно.

Армийн өдөр тутмын амьдралын тухай өгүүлсэн зургуудын үзлэг.

Асуултууд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Данно зураг авчирсан бөгөөд цэргүүд зураг дээр юу хийж байгааг мэдэхгүй байна уу? Тэд юу хийдгийг бидэнд хэлээч.
(Тэд биеийн тамирын зааланд дасгал хийдэг, штанг өргөдөг, хэвтээ баар дээр таталт хийдэг).
Энэ яагаад хэрэгтэй вэ?
(Хүчтэй байх).

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?
(Буудаж сур).

Энэ яагаад хэрэгтэй вэ?(Тулааны үед үнэн зөв байхын тулд).
Гэхдээ энэ зураг дээр та саад тотгорыг харж байна.

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?(Тэд дүнз дагуу гүйж, цонхтой өндөр хана дээгүүр авирч, буудаж, гүн нүхээр үсэрч, гал дундуур явдаг).
Тэд яагаад саадтай зам дээр бэлтгэл хийдэг гэж та бодож байна вэ?
(Тулааны үед тэсвэр тэвчээртэй байж, янз бүрийн саад бэрхшээлийг амархан даван туулах).

Мотор халаалт "Эх орондоо үйлчлэхийн тулд,

Чи хүчтэй, авхаалжтай байх ёстой!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид Dunno-д таныг ямар хүчтэй, уян хатан болохыг харуулах болно.

1. Бөмбөгийг шалан дээр цохих тэмцээн.

2.Тэнцвэрээ алдалгүй нэг хөл дээрээ, дараа нь нөгөө хөл дээрээ зогс.

3. Хүч чадлыг харьцуулах: хүүхдүүд бие биенийхээ эсрэг хосоороо зогсож, хөл нь мөрний өргөн зайд, алгаа толин тусгал дүрсээр холбодог. Алга дээрээ бие биенээ хүчтэй дарж, хөлөө шалнаас өргөхгүйгээр байрандаа байх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд суудалдаа суугаад хичээл үргэлжилж байна.

Сургаалт үгсийн хэлэлцүүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эрт дээр үеэс хүмүүс эх орноо хамгаалагчдаараа бахархаж, тэдний тухай зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирсэн. Сонсооч залуусаа, мэдэхгүй.

Амьдралын хамгийн эхний зүйл бол эх орондоо үнэнч шударгаар үйлчлэх явдал юм.

Бид хэн нэгний газар нутгийг хүсэхгүй байгаа ч өөрсдийнхөө газрыг ч өгөхгүй.

Чадварлаг тулаанч, хаа сайгүй сайн.

Цэргийн шинжлэх ухаан нь оюун ухаан, гарыг бэхжүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, та өнөөдөр чадвараа харууллаа, манай хөвгүүд насанд хүрсэн хойноо армид алба хааж, эх орныхоо жинхэнэ хамгаалагчид болно гэж найдаж байна.

Удахгүй ямар баяр болохыг дахин санацгаая?(Хүүхдүүд: 2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр) .

Энэ баяр хэнд зориулагдсан бэ?(Хүүхдүүд: цэрэг: далайчид, хилчид, танкийн багийнхан, нисгэгчид...)

Тэдэн шиг болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?(Хүүхдүүд: армид алба хааж, маш их сургах, зоригтой, хүчтэй, хурдан, үнэн зөв, айдасгүй байх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Төрөлх нутагтаа амар амгалан амьдрахын тулд Оросын цэргүүд хүнд хэцүү албаа нэр төртэй гүйцэтгэдэг.

Өнөөдөр бид эх орноо хамгаалагчдын зохистой үе өсч торниж байгаа гэдэгт итгэлтэй байна. Энэ нь бид эх орноо хамгаалах хүнтэй болно гэсэн үг юм. Бүгдэд нь Эх орон хамгаалагчдын өдрийн мэндийг хүргэж, эрүүл энх, аз жаргалыг хүсэн ерөөе. Орос, дэлхийн тэнгэр үргэлж цэнхэр байх болтугай!

Залуус аа, Dunno-д зургаа өгцгөөе.

Ингэснээр тэр тэднийг найзууддаа үзүүлэх боломжтой.

Мэдэхгүй ээ, хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хүүхдүүд Дуннотой баяртай гэж хэлдэг.

Хураангуй татаж авах:

Насны бүлэг:дундаж

GCD сэдэв:"Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл:"Танин мэдэхүйн хөгжил"

Зорилтот:үндэсний өөрийгөө танин мэдэхүйн үндэс суурийг бүрдүүлэх, эх орноо хайрлах, оюуны хөгжилсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Даалгаварууд:

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" -ийг манай улсын гайхамшигт хуудсуудтай танилцуулах;

- янз бүрийн төрлийн цэрэг, цэргийн хэрэгслийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг хөгжүүлэх;

- хүүхдийн харааны болон сонсголын анхаарал, ой санамж, оюун ухаан, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;

- Эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх, Оросын цэргүүдээр бахархах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, эх орноо хамгаалах хүсэл эрмэлзэл.

Үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, мотор, яриа, танин мэдэхүйн.

Байгууллагын хэлбэрүүд:дэд бүлэг, бүлэг.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх хэлбэр:уран сайхны илэрхийлэл, бие бялдрын боловсрол, чимэглэл үзэх, "Хэн юу хийж байна?" тоглоом

Тоног төхөөрөмж:үсэг, TSO гэсэн үг, чимэглэл бүхий цэргийн техникболон цэргийн янз бүрийн салбарын цэргийн албан хаагчид, "Миний аав армид алба хааж байсан" үзэсгэлэн.

Урьдчилсан ажил:унших уран зохиолармийн тухай, цэргийн албаны тухай зургуудыг үзэж байна.

GCD шилжих:

Оршил хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр өглөө захидал хүлээн авлаа. Уншаад үзье? Дугтуй дээрх буцах хаяг нь Арми. Тэд бидэнд юу бичсэн бэ?
С.Маршакийн “Хоёрдугаар сар” шүлгийг унших нь:
Хоёрдугаар сард салхи шуурна
Хоолойнууд чангаар уйлж байна.
Могой газар даган гүйх шиг
Хөнгөн цас.
Босч, тэд алс хол руу яарав
Нисэх онгоцны нислэг,
Хоёрдугаар сарыг тэмдэглэдэг
Армийн төрөлт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүлэг ямар баярын тухай ярьж байна вэ? (2-р сарын 23).
-Цэргийнхэн хэн бэ? (Эдгээр нь ард түмэн, эх орон, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид; армид алба хааж байсан аав, өвөө нар).

Үндсэн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм хүндэт залуус аа! 2-р сарын 23-нд бид гайхамшигтай баяр болох Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэх болно. Энэ баяр нь бидэнд байгаа хамгийн нандин зүйл аюулд орж болохыг сануулж байна. Шаардлагатай бол эх орноо хамгаалах нь бидний хүн нэг бүрийн үүрэг юм. Эрт дээр үед ч дайчид эх орныхоо төлөө гартаа илд барин тулалдахаас айдаггүй байв. Манай нутагт маш олон тулаан болсон бөгөөд сүүлийнх нь дөрвөн жил үргэлжилсэн. Энэ аймшигт жилүүдэд олон хүн нас барсан. Гэвч манай цэргүүд, хамгаалагчид дайсны армийг няцааж, тэднийг манай Оросын нутгаас хөөв.

Эдгээр нь зоригтой, зоригтой эх орны хамгаалагчид юм. Мөн хөвгүүд бүр хүчирхэг, зоригтой, ухаалаг байж, насанд хүрсэн хойноо ямар ч үед эх орноо хамгаалахад бэлэн байх ёстой.

Зураглалыг харж байна янз бүрийн төрөлцэргүүд

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та энд хэнийг харж байна вэ?
(Хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш тусалж, тайлбарладаг).
- Та хүн бүрийг зөв нэрлэсэн - эдгээр нь өөр өөр цэргүүд юм.
(Нисгэгчид тэнгэрийг хамгаалдаг; явган цэргүүд газар нутгийг хамгаалдаг; далайчид ба шумбагч онгоцууд далайг хамгаалдаг).
- Зөв!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Хэн юу хийдэг вэ"!

Цэргийн нисгэгч юу хийдэг вэ? (Цэргийн нисгэгч онгоц жолоодож байна)

Танкер юу хийдэг вэ? (Танкны жолооч танк унадаг)

Шүхрээр нисдэг хүн юу хийдэг вэ? (Шүхрээр шүхэрчин үсэрч байна)

Хилчид хаана хилээ хамгаалдаг вэ? (Газар дээр)

Усан хилийг хэн хамгаалдаг вэ? (Далайчид, шумбагч онгоцууд)

Агаарын хилийг хэн хамгаалдаг вэ? (Цэргийн нисгэгчид)

Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ? (Нисдэг тэрэгний нисгэгч)

Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (явган цэрэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Цэргүүд хүчтэй байхын тулд өдөр бүр дасгал хийдэг. Хэсэг хугацаанд цэрэг болж хувирмаар байна уу?

"Бид цэргүүд" биеийн тамирын дасгал(хөгжмийн дагалдан):
Бид бол цэрэг, бид цэрэг
Бид хурдан алхаж байна.
Манай армид, залуусаа,
Чи зүгээр л тэнд очихгүй.
Та чадварлаг, хүчтэй, зоригтой байх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо дайн байхгүй. Энхийн цагт цэргийн албан хаагчид суралцаж, хуурамч тулаан хийж, цэргийн техник хэрэгсэлд суралцдаг. Таныг хэр ухаалаг болохыг харцгаая!

"Гурав дахь дугуй" тоглоом тоглогддог

Нисгэгч, танкчин, хөлбөмбөгчин.

Онгоц, танк, шүхэрчин.

Автомат, гар буу, танк

Ахмад, буучин, хөлөг онгоц.

Дараагийн даалгавар бол минийхийг тааг оньсого:

1. Энэ нь хурдатгалгүйгээр хөөрдөг, сонотой төстэй. Энэ нь эргэлдэж, эргэлдэж, тэнгэрт нисэх болно (нисдэг тэрэг);

  1. Ямар шувуу: дуу дуулдаггүй, үүрээ барьдаггүй, хүн, ачаа (онгоц) зөөдөг;
  2. Гайхамшигт шувуу, час улаан сүүлтэй, оддын сүрэгт ниссэн (пуужин);
  3. Яст мэлхий мөлхөж байна - ган цамц (танк).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа! Эдгээр зүйлсийг нэг үгээр хэрхэн дуудах вэ? (хүүхдийн хариулт - цэргийн хэрэгсэл).

Та өөр ямар цэргийн хэрэгслийг мэдэх вэ? (хөлөг онгоц, шумбагч онгоц гэх мэт).

Багш харуулж байна цэргийн техник хэрэгсэл бүхий зураг чимэглэл.

Шүлэг сурах:

Манай арми эрхэмсэг

Мөн зоригтой, хүчтэй.

Хэнд ч заналхийлдэггүй

Тэр биднийг хамгаалдаг.

Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

-Сайн байна залуусаа. Өнөөдөр бид ямар баярын тухай ярилцсанаа дахин санацгаая? (2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр).

-Энэ баяр хэнд зориулагдсан бэ? (цэрэг: далайчид, хилчид, танкийн багийнхан, нисгэгчид)

Тэдэн шиг болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (армид алба хаах, маш их бэлтгэл хийх, зоригтой, хүчтэй, хурдан, үнэн зөв, айдасгүй байх).

Хичээлийн 1-р хэсгийг хөгжмийн танхимд багш явуулав.

Хичээлийн 2-р хэсэг - харааны үйл ажиллагаа.

Хичээлийн сэдэв: "Эх орны шилдэг хамгаалагчдын хөрөг зураг"

Зорилтот:Хүүхдүүдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, шилдэг хамгаалагчдаараа бахархах, тэдэнд хандах хандлагыг зургаар илэрхийлэх хүсэл эрмэлзэл. Хөрөг зургийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх.

Боловсролын:

Дүрсэлсэн зүйлд хандах хандлагыг зургаар илэрхийлж сур.

Хүний нүүрний хэсгүүдийн харьцаа, зохион байгуулалтын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Боловсролын:

Уран зургийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: хөрөг, тулааны төрөл.

Боловсролын:

Хүүхдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх,

Баатрууд шиг байх хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник: тоглоомын техник - асуудал тавих, зураг дээр суурилсан яриа, хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа, дүн шинжилгээ.

Материал:Гуаш, лав өнгийн харандаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид гэртээ ирлээ. цэцэрлэг, мөн би санамсаргүйгээр нууц тайлантай багцуудыг авч явсан. Одоо яах вэ? Тэнд чухал зүйл байвал яах вэ? Үүнийг нээгээд харцгаая (цагаан хуудас гаргаж ав). Энд маш нууц зүйл бий, тэд бүр үл үзэгдэх бэх хэрэглэж байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн надад үл үзэгдэх бэхийг илчлэх тусгай шийдэл бий. Эдгээр мессежийг тайлахыг хичээцгээе. Би чамайг урлагийн студид хүлээж байна.

Хүүхдүүд урлагийн студид явдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, эдгээр саванд тусгай шийдэл байдаг. Орны даавуугаа аваад ширээнд суу. Энэ уусмалаар хуудсыг бүрхээд юу болсныг харцгаая.

(Хүүхдүүд шар ширээн дээр ажилладаг)

Хүүхдүүд хуудаснаас янз бүрийн үеийн баатруудын дүр төрхийг олж хардаг: баатрууд, генералууд, цэргүүд (зураг нь цагаан цаасан дээр цагаан лав өнгийн харандаагаар зурсан; цэнхэр өнгө хэрэглэх үед зураг гарч ирдэг).

Залуус аа, эдгээр нь үл мэдэгдэх цэрэг зураачийн зурсан зургууд бололтой. Дайнаас хойшхи 70 жилийн хугацаанд өнгө нь бүдгэрч, алга болсон. Харамсалтай юм…

Бид сэргээн засварлагчдын тухай ярьж байсныг санаарай. Эдгээр зургуудыг сэргээхийг хичээцгээе. Хуудаснууд хатаж байх хооронд би таныг жижиг үзэсгэлэн үзэхийг урьж байна.

(Хүүхдүүд үзэсгэлэнгийн лангуу руу шилждэг.)

Эдгээр зургууд танд аль хэдийн танил болсон.

Залуус аа, тэдний аль нь хөрөг зургийн төрөлд хамаарах вэ?

(Хүүхдийн нэр, үзүүлбэр.)

Хараач, надад маршал Жуков, Рокоссовский нарын гэрэл зургууд байсаар байна. Та юунд илүү дуртай вэ: гэрэл зураг эсвэл будсан хөрөг? Яагаад? Танд хамгийн их таалагдсан хөрөг зургийн талаар бидэнд хэлээрэй. (1-2 хүүхэд.)

Дайны зураачийн зургууд аль хэдийн хатсан тул ажилдаа орцгооё, цаг хугацааны явцад зовж шаналж байсан хөрөг зургуудаа сэргээцгээе.

(Хүүхдүүд хуудас цаас авч, ширээнд сууж, ажлаа хийдэг.)

Практик хэсгийн үеэр зочид чимээгүйхэн хөгжмийн өрөөнд шилжиж болно. Хатсаны дараа эх орноо хамгаалагчдын бэлэн зургуудыг "Санах ойн цомог"-т байрлуулна.

Хичээлийн сэдэв: Эх орноо хамгаалагчид. Оросын баатрууд.

Зорилтот:Оросын ард түмний баатарлаг өнгөрсөн үеийн талаархи санаа бодлыг бий болгох Эртний Орос, Оросын агуу баатрууд - Оросын газар нутгийг хамгаалагчид. Дайчин шиг байх хүсэл эрмэлзэл, эх орноо хамгаалагч болох хүслийг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүд Оросын баатрын дүр төрхийг бий болгох.

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн баатрууд, тэдний зан чанар, гадаад төрх байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

· Оросын баатрын хувцасны элементүүдийн нэрс (гинжин шуудан, цамц, дуулга, гутал), Оросын дайчны зэвсгийн нэрсийг засах.

Уран зургийн хөрөг зургийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Боловсролын:

Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хадгалах.

Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн (судалгааны) чанарыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх, өөрийн дүр төрхийг бий болгох.

Боловсролын:

Оросын баатарлаг хүч чадлаар бахархах мэдрэмжийг бий болгох.

Оросын цэргүүдийг хүндэтгэх, тэднийг дуурайх хүслийг төлөвшүүлэх.

Оросын түүхийг сонирхох.

Дайчин шиг байх хүсэл эрмэлзэл, эх орноо хамгаалагч болох хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник:Тоглоомын нөхцөл байдал. Яриа. Былинушка "Сахал" дууг сонсож байна. Зургийн аргуудыг харуулж байна. "Баатарыг хувцасла" дидактик тоглоом.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд урлагийн студид орж Оросын баатруудын хөрөг зургийн үзэсгэлэнг үзэж байна. Нэг хүрээ хоосон, зургийн хэсэг нь ширээн дээр хэвтэж байна. Багш үүнийг цуглуулж, дээр нь хэн дүрслэгдсэнийг олж мэдэхийг санал болгож байна. Тэд үүссэн хөрөг зургийг шалгаж, нэр, зохиогчийг нь нэрлэнэ. Тэд зурган дээр дүрслэгдсэн дүр, түүний юугаараа алдартай болохыг ярьдаг. Тэд мөн хүүхдүүдийн өмнө нь уулзаж байсан баатруудын бусад хөргийг нэрлэв.

Залуус аа, дүрсэлсэн зураачдын нэр хэн бэ? өөр өөр хүмүүс? Хичээл дээр тааралдсан хөрөг зураачдаас та ямар алдартай зураачдыг санаж байна вэ?

Энэ хөрөг зургаар зураач бидэнд юу хэлэхийг хүссэн бэ?

Хүүхдүүд баатар, түүний гавьяаны тухай ярьдаг. гадаад төрх, зан чанарын шинж чанарууд.

Чөлөөт салхи шиг хүчтэй, Хар салхи шиг хүчтэй,

Тэр дэлхийг хамгаалдаг

Муу үл итгэгчдээс!

Тэр сайн хүчээр баян,

Тэр нийслэлээ хамгаалж,

Ядуус болон хүүхдүүдийг авардаг

Хөгшин хүмүүс, ээжүүд хоёулаа!

Залуус аа, баатрууд хаанаас ирсэн бэ? Энэ жирийн хүмүүс, тэд бусадтай адилхан амьдарч байсан. Гэвч гай зовлон эх оронд маань заналхийлж эхлэхэд тэд эх орноо хамгаалахаар боссон. Би туульс сонсохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд сонсож, дахин ярьдаг.

Оросын зүйр цэцэн үг: "Хээр талд ганцаараа дайчин биш" гэж хэлдэг. Манай баатрын багийн нэг хэсэг болох зоригтой, хүчирхэг эрчүүдийн хөргийг зурахыг би танд санал болгож байна.

Биеийн тамирын минут.

1, 2, 3 - Бид одоо баатрууд болсон

Бид гараа дээш өргөдөг

Бид застав руу алхаж байна

Богатырская застав

Зүүн тийшээ харна, баруун тийшээ харна.

Далайд биш

Тэнгэрт биш

Дайсан алга болохгүй.

Бид хамтдаа алхам алхмаар алхаж байна

Дайсан замаасаа зайлуул...

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна. Багш хөрөг зураач бүтээлээ хаана зурж эхэлснийг санахыг зөвлөж байна. Жагсаалын хувьд тэрээр хүүхдүүдийг (3-4 хүүхэд) самбар дээр урьж, ээлжлэн нүүр, хүзүү, мөр, чих, хамар, хөмсөгний зууван, амны хөндийн шугамыг хэрхэн дүрслэхийг харуулав. Дараа нь ажлын дараагийн үе шатуудыг хэлэлцэнэ.

Будаг холих, арьсны өнгө авах;

Холих, үсний өнгө, гинжин шуудан, дуулга;

Арын дэвсгэр өнгийг холих, тааруулах;

Нүд, ам, хөмсөг зурах.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Баатруудын хөрөг зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах. Хяналт, хэлэлцүүлэг.