Бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй “Б үсгийн танилцуулга. "Хөгжилтэй ABC." Үсгийн зөөлөн тэмдгийг судлах дидактик материал b Юу нь ижил төстэй вэ

Зорилго:

  1. Захидал танилцуулна уу б(зөөлөн тэмдэг).
  2. Бичгийн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлэхийн тулд зөөлөн тэмдгийн утгыг өргөжүүлэх;
  3. Сурагчдын унших техникийг сайжруулах;
  4. Оюутны үгсийн санг хөгжүүлэх (Москвагийн түүхтэй танилцах үед);

Эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүл.Хичээлийн төрөл:

шинэ материал сурах хичээл.Хичээлийн төрөл:

хосолсон.Сургалтын арга:

эвристик яриа.Сургалтын аргууд:

мэдээлэл өгөх, урамшуулах, сургамж өгөх.Сургалтын аргууд:

нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн хайх.Боловсролын арга

: илэрхийлэлтэй танилцуулга, харилцан яриа, бүтээлч даалгавар, асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, тоглоом.

  • Тоног төхөөрөмж:
  • зөөлөн тэмдэг, зөөлөн тэмдэг бүхий үсгийн хослолыг дүрсэлсэн зураг;
  • бие даасан толь;;
  • Толь бичиг
  • буга, хандгай, унасан буга дүрсэлсэн зураг;
  • Кремль, сүм хийд, Цар их буу, Цар хонхыг дүрсэлсэн зураг;
  • О.Газмановын "Москва" дууны аудио бичлэг;
  • "Хуучин Москва" тайзны шинж чанарууд (худалдаачдын хувцас, Юрий Долгорукийн хувцас);

Спасская цамхаг, Их Иванын хонхны цамхаг, Успен сүм гэх мэт дүрс бүхий ил захидал.

  1. Түлхүүр үгс:
  2. Кремль
  3. Улаан талбай
  4. Хонхны дуу
  5. Сүм хийд

Сүм

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Шинэ үсгийг танилцуулж байна.

2.1 ABC дээр ажиллах

a) үсгийн хослолыг унших - баганад зөөлөн тэмдэг бүхий гийгүүлэгч үсэг

б) эдгээр үсгийн хослолын дуудлагыг ажиглах

в) 1-р баганыг унших

г) хос бүрийн үгсийн лексик утгын талаархи яриа

2.2 Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах б

a) захидал бб) үсгийн харьцуулалт захидалтай

Ю

в) самбар дээрх үсгүүдийг харуулах бг) захидал

оюутнууд

д) хурууны дасгал

д) үсэгтэй холболт дээр ажиллах

2.3 ABC дээр ажиллах

a) 2-р баганыг унших

б) "хандгай" гэдэг үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ

в) 3-р баганыг унших

г) "Хуучин Москвагийн зургууд" дүр зураг

д) О.Газмановын "Москва" дууны аудио бичлэг бүхий биеийн тамирын хичээл

е) "Москвагийн Кремль" тексттэй ажиллах

3. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн явц

Бие биедээ сайхан сэтгэл, шинэ захидалтай уулзахдаа өөртөө итгэлтэй байх, энэ захидлаар үг, текст уншиж, бичихийг хүсэн ерөөе.

Халаалт (тус тусын тольтой)

Уруул, хэлэнд зориулсан гимнастик хийцгээе. Толин тусгалаа аваад хэлээрээ дээд шүдээ цэвэрлэ. Эхлээд гадаа, дараа нь дотор. Өглөөний цайндаа амттай чанамал идээд халтарлаа.

Хэл, цацагт хяруул шиг, дээд уруулын дагуу алхахаар явсан, дуу [a]. Морь зам дээр дарж байна, хэлний үзүүр тагнай дээр тогшиж байна, одоо шүдлэн, чанга чанга [d], чанга, зөөлөн [d?], уйтгартай, хатуу [t?] , уйтгартай, зөөлөн [t?]. Бид сая юу гэж хэлсэн бэ? (Дуу чимээ). Ямар дуу чимээ байдаг вэ? (Эгшиг ба гийгүүлэгч). Ямар авиаг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ? Ямар авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ? [d?] дууг дүрсэл. Зөөлөн дууг бичгээр хэрхэн илэрхийлдэг талаар бодоорой.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2.1 ABC-тэй ажиллах:

Өнөөдөр бид маш сонирхолтой захидалтай танилцах болно.

Алдарт илбэчин өөрийн хайртай ABC-д амьдардаг. Түүний нэр хэн бэ?

Зөөлөн алхам

Энэ бол захидал ... зөөлөн тэмдэг (үзүүлэх б)

Тэр яагаад өөрийгөө илбэчин гэж дууддагийг мэдмээр байна уу?

a) Унших үсгийн хослол – гийгүүлэгч ббаганад

154-р хуудасны ABC (табаар) нээнэ үү.

Бие даасан, чимээгүй, гийгүүлэгч үсгийн хослолыг уншина уу ббаганад.

б) Дуудлагаа ажиглах

Эдгээр үсгийн хослолыг самбараас унших (найрал дуугаар, гинжээр)

LIKE

Та юу анзаарсан бэ?

Дүгнэлт: бавиаг илэрхийлэхгүй, энэ нь тусгай үсэг бөгөөд бичгийн гийгүүлэгч авианы зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

Зөөлөн тэмдэг нь жинхэнэ илбэчин юм. Яагаад? Хоёр үг уншъя.

в) 1-р баганыг бие даан унших

1-р баганыг өөрөө уншаарай

Та ямар заль мэх, өөрчлөлтийг анзаарсан бэ?

(Үгийн төгсгөлийн хатуу гийгүүлэгчийг зөөлөн өнгөөр ​​сольсон.)

Үгийн утга, дуу авиа өөрчлөгдсөн үү?

г) Хос бүрийн үгсийн лексик утгын талаархи яриа:

Мэнгэ - Мэнгэ өнцөг - Нүүрс

Тэнд - Жинхэнэ тоос - Тоос

Кон - Морь

Булан - геометрийн дүрс, нэг цэгээс гарах хоёр цацрагаас үүссэн - орой.

Нүүрс нь нимгэн модны мөчир эсвэл шатаасан модоор хийсэн уран зургийн материал юм.

2.2 Хуулбарын дэвтэрт ажиллах:

a) Захидал б(зөөлөн тэмдэг)

Ид шидтэнгээ загалмайгаар бичиж сурцгаая (х. 35)

б) Захидал бичих харьцуулалт бб) үсгийн харьцуулалт захидалтай, нийтлэг элементүүд ба хэмжээсүүд

Захидал ямар харагдаж байна вэ? б?

в) Самбар дээрх үсгийг харуулах

Би ийм зөөлөн дуслаар зөөлөн тэмдэг зурдаг ...

г) Захидал бичих, суралцах

Даалгавар: үсгийг дугуйл бүгээр; налууг ажиглаж, бичнэ үү б 5 удаа (гараа хэрхэн барьж байгаагаа, биеэ авч явах байдлыг шалгах)

e) Хуруунд зориулсан биеийн тамирын боловсрол

е) Үсэгтэй холболт дээр ажиллах:

Хэрхэн холбогдох вэ бүсэгтэй юу?

(Доор эсвэл гогцоо - үсгийн дундуур эргүүлнэ).

Зөөлөн тэмдэг нь хүүхдийн дэвтэрт хамгийн ид шидтэй, үзэсгэлэнтэй байсан гэж сайрхаж байв. Энэ бардам шидтэний оронд хэн тавих вэ? (Хүүхдийн таамаглал).

Манай ABC-ийн зарим оршин суугчид инээж эхлэв: "Бид чамгүйгээр ч гэсэн заль мэх үзүүлж чадна. Хараач, тэнд байсан СОНГОН, болсон ЛУК, байсан МАЛ, болсон МЯЛ" Тиймээс эгшигүүд Браггартыг оронд нь тавьсан.

Браггартыг оронд нь хэн тавьсан бэ? Аль эгшиг нь бичгээр гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэдэг болохыг санацгаая ( Би, Э, Ю, Э, И).

2.3. ABC дээр ажиллах:

a) 2-р баганыг уншиж байна

Үгийг өөрөө унш. Та юу анзаарсан бэ?

Үгэнд зөөлөн сонсогдох гийгүүлэгч авиаг нэрлэ:

ГАЛУУН ЗАЛХУУ БУГЫН ХЭЭР МҮҮК

б) "Үгний авиа-үсгийн шинжилгээ" ЭЛК

Нэг үгэнд хэдэн үе байдаг ЭЛК?

Хэдэн үсэг вэ?

Хэдэн дуу чимээ вэ?

Яагаад үсэгнээс цөөн дуу авиа байдаг вэ?

(Захидал бдууг заадаггүй тул үгэнд дуу авианаас илүү олон үсэг байдаг).

Энэ үгийн утгыг тайлбарла ТИЙМ үү?

(Бугын овгийн амьтан).

в) Үгийн 3-р баганыг унших (3 + 2 үг). Бие даасан унших

Унших түлхүүр үгстекстээс мөргөлийн барилгыг илэрхийлсэн үгийг олоорой. (Сүм, сүм)

Эдгээр үгс юугаараа ялгаатай вэ? (Сүм бол томоохон хотуудын гол бөгөөд хамгийн том сүм юм.)

Манай хотод сүм байдаг уу? (Тийм) Хаана байна?

Хэн сүмд ихэвчлэн явдаг вэ? (Ортодокс)

Лалын шашинтнууд манай хотын аль байранд залбирдаг вэ? (Лалын сүмд).

Энэ үгийн утгыг тайлбарла БЭЛФРИ.(Сүмийн барилга дээрх хонхтой цамхаг).

Энэ үгийн утгыг тайлбарла КРЕМЛИН.(Оросын хуучин хотуудын хотын цайз).

Яагаад газар гэж нэрлэдэг вэ? Улаан? (Энэ нь үзэсгэлэнтэй гэсэн үг).

Хаана байна? (Бид энэ тухай түүхээс мэдэх болно).

г) Оршил яриа:

Таамаглах - Текст юуны тухай байх вэ?

Та нарын хэн нь Москвад байсан бэ?

Танд юу таалагдсан бэ?

Одоо би дүүжинэ шидэт саваагаар, мөн биднийг олон жилийн өмнө эртний Москва руу зөөвөрлөх болно ... Та үүнийг хүсч байна уу?

"Хуучин Москвагийн зургууд" дүр зураг.

(Хөгжим эгшиглэж, 2 хөвгүүн орос хувцастай, саваа дээр зангилаатай гарч ирдэг).

Багш: Энэ ямар хөвгүүд вэ?

Хүү 1: Би бол Илюшка, энэ бол миний ах Ванюшка. Бид Москвад гар урлал сурахаар явж байна. Энэ ямар байна, Москва? Хэн барьсан бэ? Та яагаад Москва гэж нэрлэсэн бэ?

Багш: Залуус аа, та бид хоёр нэг замаар явж байна. Бид ч бас энэ хотод очиж, хэн үүсгэн байгуулсан, барьсан, яагаад Москва гэж нэрлэсэн бэ гэдгийг олж мэдэх болно.

Фанфар эсвэл хонх дуугарна. Ханхүү Юрий Долгоруки тайзан дээр гарч ирэв.

Ханхүү: Би бол Их гүн Юрий Долгорукий. Би баян, алдар суут Суздаль хотоос багийнхаа хамт мордсон. Нарсан ойн ойролцоох долоон толгодын нэгэнд заставын газрыг сонгомоор байна. Энд хоёр гол холбогдсон. Нэг - Москва - бүрэн дүүрэн, цэвэрхэн. Нөгөө нь Неглинка гэдэг нарийн ойн гол юм.

Багш: Сэрэмжлэгчид өтгөн ой дундуур цааш явж, моддын хооронд өтгөн манан эргэлдэж байгааг харав. Энэ нь зузаарч, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй асар том араатан болж хувирав: гурван толгойтой, арьс нь тэнгэрийн талыг бүрхэж, янз бүрийн өнгөөр ​​гялалзаж байв. Их бэйс айсангүй - тэр жолоогоо татаж, тэр араатан руу чиглэн явав. Гэвч намайг тэнд очихоос өмнө гайхамшигт үзэгдэл үүл шиг хайлж одов. Үргэлж хунтайжтай хамт байдаг өвгөн мэргэн зөвлөх уг тэмдгийг ингэж тайлбарлав: "Хэрвээ энэ газарт агуу хот байгаа бол агуу байх болно, араатан нь асар том бол энэ нь гурвалжин болно, араатан нь гурван юм. -тэргүүлээд хүмүүс тэнд цуглана өөр өөр үндэстэнУчир нь түүний арьс олон өнгөтэй."

Ханхүү: Миний цайзыг энд байрлуул, дайчид аа! Хаалт, хашаагаар хүрээлүүл. Тийм ээ, царс модны ханхүүгийн танхимуудыг барь.

Багш: Сонор сэрэмжтэй хүмүүс үүнийг хийсэн. Мөн хунтайж Юрий Долгорукий 1147 онд хунтайж Святослав руу захидал бичихийг тушаажээ: "Ах аа, Москвад над дээр ирээрэй." Энэ жил Москвагийн төрсөн жил гэж тооцогддог. Москвагийн цайз энх тайван, дайны үед зогсож байв. Тэнд худалдаачид, худалдаачид, гар урчууд, алдар суут дайчид цугларчээ. Москва том хот болжээ. Том, гэхдээ энэ бүхэн Кремлийн царс хананы ард багтах болно. Мөн хунтайж Дмитрий Донской дор хана босгов цагаан чулуу, мөн тэд Москваг Цагаан чулуу гэж нэрлэж эхлэв. Тэд түүний тухай ярьж эхлэв: "Москва бол бүх хотын тэргүүн юм!"

Хүү 2: Тэр цагаан хэрэм урд нь юу вэ? Бид удахгүй Москвад ирэх үү?

Багш: Удахгүй бид Москвад ирэх болно, гэхдээ бид цагаан чулуун ханыг харахгүй!

Хүү 1: Яагаад?

Багш: Таван зуун жилийн өмнө Иван III хунтайж Москваг захирч, тусгаар тогтносон зарлиг гаргасан.

Харуул: Хөөе, сонсоорой, Москвагийн ард түмэн! Манай бүрэн эрхт хаан зарлигласан Их гүнИван Ш, цагаан чулуун цайзыг сэргээ. Тэрээр хуучин, хуучирсан, нөхөөстэй ханануудыг солихын тулд шинэ хана барихаар шийджээ. Хана нь чулуун нэхсэн тор шиг, хоёр эвэртэй тулалдаан, харуул, харваачдын цоорхойтой. Мөн бүх талаараа улаан чулуун харуулын цамхаг босго. Тийм ээ, муу дайсан манай сүр жавхлант хот руу довтлохыг зүрхлэхгүй байна!

Багш: Олон жил өнгөрч, Москвагийн Кремль танигдахын аргагүй болжээ. Хана нь бат бөх, бат бөх, 6 метр хүртэл зузаантай. Тэдний гүнд зэвсгийн агуулахууд, нууц гарцууд байдаг. Дээрээс нь хоёр метр өндөр улаан чулуун шүдээр чимэглэсэн байдаг. Мөн хананы цаана, хашаанд алтан бөмбөгөр бүхий баян танхимууд, цамхагууд, сүм хийдүүд ургадаг.

2-р хүү: Москваг яагаад алтан бөмбөгөр гэж нэрлэдэгийг бид мэднэ.

Багш: Ханатай зэрэгцэн харуулын цамхаг ургасан.

Хонх дуугарч, дараа нь уянгын ардын дуу.

Багш: Нөгөө талд, Кремлийн хананы доор худалдааны газар байдаг - худалдааны газар. Банзан майхан, саравч, лангуу зэрэг урт эгнээтэй байв. Тэд тэргэнцэр, тэр ч байтугай зүгээр л сагс, уутнаас худалдаа хийдэг байв. Мөн зарим нь энэ талбайг Гал, зарим нь Их наймаа гэж нэрлэдэг.

Худалдаачид орос аялгууны аяар гарч ирж, үйлчлүүлэгчдийг дуудаж байна.

Үзэсгэлэн худалдаа нээгдэж байна.

Худалдаачин 1:

Ээрэх, хөгжилтэй дугуй бүжиг!
Ирээрэй, ирээрэй, шударга хүмүүс!
Ир, сонго, худалдаж ав!
Хөгжилтэй үзэсгэлэн худалдаа ирэх гэж байна...

Худалдаачин 2:

Энэ үс нь сэвсгэр, алтлаг юм!
Энд зөөлөн нэг нь байна - цасан цагаан!
Энд харанхуй нь байна - даруухан!
Аливаа жагсаалд оролцох бүх зүйлийг дарааллаар нь аваарай!

Худалдаачин 3:

Мөн манай гудамжинд
Тэд хайрцаг хийдэг!
Мөн аяга, бутлуур,
Спинд ба тоглоом.

Бүхэл бүтэн тосгон хөгжилтэй, гар урлал хийж хөгжилдөж байна!
Тэгээд бид үүнийг зах зээлд гаргадаг
Модон эдлэлээ өөрөө буд”
Хэнд хэрэгтэй байсан бол хамтдаа худалдаж аваарай!

Хөгжилтэй ардын аялгуу сонсогдоно.

Багш: Энд ваарчид хүүхдүүдээ зугаацуулахын тулд аяга, лонх, сав, шавар шүгэл, хүүхэлдэйнүүдээ зардаг. Бойлер үйлдвэрлэгчид аяга таваг, гоёл чимэглэлийг санал болгодог. Дархчууд аа, дархчууд аа! Тэд хэрхэн дуугарч, бараагаа тавиур дээр тавьж байгааг хараарай!

Хөвгүүд “In the Forge” дууг дуулдаг.

Хүү 1: Ямар шударга юм бэ! Би ийм хүнийг хэзээ ч харж байгаагүй!

Хүү 2: Тэд энд даавуу, үр тариа, үслэг эдлэл, загас зардаг! Өөрийнхөө ч, гадаадын ч бараа.

Багш: Тэгээд тэд энэ худалдааны газрыг Улаан гэж нэрлэсэн. Нэгэн цагт Орост "улаан" нь зөвхөн өнгө биш байсан. "Улаан" гэдэг нь үзэсгэлэнтэй, гол, нэр хүндтэй, хамгийн үнэтэй гэсэн үг юм!

д) Биеийн тамирын хичээл (О. Газмановын "Москва" дууны аудио бичлэг рүү)

е) "Москвагийн Кремль" тексттэй ажиллах

Бие даасан унших. Уншиж байхдаа асуултууд.

1-р догол мөр:

Насанд хүрэгчид болон бага насны хүүхдүүд юуг биширдэг вэ? (Кремлийн сүм хийдүүд, өөрөөр хэлбэл Москва дахь гол, том сүм, Их Иванын хонхны цамхаг).

2-р догол мөр:

2-р догол мөр дэх 1-р өгүүлбэрийг уншина уу.

Энэ үгийг хэн санаж байна Кремль? (Оросын эртний хотууд дахь хотын цайз).

Москва хэдэн настай вэ? Кремлийн хана юунаас бүтсэн бэ?

Дараа нь Москваг юу гэж нэрлэсэн бэ? Яагаад? (Хана нь цагаан чулуугаар баригдсан бөгөөд Москваг Цагаан чулуу гэж нэрлэж эхлэв.)

3-р догол мөр:

Орчин үеийн Кремль ямар харагддаг вэ? (Хана нь улаан тоосгоор хийгдсэн, цамхагууд байдаг).

Кремлийн хамгийн эртний цамхаг юу вэ? (Тайницкая цамхаг). Сонирхолтой нэр: үгтэй харьцуул нууц. (Цамхаг нь нууц худагтай байв. Энэ кэш нь цамхагийн нэрийг өгсөн).

Аль цамхаг хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ? Түүн дээр юу байгаа юм бэ? (Спасская цамхаг. Дэлхийн өнцөг булан бүрт байгаа хүмүүс цамхагийн цагны дууг радиогоор өдөр бүр сонсдог.)

Москвад Цар хонх, Цар их буу яагаад хэрэгтэй байсан бэ?

Цар их бууны тухай багшийн түүх.

Нэгэн цагт Москвад их бууны мастер амьдардаг байжээ. Их бууг чимэглэсэн амьтны нэрээр нэрлэсэн: “Арслан”, “Бүргэд”... Хамгийн сайн буунуудыг Андрей Чохов цутгажээ. Тэрээр бусад урчуудын хамт урьд өмнө хэзээ ч харж байгаагүй их бууг цутгажээ. Энэ нь маш хүнд байсан бөгөөд чулуун grapeshot байсан. Тэд Спасскийн хаалгыг Крымын хаан болон түүний цэргүүдээс хамгаалахын тулд толгод дээр байрлуулав. Гэвч хаан Москвад хүрч чадаагүй; Чоховын их бууг гоо үзэсгэлэн, хэмжээгээрээ Цар их буу гэж хочилдог байв. Энэ нь Кремльд дайн биш, ур чадварын хөшөө мэт зогсож байна. (Багш Цар хонхны тухай ярьж болно).

4-р догол мөр:

Улаан талбай хаана байна: Кремльд эсвэл Кремлийн хананы ойролцоо уу?

Улаан талбай яагаад ийм нэртэй болсон бэ?

Улаан талбай юу харсан бэ?

5-р догол мөр:

Кремль, Улаан талбай яагаад Оросын оршин суугч бүрт эрхэм байдаг вэ? (Энэ бол бидний түүх).

Уншсаны дараа даалгавар, асуултууд:

154-155-р хуудсан дээрх зургуудыг харна уу. Энэ юу вэ? Кремлийг тойрон гадуур аялал хийцгээе. Би түүхэн дурсгалт газруудыг дүрсэлсэн ил захидлуудыг үзүүлэх бөгөөд та тэдгээрийн агуулгыг тайлбарлах болно. (Багш нь Спасскийн цамхаг, Их Иванын хонхны цамхаг, Успен сүм гэх мэт дүрс бүхий ил захидлыг харуулж байна.)

Кремль бүхэлдээ Москва биш. Олон талбай, гудамж нэрээрээ түүхээ хадгалдаг.

Та Москвагийн ямар гудамжийг мэддэг вэ? Гудамжууд хэрхэн үүссэн бэ? Та "Москвагийн гудамжны нэрс" текстийг унших замаар энэ талаар мэдэх болно.

"Москвагийн гудамжны нэрс" тексттэй ажиллах.

Уншиж байхдаа тайлбар бүхий текстийг шууд чангаар унших нь:

1-р догол мөрийг уншиж байна.

Тэд гудамж, гудамгүй яаж амьдарч байсан юм бол оо?

Москвад анхны гудамжууд ингэж гарч ирсэн нь харагдаж байна.

2-р догол мөрийг уншиж байна.

Текстээс санаж байгаа гудамжуудаа жагсаа. Тэд яагаад ийм нэртэй болсон бэ?

Москвагийн гол гудамжны нэр юу вэ?

Москвагийн гудамжинд ямар сайхан хуучин нэрүүд үлдсэн бэ?

Үгийн лексик утга: гар урчууд, ваарчин.

3. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр та Москвагийн талаар ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Миний санаанд ямар үг байсан бэ? Энэ үг нь 1 үе, 6 үсэг, 5 авиатай (Кремль).

Яагаад илүү олон үсэг байдаг вэ? (Зөөлөн тэмдэг нь дуугардаггүй)

Яагаад танд зөөлөн тэмдэг хэрэгтэй байна вэ?

Зөөлөн тусгаарлагчтай ямар үгсийг санаж байна вэ?

Таны ажиллах арга надад таалагдсан. Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Та юу өөрчлөхийг хүссэн бэ? Дараагийн хичээл дээр та юу сонсохыг хүсч байна вэ?

Татаж авах -

Танилцуулгад захидал, шүлэг, захидал бичсэн слайд, будах хуудасны тухай видео бичлэгүүд багтсан болно.

2-р слайд дээр хатуу тэмдгийн тухай видео байна. Бид хүүхдийн анхаарлыг b гэдэг нь ямар ч дуу чимээ биш гэдгийг анхаарна. Энэ нь гийгүүлэгч үсгийн дараа, э, э, ю, и эгшгийн өмнө байрлана.

3-р слайд дээр үсэг ямар харагддаг тухай шүлэг байдаг. Хүүхэд өөрийнхөө хувилбарыг гаргаж ирээрэй. Захиа цомогт бичээд зурган дээр зур.

4-р слайд дээр оньсого шүлэг байна. Хүүхэд алга болсон үгсийг гүйцээж, оньсогоноос хатуу тэмдэгтэй үгсийг олдог.

5-р слайд дээр санах ойгоос давтаж, b-тэй үгсийг олох боломжтой богино шүлэг байна. Өнгөт номыг хэвлээд үсгийг сүүдэрлээрэй.

7-р слайд дээр зөөлөн тэмдгийн тухай видео байна. Хүүхдэд анхаарлаа хандуулаарай b гэдэг нь ямар ч дуу чимээ биш юм. “Сүүдэр”, “өдөр” гэсэн үгэнд сайн дүн шинжилгээ хий. Эдгээр үгс нь гурван дуутай боловч 4 үсэгтэй. Бид гийгүүлэгч нь зөөлөн гэдгийг харуулахын тулд төгсгөлд b-г тавьдаг.

b үсэг ямар харагддаг вэ? Слайд 8 нь сонголтуудын нэг юм. Өөрийнхөө сонголтыг хий. Захиа цомогт бичээд зурган дээр зур.

9-р слайд дээрх шүлгийг уншина уу. b-тэй үгсийг олоорой. Зурагтай тааруулна уу.

9-р слайд дээрх шүлгийг уншина уу. b хэдэн удаа тохиолддог вэ? "Цутгах" гэсэн үгэнд анхаарлаа хандуулаарай. Энэ үгэнд b нь өөр үүрэг гүйцэтгэдэг - энэ нь эгшгийг гийгүүлэгчээс тусгаарладаг. Тусгаарлах зөөлөн тэмдгийг гийгүүлэгчийн дараа, э, ё, ю, я, и эгшгийн өмнө бичнэ.

“ъ”, “ь” үсэг нь ямар ч авиаг заадаггүй. "б" нь түүний өмнөх гийгүүлэгч зөөлөн болохыг харуулж байна (жишээлбэл, морь, өдөр, тэшүүр, өдөр гэх мэт). Мөн “ъ”, “ь” нь гийгүүлэгч, эгшгийг ялгаж чаддаг (жишээ нь идэх, орц, айл, цутгах гэх мэт).

Орон сууц, оффисын өнгөлгөө, барилгын цонхыг өнгөлөх. Барилгын цонхыг будах гол давуу тал нь аюулгүй байдлыг нэмэгдүүлэх явдал юм. Вандалийн эсрэг шинж чанартай тусгай хальс нь цонхны хүчийг нэмэгдүүлдэг. Өөр нэг давуу тал бол барилгад шаардлагатай агаарын температурыг хадгалах явдал юм. Өнгөт шил нь өвлийн улиралд барилгын доторх дулааныг хадгалж, зуны улиралд нарны гэрэл нэвтрэхээс сэргийлдэг. Манай компани орчин үеийн технологийн ачаар шилний дотор талд хальс түрхдэг тул жилийн аль ч үед цонхны өнгөлгөө хийдэг. Цонхны өнгө нь температурын өөрчлөлт, өндөр чийгшилээс айхгүй байх боломжийг олгоно.

Аленкина Ольга Арнольдовна, Волжский, Волгоград муж

b үсэг

    Үсэг, дугуйлан бичсэн, хэвлэсэн үсгийг нэрлэ

б

    Фонетик дасгал

Булангийн буланг нүүрс болгохын тулд ямар үсэг нэмэх ёстой вэ?

(Зөөлөн тэмдэг – ь)

    Захидал ямар харагдаж байна вэ? б ? Шүлэг уншиж, зургийг буд

Зөөлөн тэмдэг зурцгаая

Дусал дуслаар зөөлөн дуслаарай

Үүнтэй адил:

Дусал үсгийг зөөлрүүлнэ -

Энэ үг зөөлөн сонсогдоно.

Зөөлөн тэмдэг нь хайхрамжгүй амьдардаг.

Тэр үүрд малгайгүй явдаг.

Хэрэм сүүлээ нугалав

Хожуул амарчээ.

Тэр сүүлээ сул тавив, тэгээд -

Ижил төстэй болсон

зөөлөн тэмдэг рүү!

    Захиа ол б болон тойрог

    Т Т Б Ё О М А Ч Ж Р Ш Х Б Т

    Б С У Ж А Н Г Р Й О Л Д Я А Ч Й У Э

    A B O L A B Y U CH T B B Y B C SH R C H

    Үсгийг бичнэ үү б

б б

б б

б б

    "сондгой дөрөв"-ийг хас

    7 б 2

Усан онгоц нь карамель ачсан,

Усан онгоц газар унасан.

Тэгээд гурван долоо хоногийн турш далайчид

Карамель идсэн задарсан.

    Дээжийн дагуу зур б

м

О

л

О

г

д

болон

б

r

А

г

О

-тай

.

.

В

б

ю

.

.

м

с

.

.

-тай

В

Тэгээд

n

.

.

г

О

болон

.

.

    Энд юу гэж бичсэнийг тааварлаарай. Үсгүүдийг бөглөнө үү. Эдгээр үгсээр амаар өгүүлбэр зохио

    Захиа бичээд бичнэ үү:

б

Лавлагаа

    Алёнкина, О.А. Сайхан цагСургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан ажил мэргэжлийн чиг баримжаа олгох тухай: боловсролын арга. тэтгэмж / O.A Alyonkina; засварласан T.V. Черникова; – М.: Planeta, 2013. – 234 х. – (сурган хүмүүжүүлэх ажил).

    Волина В.В., Хөгжилтэй дүрэм. – М.: Мэдлэг, 1995. – 336 х.

    Бизнес хийх цаг, зугаацах цаг: Шүлэг, өгүүллэг, зүйр цэцэн үг, дуу, тэмдэг/Зураг. Л.Кузнецова. - Дахин хэвлэх. – М .: Дет. lit., 1988. – 32 х.: өвчтэй.

    Хөгжилтэй цагаан толгойн сурах: Ном Багшид зориулав / Эмхэтгэсэн: В.В. Волина. – М .: Гэгээрэл. 1991. – 368 х.

    Хэл ярианы эмчилгээний тоглоомууд нь хүүхдүүдтэй ажилладаг. - М., 1987

    Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс, үржүүлгийн үгс, хэлийг эргүүлэх . Эцэг эх, багш нарт зориулсан түгээмэл гарын авлага / Comp. Тарабарина Т.И., Элкина Н.В. Бүрээс. Г.Соколов, В.Куров. – Ярославль: “Хөгжлийн академи”, 1998. – 224 х., өвчтэй. – (Сэр.: “Тоглоом, суралцах, хөгжил, зугаа цэнгэл”).

    Оньсогонуудын цуглуулга: багш нарт зориулсан гарын авлага / Comp. М.Т. Карпенко. - М.: Боловсрол, 1988.

    Маршак, С.Я. Хөгжилтэй цагаан толгой. –– М., 1986

    Цахим хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл Вики. rdf. ru

Абуткина Н.Ю., Аленкина О.А., Аленкина О.М.

"Б үсэг нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг тэмдэг юм"

Хичээлийн зорилго:

1) унших чадварыг бий болгох;

2) унших сонирхол, унших хүслийг хөгжүүлэх;

3) шинэ үсэг, хэл шинжлэлийн шинэ үзэгдэлтэй танилцах.

Хичээлийн явц:

  1. Давталт

Өнөөдөр бид шинэ захидлыг тэмдэглэж байна. Одоо ABC судлалын гайхалтай газар руу явцгаая.

Харж, хариул: яагаад энэ улсад байшингууд улаан, цэнхэр байдаг вэ? Тэдэнд хэн амьдардаг вэ? Гийгүүлэгчийн хатуулаг илтгэх эгшгийг нэрлэ. Гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэх эгшгийг нэрлэнэ үү. Эдгээр дуу авианы аль нь онцгой вэ? Яагаад?

Гийгүүлэгчийг ямар 2 бүлэгт хувааж болох вэ? Сонирхолтой хүмүүсийг нэрлээрэй! Үүнийг дүлий гэж нэрлэ! zh, sh дуунууд яагаад сонирхолтой байдаг вэ? h дууг юугаараа ялгаатай болгодог вэ? Та ямар хос гийгүүлэгчийг мэдэх вэ?

2.Шинэ мэдлэгийн нээлт.

Хараад надад хэлээч: үлгэрийн оронд өөр ямар байшингууд байдаг вэ? Тэд яагаад бусад цагаан арьстнуудаас ялгаатай гэж та бодож байна вэ? b-ийн тухай үлгэр бичье.

Нэгэн цагт цагаан толгойн судлалын улсад өөр өөр үсэг байдаг - эгшиг, гийгүүлэгч. Бид бие биедээ зочлохоор явсан.

Нэг өдөр S Y-д зочлохоор явсан. Үр дүнд нь .. (ся), L-ээс E.. (le), D-ээс I.. (ди) гэсэн үг. Эдгээр гийгүүлэгч нь юу болсон бэ? Яагаад?

Захидал нь амьдарч, уй гашуудаагүй, учир нь бүгд найзууд байсан. Тэдний дунд Ү үсгийн талтай төстэй нэг үсэг амьдардаг байв.

Одоо энэ захидал таны нүдний өмнө гарч ирнэ. Гартаа s үсгийг аваад, цаасыг босоогоор нь хоёр дахин нугалаад, та үсэг авах болно..(s) Захиагаа сайтар судалж үзээд ямар харагдахыг бодъё?

a) P үсэг эргэв -

Тэр зөөлөн дохиогоор эргэж харав.

б) Зөөлөн тэмдэг нь хайхрамжгүй амьдардаг,

Тэр үүрд малгайгүй явдаг.

в) зурцгаая b

Зөөлөн, дуслаар дуслаарай

Үүнтэй адил:

Дусал үсгийг зөөлрүүлнэ

Зөөлөн сонсогдох юм шиг байна...

Энэ үсгийн авиаг хэн дуудах вэ?

Энэ захидалтай хэн ч найзлаагүй, хэн ч яриагүй. Үсгүүд нь дуу авиаг илэрхийлэхгүй байгаадаа дургүй байв. Тэр яаж ярихаа мэдэхгүй, чимээгүй байсан тул найз нөхөдгүй байв. Амьдрал их ганцаардмал байсан.

Нэг өдөр үсгүүд үг үүсгэж эхлэв. Энэ бол тэдний дуртай зугаа цэнгэл байсан. Эдгээр үгс юу болохыг сонсоцгооё. Мөн эдгээр үгс нь баярт ирж болох амьтдын нэрс б.

Өвсөнд туурайгаараа хүрч,

Царайлаг эр ой дундуур алхаж байна

Зоригтой, амархан алхдаг

Эвэр нь өргөн тархсан.

Үсгүүд нь ELK гэдэг үгийг үүсгэж эхэлсэн... Гэвч ЛОС болж таарлаа..

Бидний хувьд ямар нэг зүйл болохгүй байна гэж захидалд бичсэн байна. ELK гэдэг үгийн С авиа зөөлөн, харин манайх хатуу.

Залуус аа, үсгүүдэд туслаач, С үсгийг зөөлөн болгохын тулд алийг нь оруулах ёстойг нэрлэ? (I, E, E, I) Үсгүүд нь нэг үг болж эхлэв.. Гэвч тэгсэн... ЭЛК, ЭЛК, ЭЛК, ЭЛК..

Дахин хэлэхэд бидний хувьд юу ч болохгүй ...

Юу хийх вэ? Залуус аа, надад хэлээрэй!

Бидэн дээр ирээрэй, б - гэж дуудагдсан захидал. Тэр баяртайгаар зөвшөөрч, үгийнхээ төгсгөлд хурдан шилжлээ. Юу болсон бэ?

Захидал нь хөгжилтэй байж, Л.-тэй нөхөрлөж, Б үсгийн баярыг зохион байгуулахаар шийдэв.

Баярт хандгай ирсэн, гэхдээ өөр хэн ирж чадах вэ? таамаглаж байна!

Тэр урт өвлийн турш нүхэнд унтдаг,

Гэхдээ нар бага зэрэг дулаарч эхэлнэ,

Зөгийн бал, бөөрөлзгөнө зам дээр

Илгээсэн..(баавгай)

Бодоод үз дээ - нэг авиаг хоёр үсгээр тэмдэглэсэн амьтдаас өөр хэн гарч ирж болох вэ? (Арслан, шилүүс, сармагчин)

3. Бэхэлгээ. Тексттэй ажиллах. -Сайн байна! Одоо праймер дахь b-тэй үгсийг уншъя. Тэдний аль нь авианаас илүү үсэгтэй вэ? Яагаад?

Одоо "Хандгай" түүхийг уншъя. Энэ түүхэнд хэцүү үгс байдаг. Уншаад үзье.

Хандгай юу иддэг вэ? Хөвгүүд яагаад чулуу, хожуул дээр давс цацсан бэ?

Текстийн доорх зургийг харна уу. Та юу харж байна вэ? Текстээс зурагт тохирох өгүүлбэрийг сонго. Та хандгайн талаар өөр ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

4. Хичээлийн хураангуй.

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Аль үсэг нь дуу авиаг илэрхийлэхгүй вэ? Тэгвэл яагаад хэрэгтэй байна вэ?

Зөөлөн тэмдэг, зөөлөн тэмдэг

Түүнгүйгээр боломжгүй,

Үүнгүйгээр та 30,20, 10, 5 гэж бичиж чадахгүй.

Бид зургаагийн оронд шон авдаг.

Хоол идэхийн оронд идэж бичье,

Маалинган хөөс болж,

Булангууд - нүүрс.

Угаалгын өрөө нь сав болж хувирна -

Энэ бол тохиолдож болох зүйл юм

Хэрэв бид мартвал

b-г үгээр бичээрэй!