Хураангуй - уран зохиолын унших хичээл х. А.Есенин өвлийн цуурайг дуулдаг Полушкин Л. Бага ангийн хичээл заадаг байсан. Нээлттэй хичээлийн тойм “Өвөл дуулна, дуудна... Уншлагын хичээлийн хураангуй, Өвлийн дуулж, дуудна.

Уран зохиолын УНШИХЫН ХИЧЭЭЛ

СЭДЭВ: С.Есенин “Өвөл дуулж, эгшиглэдэг”

Хичээлийн зорилго:

Шүлгийг илэрхийлэлтэй унших.

Хичээлийн зорилго:

Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийг дүрсэлсэн уянгын бүтээлийг танилцуулах, эдгээр үзэгдлийн талаархи зохиогчийн үзэл бодлыг харуулах;

зохиогчийн зурсан зургийг дахин бүтээх чадварыг хөгжүүлэх;

уран сайхны дүрслэл, илэрхийлэх хэрэгслийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, тэдгээрийг текстээс олж, яриандаа хуулбарлах чадвар;

Текстийн талаарх хувийн ойлголт, өөрийн санаа, туршлагыг дамжуулах арга болгон илэрхийлэлтэй уншихыг заах.

сэтгэл хөдлөлийн хүрээ, яриа, сэтгэлгээ, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : мультимедиа пректор, танилцуулгын слайд

"С.Есенин. Өвөл дуулж, дуудаж байна" сурах бичиг О.В. Кубасова "Дуртай хуудсууд 3-р анги."

Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл хөдлөлийн байдал.

Цагаан сэвсгэр цас агаарт эргэлддэг

Тэгээд тэр чимээгүйхэн газарт унаад хэвтэнэ.

Эдгээр мөрүүд юу хэлэх вэ? (Цасны тухай.)

Шинэхэн унасан цасны давхаргыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (нунтаг.)

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Слайд 1.

Сергей Есенин "Пороша" шүлэгтээ цасны нөлөөг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? (Цас орж, алчуураа дэлгэж байна.)

Зохиогчийн сэтгэл санаа, сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлж чадсан уу? (Оюутны сэтгэгдэл.)

Хичээлийн сэдэв дээр ажиллаж байна.

Сэдвийн танилцуулга.

Тийм ээ, үнэхээр өвөл бүх зүйлийг өөрчилдөг.

Слайд 2, 3,4.

Байгаль нь цасан цагаан, баярын хувцас өмсдөг. Өвлийн байгалийн зургууд Сергей Есенинийг хайхрамжгүй орхиж чадахгүй байв. Энэ нь түүний ажилд тусгагдсан. Мөн бид түүний дараагийн шүлгийг авч үзэхийг урьж байна.

Уншихаасаа өмнө ажилла. Хичээлийн сэдвийг боловсруулах.

Шүлэг юуны тухай байх болно гэж та бодож байна вэ? (Өвлийн тухай.)

Энэ таамаглалыг гаргахад юу тусалсан бэ? (Зураг, гарчиг.)

Гэхдээ толгойн оруулга энд байхгүй байна. Та шүлгийн нэрийг хэрхэн тодорхойлсон бэ?

(Эхний мөрүүдийн дагуу.)

Хичээлийн сэдвийг томъёол. (С. Есенин "Өвөл дуулж, дууддаг")

Слайд 5.

Та өөрөө уншаарай.

Таны таамаг үндэслэлтэй байсан уу?

Уншиж байхдаа ажилла.

Слайд 6.

С.Есениний үзэж байгаагаар өвөл ямар байдаг вэ?

Бидний даалгавар бол энэ асуудлыг ойлгох явдал юм. Шүлэг дээр ажиллах нь бидэнд туслах болно.

Эхний мөрүүдийг уншина уу.

Өвөл дуулж, хашгирав.

Үслэг ой тайвширна

Нарсан ойн дуугарах чимээ.

Тэд юу танилцуулсан бэ? (Ой.)

Энэ үг ямар утгатай вэ? (Нарс модноос бүрдсэн ой.)

Та яаж ойлгох вэ? (Цасаар хучигдсан нарсны мөчрийн зүү нь сэвсгэр мэт санагддаг.)

Тайлбарыг шаарддаг текстэд ямар үг гарч ирэв. (“Хонх дуугарах.”) Яруу найрагч өөрөө үүнийг зохион бүтээсэн. Энэ нь хэрхэн үүсдэг вэ? (Зуун хонх.) - Энэ юу гэсэн үг вэ? (Олон дуу чимээ.)

Таамаглалаа бичлэгээр шалгана уу.

Слайд 7.

Нарс нар салхинд найгах үед шажигнах, шажигнах чимээ сонсогддог.

- “Нарсан ойн цагираг шиг өвлийн цагираг” гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Модууд бие биенээ цуурайтуулдаг.)

Эдгээр дуу чимээ яагаад ойг тайвшруулж чаддаг вэ? (Тэд нам гүм, уянгалаг.)

Эргэн тойрон гүн гунигтай

Алс холын газар руу усан онгоцоор явж байна

Саарал үүлс.

Тэд юу танилцуулсан бэ? (Үүлс.)

"Саарал үстэй" гэж юу гэсэн үг вэ? (Цагаан.) Зохиогч яагаад энэ үгийг сонгосон бэ? (Хүний үстэй харьцуулна.)

Үүл яагаад ингэж хөдөлсөн бэ? (Бага зэрэг салхи.)

Та яагаад “алс холын газар” явсан юм бэ? (Харамсалтай, би өвөлд дургүй.)

Тэгээд хашаанд цасан шуурга шуурч байна

Торгоны хивс дэлгэж,

Гэхдээ аймаар хүйтэн байна.

Тэд юу танилцуулсан бэ? (Цасан шуурга.)

Энэ байгалийн үзэгдлийг тайлбарлана уу? (Цастай хүчтэй салхи.)

Бор шувуу хөгжилтэй,

Ганцаардсан хүүхдүүд шиг

Цонхны дэргэд тэвэрсэн.

Бяцхан шувууд хүйтэн байна,

Хүйтэн ядарсан

Тэгээд тэд илүү чанга тэврэлдэнэ.

Хэнийг танилцуулсан бэ? (Шувууд, бор шувуу.)

Үүнийг ямар үг батлах вэ? (Шувууд, бор шувуу, ганцаардсан хүүхдүүд.)

Тэд яагаад өрөвдөх сэтгэл төрүүлдэг вэ? (Хүйтэн, өлсөж, ядарсан.)

Тэд яагаад ийм байдалд орсон бэ? (Хүчтэй салхи, цасан шуурга.)

Цасан шуурганы тайлбарыг уншина уу.

Мөн галзуу архирах цасан шуурга

Өлгөгдсөн хаалтыг тогшдог

Тэгээд тэр улам уурлана.

Цасан шуургыг хэрхэн харуулсан бэ? (Цастай хүчтэй салхи.)

Гэхдээ бид мөн цасан шуурганд энэ тодорхойлолтыг өгсөн.

Ялгаа нь юу вэ? (Цасан шуургатай үед салхи илүү хүчтэй байдаг.)

Та юу анзаарсан бэ? (S, sh дуу давтагдана.)

Энэ аргыг уран зохиолд юу гэж нэрлэдэг вэ? (Дууны бичлэг.)

"Өлгөгдсөн хаалт тогшиж байна" гэсэн хэллэгийг хэрхэн ойлгох вэ?

Өмнө нь цонхнууд нь модон салаагаар хаалттай байсан. Хүчтэй салхи үлээхэд тэд байшингийн ханыг тогшжээ.

Мөн зөөлөн шувууд нойрмоглож байна

Эдгээр цасан шуурганы дор

Хөлдөөсөн цонхон дээр.

Мөн тэд үзэсгэлэнтэй байхыг мөрөөддөг

Нарны инээмсэглэлд тод харагддаг,

Сайхан хавар.

"Бяцхан шувууд унтаж байна" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Тэд хөнгөн унтдаг.)

Энэ хэсэгт гайхмаар зүйл юу байж болох вэ? (Бор шувуу хүмүүс шиг мөрөөддөг.)

Тэд юу мөрөөдөж байна вэ? (Гоо сайхны булаг.)

Яагаад? (Дулаан, баяр баясгаланг авчирдаг.)

Хичнээн хэцүү байсан ч та үргэлж хамгийн сайн сайхныг найдах хэрэгтэй.

Биеийн тамирын боловсрол нэг минут.

- Та инээмсэглэж, бие бие рүүгээ нүд ирмэх болно. (Нүдний гимнастик, биеийн тамирын дасгал.)

Уншсаны дараа тексттэй ажиллах. Утгын түвшинд ойлголцолд хүрэх.

Бидний ажиллаж байгаа шүлгийн гарчгийг уншина уу.

Таныг гайхшруулсан зүйл бий юу? (Өвөл дуулдаг.)

Есенин өвлийг хэн гэж төлөөлдөг вэ? (Дуучид.)

Өвлийн аялгууг сонсоход юу тусалдаг вэ? (Нарсан ойн чимээ, цасан шуурга, цасан шуурга.)

Слайд 8, 9, 10.

Өвөл хэрхэн дуулдаг вэ? Аяыг дуу, аяыг нь дүрсэл. Жагсаалтаас өөрт тохирохыг нь сонго.

Хосоор ажиллах.

Слайд 11.

* хөгжилтэй

*санаа зовсон

* тайван

*хүнд

*дуулах

*баярын

Шалгалт. Та жагсаалтаас ямар үгсийг сонгосон бэ? (Сэтгэл түгшсэн, тайван, ширүүн, уянгалаг.)

Слайд 12.

Өвлийн аялгууны эгшиг, аяыг харьцуул. (Тэд өөр.)

Бид шүлгийн нэрийг яаж өгөх вэ? (Өвлийн аялгуу.)

Слайд 13.

За, одоо гол асуултанд хариулахыг хичээцгээе.

Слайд 14.

Есенин ямар өвөл вэ?

Би бүлгээрээ ажиллахыг санал болгож байна: энэ асуултыг ярилцаж, төлөвлөгөөний дагуу хариулт бэлтгэх.

Слайд 15.

1) Есенин өвөлтэй гэдэгт бид итгэдэг ......

2) Түүнээс хойш ....

3) Шүлгийн мөрүүд.

Бүлгийн ажил.

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

Дүгнэлт: Есениний өвөл бол дуулдаг, үзэсгэлэнтэй, өршөөлгүй юм.

Илэрхий унших чадвар дээр ажиллах.

Хөгжмийн зохиолч Георгий Васильевич Свиридов Есениний шүлгийг уншсаны дараа өвлийг хөгжимд дүрсэлсэн байдаг. Сонсооцгооё. (Хавсралт дахь MP4 аудио файл.)

Слайд 16.

Та цасан шуурганы гаслах чимээ, тайван байдлыг сонсож чадсан уу?

2. Хосоор ажиллах:интонацийг тодорхойлох, илэрхийлэлтэй уншихад бэлтгэх.

3. Илэрхий унших дасгалууд.

Людмила Вяткина

Хийсвэр OD"Өвөл дуулдаг,хаха. "

Даалгаврууд:

1. Өвлийн онцлог шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн ойлголтыг бэхжүүлэх.

2. Хүүхдийн яриа, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг идэвхжүүлэх.

3. Алсын хараагаа тэлэх.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, яараарай. Та өнөөдөр манайхаар ирсэнд маш их баяртай байна. Тантай танилцацгаая, дэлгэц рүү хараарай.

Мэндчилгээг харцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний хүүхдүүд ямар сайн хүмүүс вэ, чамтай уулзаад намайг танилцуулсан. Таны нэр хэн бэ? хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай залуус аа, одоо бид бүгд бие биенээ мэддэг. Мөн зочдод цагийг үр дүнтэй өнгөрөөж, сонирхолтой зүйлсийг үзэж, хамтдаа авч явахыг хүсэн ерөөе.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цонхоор хар, манай цонхны гадаа жилийн хэдэн цаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа, мэдээж тийм өвөл.

Өө тийм өвөл, өвөл

Би гэр орноо хэрхэн тохижуулсан

Эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг цайруулсан

Модон дээрх цагаан хөвсгөр

Мөн хашаандаа гулсуурууд байдаг

Хүүхдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн төлөө!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, байшингийн дээврийг бүрхсэн цагаан хөвсгөр юу гэж бодож байна вэ? хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, залуусаа, цагаан хөвсгөр бол цас, цас манай танхимд нисэн орж, цасны цоорхой үүссэн, одоо би та бүхнийг өвлийн цас цэвэрлэгээнд урьж байна. (суу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та яагаад өвөлд дуртай вэ? Тиймээ

Охид, хөвгүүд хоёулаа? Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та түүнийг ямархуу хүн гэж бодож байна вэ? өвөл?

Залуус аа, гадаа хүйтэн байхад тэр өдөр цаг агаар ямар байх вэ? хүйтэн жавартай

Хэрэв салхи үлэвэл яах вэ? салхин тээрэм

Хэзээ маш хүйтэн байдаг вэ? хүйтэн

Цас орвол яах вэ? цастай

Залуус аа, хэрэв өвөл цасгүй бол юу болох байсан гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас хэдийгээр хүйтэн ч газар, мод, өвс, бут сөөгийг хүйтэн жавараас хамгаалдаг. Зарим амьтан, шувууд хүйтэн жавар, махчин амьтдаас цасанд нуугддаг.

Хэрэв цасгүй бол чоно, үнэг бүх туулай, хулганыг барина

Зарим шувууд хүртэл өвлийн улиралд цасанд хоргодож байдаг. Жишээлбэл, модон өвс, хар өвс өвлийн улиралд мөчир дээр унтдаггүй, тэд шөнөдөө гүн цасанд унаж, чоно, хүйтэн салхинаас нуугдаж байдаг. Цас бас модыг чимэглэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, надад хэлээч, цас юунаас бүтдэг вэ? хүүхдүүдийн хариулт (олон цасан ширхгүүдээс)

Цасан ширхгүүд ямар үзэсгэлэнтэй, тэд бүгд ямар ялгаатай болохыг дэлгэц рүү хараарай.

Одоо анхааралтай ажиглаад 2 ижил цасан ширхгийг олоорой.

Багш аа: Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би та нарт оньсого хэлье, гэхдээ маш болгоомжтой байгаарай, эдгээр нь энгийн оньсого биш бөгөөд би чамайг төөрөгдүүлэхийг хичээх болно.

1. Маш сайн тэмдэг байна - цас орлоо - бид уулзлаа (зун- өвөл)

2. Цас, хяруу, цасан шуургатай газрыг бид нэрлэх болно (урд-хойд)

3. Өвөл гар хөлдөхгүйн тулд ээж маань сүлжмэл байсан (бэлэн өмд)

4. Би үзэсгэлэнтэй, би нисдэг,

Тэгээд хавар би нарнаас хайлдаг

Хурдан таамагла

Энэ хэн бэ (цасан бор шувуу)

5. Машенка үслэг цув өмссөн - манай хашаанд (зун- өвөл)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи ямар мундаг хүн бэ, би чамайг андуурч чадсангүй, чи өвлийн тухай бүгдийг мэднэ.

Залуус аа, бүгдэд нь хэлээрэй өвөл сайхан байна? бүгд түүнд дуртай юу? хүүхдүүдийн хариулт

Одоо би та нарт өвлийн тухай үлгэр ярьж өгье, энэ нь хүн бүрт тийм сайн эсэхийг сонсох болно. өвөл.

Тэд нэг удаа заанаас юу гэж асуув өвөл? мөн заан гэж хариулав: "Би түүнийг ямархуу байдгийг мэдэхгүй байна" Залуус аа, заан яагаад ингэж хариулав?

Тэд нэг удаа хойд зүгээс асуув буга: "Юу болж байна өвөл"гэж тэр хариулав.

Тэр яагаад ингэж хариулав? хүүхдүүдийн хариулт

Мөн тэд улаан цээжтэй хүмүүсээс асуув бухын шувуу: "Юу болж байна өвөл"гэж бух хариулав ---

Тэр яагаад ингэж хариулав? хүүхдүүдийн хариулт

Залуус бид хоёр өвлийн улиралд шувуудад хэрхэн туслах вэ? хүүхдүүдийн хариулт

Тэд улаан нохойноос "Тэр ямархуу хүн бэ?" өвөл"гэж тэр хариулав.

Нохой яагаад ингэж хэлэв? хүүхдүүдийн хариулт

Тэгээд тэд баавгайгаас "Энэ ямар Миша вэ?" гэж асуув. өвөл"гэж Миша хэлэв.

Миша яагаад ингэж хариулав? хүүхдүүдийн хариулт

Тэгээд тэд хүүгээс “Аль нь? өвөл"гэж хүү хэлэв.

Тэр яагаад түүнийг хөгжилтэй гэж хэлсэн юм бэ? хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний хүүхдүүд өвөлд их дуртай, чи тэгж хэлдэг өвөл хөгжилтэй, за тэгвэл чамтай тоглоцгооё. (босох)Та чарга унах дуртай юу? Тойрог дээр зогс. Залуус аа, та анх удаагаа энэ тоглоомыг тоглож байгаа тул намайг ажиглаад давт.

Өө, хяруу, хяруу, хяруу

Хамраа битгий харуул

Хурдан гэртээ харь

Хүйтнийг өөртөө авч яв

Тэгээд бид чарга авна

Тэгээд гадаа гарцгаая

Скутер чарганд сууцгаая

Уулнаас хэхэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, бид чаргаар гулгаж хөгжилтэй байлаа.

Бид цасан шуургыг сонсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ юу вэ? хүүхдүүдийн хариултыг сонс

Зөв шүү, цасан шуурга шуурч байна, залуус аа, энэ яаж болдог вэ? хүүхдүүдийн хариулт

Энэ бол биднийг зам дагуу алхаж байх үед цасан ширхгүүдийн мөсөн туяа юм.

Би чамд цасан бөмбөлөг хийхийг санал болгож байна, бид тэднийг цаснаас хийж чадахгүй, чи бид хоёр цаасаар хийдэг. Тус бүрдээ 1 цаас аваад дугуйлан зогсоо.

1,2,3,4 Та нартай хамт цасан бөмбөг хийсэн

Энэ нь дугуй, гөлгөр болсон

Гэхдээ огт чихэрлэг биш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр нь бидний хийсэн гайхалтай цасан бөмбөг юм. Та цасан бөмбөг тоглох дуртай юу? За тэгвэл хөгжим сонсоод над руу хараад давтана. (бид хөгжим тоглодог)

Өө, цасан бөмбөг, тэгээд л болоо

Бүх чиглэлд тараагдсан

Тэгээд залуус гүйнэ

Мөн цасан бөмбөг бүгдийг цуглуулах болно (хувинд цуглуулах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, бид цасан бөмбөг тоглов. Гэхдээ би дахиад нэг чимээ сонсч байна уу? энэ юун дуу вэ? цасан шуурга

-Багш аа: Залуус аа, өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд бид ингэж дулаацах болно.

Хөгжимд бүжиглэцгээе (Би хяруунаас айдаггүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, бид өвлийн сайхан байдлын талаар маш их ярьсан. Бид тоглож, бүжиглэв, одоо би чамайг цастай мөсөн хотод урьж байна. Гэхдээ чи бид хоёр тийшээ явахгүй, цанаар гулгах болно. Бид цана өмсөхийг дуурайдаг.

Явцгаая!

Бид хот руу цанаар гулгах болно, явцгаая

Бид ууланд авирч байна

Энэ талаар саваа бидэнд туслах болно

Зам бидний хувьд амар байх болно.

Энд бид саваагаа тавиад байна.

Бид зөв цаныг арилгаж, өмсдөг

Бид зүүн цаныг аваад өмсдөг. Сайн байна уу, залуусаа, ямар үзэсгэлэнтэй мөсөн хотыг хараарай, энд юу байгааг хараарай? хүүхдүүдийн хариулт

Залуус аа, гэхдээ энэ хот үнэхээр гунигтай, гунигтай байна, энд хэн нэгэн дутагдаж байна гэж би бодож байна.

Хүүхдүүдийн хариулт "Өвөл" сэдэвт сургуулийн бэлтгэл бүлгийн нээлттэй дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй зорилго нь идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах явдал юм.

Багш-сэтгэл зүйч, ярианы эмчилгээний багш нарын нээлттэй хичээлийн хураангуй

>> Уран зохиол 2-р анги >> Уран зохиол: С.Есенин. "Өвөл дуулж, дуудаж байна ...", "Хус"

Хичээл 37

С.А.ЕСЕНИН “ХУС”, “ӨВЛИЙН ДУУЛНА - ХУРС”

Зорилтот: оюутнуудыг С.Есениний амьдрал, уран бүтээлтэй танилцуулах, С.Есениний яруу найргийн сайхныг харуулах; яруу найргийн хайрыг бий болгох; шүлэг дэх харьцуулалт, зүйрлэлийг олж харахыг заах.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Биеийн тамирын минут

III. Шинэ материал сурах.

1. Сэдвийн мессеж, зорилго.

– Өнөөдөр бид эх орондоо хайртай, Орост хайртай гайхалтай яруу найрагчийн бүтээлтэй танилцах болно. Сергей Есенин.

Багш яруу найрагчийн хөргийг харуулж байна.

-Та Сергей Есенинийг хэрхэн төсөөлж байна вэ?
– Сергей Александрович Рязань мужийн (бүс) Константиново тосгонд төрсөн. Тэр маш тайван бус хүүхэд шиг өссөн: тэр эрт сэлж сурсан, модонд авирч, морь унаж сурахдаа дөрвөн настайдаа ч байнга тулалддаг байв. Есенин маш эрт шүлэг бичиж эхэлсэн (тэр 9 настай байсан). Түүний бүх шүлэг нь байгаль, эх орны тухай, өөрийнхөө тухай эсвэл ойр дотны хүмүүсийн тухай байдаг.

2. “Хусан” шүлэг дээр ажилла.

1) Багш шүлэг уншдаг (хөгжмийн арын дэвсгэр дээр илүү тохиромжтой).

– Шүлэг сонсож байхдаа юу төсөөлж байсан бэ?
– Бийр, зах, зах гэдэг үгийг яаж ойлгох вэ? (Тайлбар толь бичгийн ажил.)
– Та ямар ааштай шүлэг унших ёстой вэ?
– Бие биедээ унших (хосоор).

2) Хэд хэдэн сурагчдын уншихыг сонсох.

3. “Өвөл дуулж, эгшиглэдэг” шүлэг дээр ажилла.

1) Шүлгийг бие даан унших.

– С.Есенин ямар өвлийг дүрсэлсэн бэ?
– Шүлэг таны сэтгэлд ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ? Яагаад?

2) Илэрхий унших ажил.

Энд зүйрлэл байгаа эсэхийг бодоод үз дээ, яруу найрагч яагаад тэдгээрийг ашигладаг вэ?
-Өөр илэрхийлэх ямар арга хэрэгсэл байдаг вэ? (Хувь хүний ​​дүр төрх - нойрмог чимээгүй байдал, залхуутай алхах, шүрших.)
- Есенин өвлийн хусанд дуртай юу?
- Өвлийн чимэглэлд мод таалагддаг уу?
- Намар, хавар, зун уу?

IV. Хичээлийн хураангуй.

Шүлгээр бид өнөөдөр ямар яруу найрагчтай уулзсан бэ?
-Ямар шүлэг уншсан бэ?

Гэрийн даалгавар: нэг шүлгийг цээжээр сурах, асуултанд хариулах (х. 197).

Уран зохиолын уншлага. 1-2-р анги: "Оросын сургууль" хөтөлбөрийн дагуу хичээлийн төлөвлөгөө. "Багш" хэвлэлийн газар, 2011. Агуулга - N.V. Лободина, С.В. Савинова болон бусад.

2-р ангид уран зохиолын унших хичээл

Сэдэв: С.А.Есенин

“Өвөл дуулж, цуурайтдаг...”

("Оросын сургууль" хөтөлбөрийн дагуу)

Боловсруулсан:

Олейникова Нина Александровна,

бага ангийн багш

Санамж бичиг "Белгород хотын 5-р сарын гимнази

Белгород мужийн дүүрэг"

2015

Зүйл:Уран зохиолын уншлага.
Анги: 2.
Сэдэв: С.А.Есенин "Өвөл дуулж, хашгирав ...".

Сэдвийн хичээлийн байршил:Шинэ материал сурах.

Зорилго:

уран зохиолын бүтээлээр дамжуулан өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох; олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаанд ашиглахыг заах.

Хувийн үр дүн:

уянгын бүтээл унших сонирхлыг харуулах; уншсан бүтээлдээ сэтгэл хөдлөлөөр хариулах; оюутны нийгмийн үүргийг хүлээн зөвшөөрөх; боловсролын үйл ажиллагааны сэдлийг ойлгох.

Мета сэдвийн үр дүн:

багшийн удирдлаган дор боловсролын үйл ажиллагааны зорилго, зорилтыг хүлээн зөвшөөрч, хадгалах; заасан сэдвийн дагуу ажлаа төлөвлө.

Сэдвийн үр дүн:

үзсэн зургуудыг төсөөлөхөд туслах үгсийг бүтээлээс олох; бүтээлийн сэтгэлийн байдал, зохиогчийн мэдрэмжийг илэрхийлэхэд туслах үгсийг тодорхойлох; уянгын бүтээлийн жанрын онцлогийг мэдэх; бүтээлд дүрсэлсэн зургуудыг толилуулна.
Мэдээллийн материал:

Сурах бичиг, 1-р хэсэг, х. 195.

Дидактик материал: картууд

Компьютерийн танилцуулга: "Яриа халаах"

Хичээлийн явц.

I.Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох (байгууллагын мөч)

Залуус аа! Ширээн дээр гурван эмотикон байгаа бөгөөд таны сэтгэл санаанд тохирохыг сонго.

Хичнээн олон инээмсэглэл гэрэлтэв. Баярлалаа!

Энэ бол миний сэтгэлийн байдал ... Би ажлаа эхлүүлэхэд бэлэн байна, та бүхний хамтын ажиллагаа, бизнест бүтээлч хандана гэдэгт найдаж байна. Та бэлэн үү?

Баярлалаа, би зоригтой, өрөвч сэтгэлтэй хүмүүсийг хүндэлдэг. Амжилт хүсье!

II. Яриа халаах

Унших хичээлээр бид зөвхөн зөв уншиж сурдаг төдийгүй зөв, чадварлаг ярьж сурдаг. Яриагаа бусдад ойлгомжтой, ойлгомжтой болгохын тулд юуг санах хэрэгтэй вэ?

(Ярилцлагын үеэр амьсгалаа хянах, ярихдаа зөв амьсгалах хэрэгтэй)

- Ярианы бие халаалт хийцгээе.

Илтгэл. Хичээл 8.

II I. Туршилтын сургалтын үйл ажиллагаанд хувь хүний ​​бэрхшээлийг шинэчлэх, бүртгэх

Карт

    Зөв хариултыг "+" тэмдгээр тэмдэглээрэй.

Яруу найргийн бүтээлийн онцлог шинж чанарууд нь:

Rhyme

Харилцан яриа

хэмнэл

Өгүүлбэрүүд.

    Зохиолчийн овог, нэр, овог нэр, яруу найргийн бүтээлийг сумаар холбоно.

    Иван Алексеевич Бунин

    "Өвлийн хүйтэн үнэртэй байсан ..."

    Яков Лазаревич Аким

    "Өвлийн илбэчин ..."

    Константин Дмитриевич Балмонт

    "Өглөө муур түүнийг сарвуу дээрээ авчирсан ..."

    Федор Иванович Тютчев

    "Цасан ширхгүүд"

    Тодорхойлолтыг үргэлжлүүлнэ үү.

Rhyme нь ______________________________________________________

_____________________________________________________________

IV. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

1. П.И.Чайковскийн “Улиралууд. Өвөл. 1-р сар"

2. Зураачдын уран зураг, оросын болон орчин үеийн яруу найрагчдын шүлэг, өвлийн ойн (цэцэрлэгт хүрээлэн) өөрсдийн гэрэл зургуудыг ашигласан “Хүйтэн нар, гайхалтай өдөр...” илтгэлийн үзүүлэн.

В. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг дамжуулах, шинэ материалыг ойлгоход бэлтгэх

- Бидний хичээл юуны тухай байх болно гэж та бодож байна вэ?

- Нүдээ аниад шивнээрэй: " ӨВӨЛ…"

- Та ӨВЛИЙН гэдэг үгтэй ямар холбоотой вэ?

- Өвлийг ямар сайхан үгсээр дүрсэлж чадах вэ?

Өвөл бол хэнийг ч хайхрамжгүй орхиж болохгүй жилийн цаг юм. Оросын олон яруу найрагчид Оросын өвлийн ер бусын гоо сайхныг бүтээлдээ биширдэг байв. Өвлийн байгалийг янз бүрээр дүрсэлсэн байдаг. Хөгжмийн зохиолчид үүнийг дуу авианы тусламжтайгаар "зурдаг". Зураачид үүнийг будгаар, зохиолч, яруу найрагчид үгээр хийдэг. Өвлийн байгаль хүмүүсийг бүтээхийг урамшуулдаг. Тэр татдаг, дууддаг.

Өнөөдөр та С.А.Есениний бүтээлтэй танилцах болно.

Бид хичээлдээ ямар даалгавар өгөх вэ?

VI. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

1. С.А.Есениний намтартай танилцах:

Оросын агуу яруу найрагч Сергей Александрович Есенин 1895 онд Рязань мужийн Константиново тосгонд тариачны гэр бүлд төржээ.

Ирээдүйн яруу найрагч хөдөөгийн дөрвөн жилийн сургууль, дараа нь сүмийн багшийн сургуулийг төгссөн. Тэр үед Земствогийн сургуулиудад дүрэм, арифметик, түүх, газарзүй, Бурханы хууль, орос хэл, сүмийн славян хэлийг бичиж, уншиж сургадаг байв. Бүх хүүхдүүд сурах боломж байгаагүй тул анги нь цөөхөн (ердөө 10-12 сурагч) байсан. Хичээлийн жилийн хугацаа тийм ч удаан байсангүй. Энэ нь хүүхдүүд насанд хүрэгчдэд тусалдаг хөдөө аж ахуйн ажилтай холбоотой байв. Христийн амилалтын баярын болон Христийн Мэндэлсний Баярын амралтын өдрүүдээс бусад тохиолдолд үнэн алдартны шашны томоохон баярууд, эзэн хааны гэр бүлийн гишүүдийн төрсөн өдрүүдийн талаар судалгаа хийгээгүй.

Сургууль дөрвөн жил байсан ч Есенин таван жил сурсан. Зан муутай байсан тул түүнийг дахин нэг жил суралцахаар үлдээв. Гэсэн хэдий ч 1909 оны 5-р сард Сергей амьдралынхаа анхны шалгалтыг зөвхөн "А" үнэлгээгээр өгч, 1912 онд Есенин Москвад иржээ. Тэнд тэрээр хэвлэх үйлдвэрт ажиллаж, утга зохиол, хөгжмийн дугуйланд элссэн. 1915 онд яруу найрагч Петроград руу аялав. Тэрээр тэр үеийн яруу найрагчдын дунд маш хурдан алдар нэрийг олж авсан. Түүний шүлгийг дэлхий даяар мэддэг, хайрладаг хэвээр байна. Тэд түүнд халуун дулаан, уянгын үг, гайхалтай дүрслэлд дуртай. Яруу найрагч шүлгүүддээ Оросын байгалийн сайхныг дуулж, түүнийг биширч, биширдэг байв. Тэрээр бага наснаасаа Орос, түүний мөн чанарыг хайрлах хайраа өөртөө шингээсэн. Есениний яруу найраг нь уянгалаг, хөгжимтэй байдаг. Түүний дуу чимээ хаа сайгүй тархсан. Хэрхэн сонсож, таашаал авахаа л мэд. Аль хэдийн 16 настайдаа тэрээр шүлэг бичиж эхэлсэн бөгөөд тэдний ихэнх нь мөнхийн төлөө зориулагдсан - Эх орон, Ээж, Байгаль, Орос, Хайр.

2. Бүтээлийн талаарх анхан шатны ойлголт.Шүлгийн аудио бичлэг

3. Анхны сэтгэгдлийн тухай яриа.

Яруу найргийг үгийн хөгжим гэж бид ярьдаг. Та ямар хөгжим сонссон бэ?

Та ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ?(Хөгжим удаан, зөөлөн. Сэтгэл санаа бодолтой, бага зэрэг нойрмог, гунигтай)
-Сэтгэгдэлээсээ хуваалцаач. Шүлэг таалагдсан уу? Яаж?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Надад хэлээч.
4. Тайлбар толь бичгийн ажил.

    Дуулдаг - хүчтэй цохилт

    Дуудлага - цуурай

    Нарсан ой - нарс ой

    Цасан шуурга - зөөлөн цасан шуурга (цасан шуурга, цасан шуурга) - дэлхийн гадаргуугаас дээш өргөгдсөн цасыг зөөвөрлөх салхи.

    Торгоны хивс - зөөлөн хивс

    Ганцаардсан - эцэг эхгүй

Ажлын дүн шинжилгээ.
Уран зохиолын яруу найргийн тексттэй ажиллах алгоритмыг бидэнд хэлээрэй.

Уран сайхны (яруу найргийн) тексттэй ажиллах алгоритм

Текстийг уншина уу.

Текстийн сэдвийг тодорхойл.

Гол санаагаа хэл.

Текстийн төрлийг тодорхойлох.

Текстийн баатарыг нэрлэ.

Түүний дүр төрхийг тайлбарла.

Зохиогчийн баатарт хандах хандлагыг харуулсан баатрын сэтгэл санааг илэрхийлсэн үг, хэллэгийг нэрлээрэй.

Зохих аялгууг ашиглан шүлгийг илэрхий унш.

Алгоритмын ажил.

Одоо шүлгийг дахин уншъя (хүүхдүүд 1-р хэсгийг өөрсөддөө уншина)

Юу вэ сэдэвэнэ ажил? (Өвлийн байгаль)

Юу вэ гол санаа энэ ажил?(Байгалийг хайрлах, гоо үзэсгэлэнг нь ажиглан таашаал авах, ой модыг хүндэтгэх...)

- Ямар санаа байна? Яруу найрагч юуг дүрслэхийг хүссэн бэ? (Тэр өвлийн цаг агаарын бүх ширүүн байдлыг, маш хүйтэн гэдгийг дүрслэн харуулахыг хүссэн. Шувууд даарч байна. Тэр ийм хүйтэн цагт бүх зүйл дулаан, хаврын эхэн үеийг хүлээж байгааг харуулахыг хүссэн).

Тодорхойлох төрөлтекст. (шүлэг)

Шүлэг нь хэсэг хэсгүүдэд хуваагддаг гэдгийг санацгаая - бадаг. Багт гэж юу вэ?

(Бүлэг гэдэг нь хэмнэл, ритмээр нийлсэн яруу найргийн мөрүүдийн бүлэг юм. Яруу найргийн мөрийн тоонд тулгуурлан бадаг нь хос үг, теркетийг төлөөлж болно)

- Манай шүлэг хэдэн бадагтай вэ? (хоёр бадаг, зургаан мөр (нэг бадаг нь 6 мөрээс бүрдэнэ)

Rhyme гэж юу вэ? (яруу найргийн мөрүүдийн төгсгөлийн зохицол)

Шүлэг дэх шүлгийг нэрлэ. (Дуудлага, нам гүм, гүн алслагдсан, нарс модны үүл, цасан шуурга - тархах, хөгжилтэй - ганцаардах)

Уншихдаа сэтгэгдэл бичсэн.

1 бадаг:

Өвөл дуулж, цуурайтаж,

Үслэг ой тайвширна

Нарсан ойн дуугарах чимээ.

Эргэн тойрон гүн гунигтай

Алс холын газар руу усан онгоцоор явж байна

Саарал үүлс.

Яруу найрагч өөрийгөө аль ойд олсон бэ? (нарс, сэвсгэр)
- сэгсгэр нарсан ой. Энэ нь хүйтэнд дуугардаг. Маш олон мод байдаг бөгөөд яруу найрагч "хонх" гэсэн гайхалтай үгийг олжээ.

Яруу найрагч ойг ямар үгээр харуулсан бэ? (үслэг)
- Энэ үг ямар утгатай вэ? (сэвсгэр цасаар хучигдсан, ойд цас ихтэй)

Ойг хэн захирдаг вэ? Хэн ойг ингэж арчилж тордсон юм бэ? (өвөл)

Өвлийг амилуулахад ямар үгс тусалдаг вэ? (дуулдаг, хашгирдаг)

Энэ аргыг уран зохиолд юу гэж нэрлэдэг вэ? (хувь хүний ​​дүр төрх)

-Хүмүүсийн тодорхойлолтыг санаарай - амьтан, эд зүйл, ургамал, байгалийн үзэгдлийг хүний ​​шинж чанартай болгох.

Өвөл хэнийг төлөөлдөг вэ? ( халамжтай ээж)

Тэр ямархуу хүн бэ? Өвлийн зураг зурах (зөөлөн, эелдэг, бага зэрэг гунигтай)

Үүл юуг хүсэн тэмүүлдэг вэ? (алс холын газар руу явах)

Тэд юу вэ? (саарал үстэй)

2-р бадаг:

Тэгээд хашаанд цасан шуурга шуурч байна

Торгоны хивс дэлгэж,

Гэхдээ аймаар хүйтэн байна.

Бор шувуу хөгжилтэй,

Ганцаардсан хүүхдүүд шиг

Цонхны дэргэд тэвэрсэн.

Гол дүр нь хэн бэ? (цасан шуурга)

Цасан шуурганы зураг ямар ер бусын байдаг вэ? (торго хивсийг бүрхсэн)

Та энэ илэрхийллийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Уран зохиолд үгсийг шууд биш, харин дүрслэлийн утгаар ашигладаг энэ аргыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (зураглал)

2-р хэсэгт өвөл ямар байна вэ? (сайхан боловч хүйтэн)

Бор шувууны тухай юу? (хайхрамжгүй)

Та өрөвдөх ямар үгсийг олсон бэ? (ганцаардсан хүүхдүүд шиг)

Энэ техникийг нэрлэдэг харьцуулалт.

VI I. Физминутка

Нар дэлхийг сул дулаацуулдаг ( гараа дээш доош),

Шөнөдөө хүйтэн жавар хагардаг ( бэлхүүс дээр гараа, хажуу тийшээ бөхийлгөх).
Хашаанд цасан эмэгтэйн луувангийн хамар цагаан болжээ ( хүүхдүүд хамраа харуулдаг).
Голын ус гэнэт хөдөлгөөнгүй болж, хатуу болов ( байрандаа үсрэх).
Цасан шуурга уурлаж, цас эргэлдэж байна ( хүүхдүүд эргэлдэж байна),
Цасан цагаан мөнгөөр ​​бүх зүйлийг шүүрдэж байна ( гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх).

VII I. Бүлгийн ажил. Синквинийг эмхэтгэж байна.

- Одоо би танд синквин хийхийг санал болгож байна.

( - "Syncwine бичиж сурах нь" сэдэвт илтгэл)

Франц хэлнээс орчуулсан syncwine-г санаарай. 5 мөр.

Жишээлбэл,

Өвөл

Хүйтэн, хүйтэн

Дуудлага, чимээ шуугиан, архирах

Өлгөгдсөн хаалтыг тогшдог

Ууртай

IX . Хичээл дэх суралцах үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл (үр дүн)

- Ямар даалгавар байсан бэ?

- Та асуудлыг шийдэж чадсан уу?

- Ямар байдлаар?

- Та ямар үр дүнд хүрсэн бэ?

- Та шинэ мэдлэгийг хаана хэрэглэж болох вэ?

- Та хичээлдээ юу сайн хийдэг вэ?

- Өөр юу дээр ажиллах шаардлагатай вэ?

X. Гэрийн даалгавар

Шүлгийг цээжээр сур.

Ашигласан эх сурвалжууд:

1. Номын хорхой: Уран зохиолын унших толь бичиг-лавлах ном: 1-4-р анги: бага насны хүүхдүүдэд зориулсан / Л.А. Ефросинина. - М.: Вентана-Граф, 2013. -144 х. ISBN 978-5-360-0944-0

2. Уран зохиолын уншлага. 2-р анги. [Текст]: сурах бичиг. ерөнхий боловсролын хувьд audio adj бүхий байгууллагууд. электрон тутамд тээвэрлэгч. 2 цагт /L.F. Климанова, В.Г.Горецкий, М.В. Голованова болон бусад - 2-р хэвлэл. - М.: Боловсрол, 2012. - 224 х.: өвчтэй.- (ОХУ-ын сургууль).

3. “Уран зохиол” сурах бичигт үндэслэсэн уран зохиолын уншлагын хичээл. [Текст]: 1, 2, 3-р дэвтэр: Ном. багшийн хувьд / V. G. Goretsky, L. F. Klimanova, N. N. Tolokonnikov болон бусад; Comp. В.Г.Горецкий. - М.: Боловсрол, 1995. - 208 х. - ISBN 5-09-006104-1.

4. Уран зохиолын уншлага. Арга зүйн зөвлөмж 2-р анги: ерөнхий боловсролын багш нарт зориулсан гарын авлага. байгууллагууд / N. A. Стефаненко. - М.: Боловсрол, 2012. -128 х.- (ОХУ-ын сургууль). – ISBN 978-5-09-025062-7

5. Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагааг бий болгох ердийн даалгавар. Уран зохиолын уншлага 2-р анги: ерөнхий боловсролын оюутнуудад зориулсан гарын авлага. байгууллагууд / S. G. Батырева. – М.: Боловсрол, 2013. -96 х.- (Бид шинэ стандартын дагуу ажилладаг). - ISBN 978-5-09-028337-3.

Цахим нөөц

1. - "Syncwine бичиж сурах нь" сэдэвт илтгэл

2. - ярианы халаалт. Илтгэл. Хичээл 8.

3. П.И.Чайковскийн хөгжим "Улирал. Өвөл. 1-р сар"

4. - С.А.Есениний хөрөг

Уран зохиолын уншлага 2-р анги

С.А. Есенин. “Өвөл дуулдаг - цуурай...”, “Хус”

Хичээлийн зорилго: хүүхдүүдэд богино намтар, шүлэгтэй танилцуулахReniya S.A. Есенина; метафорын тухай ойлголтыг өг, үргэлжлүүлдүрслэлийн хэллэгийг харах чадварыг хөгжүүлэх; хамтяруу найраг унших чадварыг сайжруулах,өөрийн сэтгэгдлийнхээ талаар уялдаа холбоотой ярих; ур чадварыг хөгжүүлэххарьцуулалтын жишээг ашиглан дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, харьцуулахуран зураг, шүлэг; эх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: I.E-ийн зургийн хуулбар. Грабар "Хоёрдугаар сар"номин", P.I. Чайковский "Улирал" циклээс "Хоёрдугаар сар".

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Ф.И.-ийн шүлгийг илэрхийлэлтэй унших. Тютчева.

III. Хичээлийн зорилго тавих

- Шүлэгт орос овгийг сонсохыг хичээгээрэй
яруу найрагч. Өвлийн зурганд хандах хандлагаа тодорхойл.

Энэ нэрэнд "эсэн" гэдэг үг орсон.

Намар, үнс, соно гэрэл,

Түүний тухай ямар нэг зүйл бий

Орос дуунаас -

Тэнгэрлэг, нам гүм хэмжүүр,

Хусан халхавч

Мөн цэнхэр бол үүр цайх юм.

Түүний тухай ямар нэг зүйл бий

Мөн хавраас

Уйтгар гуниг, залуучууд

Мөн цэвэр байдал ...

Та энэ нэрийг сонссон уу?

Тэд зүгээр л "Сергей Есенин" гэж хэлэх болно.Орос даяар онцлог шинж чанарууд гарч ирж байна ...(Х. Браун)

    Николай Браун шүлэгтээ ямар техник ашигласан бэ?бүтээл? (Дууны бичлэг.)

IV. Шинэ материал сурах

1 . Багшийн түүх.

Сергей Есенин ойролцоох Константиново тосгонд төрж өссөнРязань, Ока мөрний эрэг дээр.

Хөдөөгийн сургуулийн 4-р анги төгссөн,дараа нь сүмийн багшийн сургууль. Тэрээр байгальдаа маш их хайртай, шүлэгтээ магтан дуулсан.

2. "Өвөл дуулдаг -" шүлгийн багшийн анхан шатны уншлага.
хашгирч байна ..."

    Шүлэг таалагдсан уу?

    Та ямар зургуудыг харсан бэ?(Ой, ойн дээгүүр тэд хөвдөг лак Хашаанд цасан шуурга шуурч байна. Бяцхан бор шувууд бөөгнөрөв цонх руу, хөлдсөн.)

    Эхний гурван мөрийг уншина уу. Та тэднийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

    Яруу найрагч ямар дүрслэлийн хэрэгслийг ашигласан бэ?(Аватар tion ба зүйрлэл, зохион бүтээсэн үг - хангинах: 100 нарсны хангинах.)

    Дараагийн гурван мөрийг уншина уу. Энд зургийг бүтээхэд ашигладаг гол техник юу вэ?(Хувь хүний ​​дүр төрх нь мөн адил зүйрлэл юм - саарал үстэй, гүн гунигтай.)

    Та бор шувууг хэрхэн төсөөлдөг вэ? Давхаргыг зурахчи энэ зургийг. Байшин, цонх, бор шувуу, цаг агаар, байгалийг дүрсэлж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийл.

    Таны бодлоор энэ өвөл хахир эсвэл зөөлөн байна уу?

Хатуу ширүүн, хүйтэн дүр төрхийг бий болгох нь илүү чухал юмөвөл - цасан шуурга, хүйтэн цасан шуурганы тухай бичих, эсвэл бичихбор шувууны тухай? (Хоёулаа, бор шувуугүй. Бид ямар хүйтэн байгааг ойлгохгүй.)

3. Хүүхдүүдийн илэрхийлэлтэй давтан унших.

- Энэ шүлгийг өөрийн бодлоо илэрхийлэх байдлаар уншаарай

В. Биеийн тамирын минут

VI. "Хусан" шүлэг дээр ажиллаж байна

1. Анхан шатны уншлага.

- "Хусан" шүлгийг чимээгүйхэн унш, "говоглож"
унших.

2. Уншсаны дараа яриа.

    Энд зүйрлэл байгаа эсэх, тэдгээрийг яагаад ашигладаг талаар бодооройяруу найрагч? (Хоёр дахь дөрвөлжингийн гурван мөр, сүүлийн хоёр мөр гурав дахь мөр, дөрөв дэх сүүлчийн мөр. Зураг үүсгэхийн тулд.)

    Энд хэлийг илэрхийлэх өөр хэрэгсэл байна уу - харьцуулНениа эсвэл дүр төрх үү?(Нойртой чимээгүй, залхуутай алхаж байна тийм ээ, шүрших - дүр төрх.)

    Ямар үгс танд ойлгомжгүй санагдсан бэ?

    Яруу найрагч яагаад "далдалсан" гэж хэлсэн бэ?(Энэ нь гэсэн үг биш юм бүрэн хаагдсан, бага зэрэг.)

3. Сурах бичгийн асуултууд дээр ажиллах. 197.

(Хүүхдүүд нэг нэг асуултыг чангаар уншиж, хариулдаг).

4. Шүлгийг илэрхийлэлтэй унших.

- Энэ шүлгийг хүн бүр үзэхээр маш сайхан уншаарай
гоёмсог, нам гүм, гялалзсан хус модыг хуваалц.

VII.Шинэ материалыг нэгтгэх

    Өнөөдөр та шүлэг дэх зүйрлэлийг анзаарч сурсаннияа.

    Игорь Эммануилович Грабарын зургийг хараарай"February Azure". Бичсэн цагаа санаж байназураг зурахдаа зураач: "Би оройг нь харахаддоороос хус мод, цасан гадаргуугаас миний өмнө нээгдсэн гайхалтай гоо үзэсгэлэнг би гайхшруулсан:солонгын бүх өнгөний зарим хонх, цуурай,тэнгэрийн хөх паалангаар нэгдэв."

    Азур гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?(Энэ өнгө нь: цайвар цэнхэр.)

    Цэнхэр дээр цагаан өнгийн plexus, салбаруудын хэв маягийг танд юу санагдуулдагдэвсгэр? (Нэхсэн тор.)

    Грабар энэ зургийг зурсан хоёрдугаар өдрүүдээ хэрхэн дүрсэлсэнийг сонсоорой: "Гайхамшигт нарлаг өдрүүд ирлээ.Хоёрдугаар сар. Байгальд ер бусын зүйл тохиолдсон.Тэр номин тэнгэр, сувдан хус, шүрэн мөчрүүдийн урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй баярыг тэмдэглэж байх шиг санагдсан.мөн голт бор цасан дээрх индранил сүүдэр."

- Та ямар дүрслэлийн хэллэгийг санаж байна вэ? Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ
энэ техник? (Метафор).

VIII.Хичээлийн хураангуй :

    Өнөөдөр бид ямар яруу найрагчийн шүлгийг танилцуулах вэ?чи байсан уу?

    Та ямар шүлэг уншсан бэ?

    "Хусан" шүлэг анхных гэдгийг та мэдэх үүС.Есениний шүлгийг хэвлүүлсэн. БолсонЭнэ бол 1914 он. Тэр үед яруу найрагч 19 настай байжээ.

    Метафор гэж юу вэ?

Гэрийн даалгавар

"Хус" шүлгийг цээжээр сур.