Математикийн дидактик материал. Тоо "3. Гуравын тоо ямар харагддаг вэ? 3-ын тоо ямар харагддаг вэ?

Верхинина Татьяна
FEMP хичээл орж байна дунд бүлэг"Дугаар 3. Дугаар 3"

Зорилтот: шинэ зүйлтэй танилцах 3 ба 3 дугаар.

Даалгаврууд:

Боловсролын: боловсролыг нэвтрүүлэх тоохоёрыг харьцуулах үндсэн дээр гурав объектын бүлгүүд, зүйлсийн тоог харьцуулна тоо ба зураг. Хүүхдүүдэд гурвын дотор тоолохыг заа. Хүүхдүүдийн геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлдэг. Сэдвийн үндсэн дээр гурвалжны талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Хөгжлийн: ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэх: математикийн сонирхол, суралцах хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:

Амаар: тайлбар, уран сайхны илэрхийлэл, хүүхдэд зориулсан асуулт.

Харааны: хоёр багцыг харуулах, шалгах, харьцуулах.

Тоглоом: тоглоомын сэдэл.

Тусгай хөдөлгөөнүүд: харааны шинжилгээ, харьцуулах техник, давхцах, практик үйлдлүүд.

Материалаас ажил мэргэжил: нарийн самбар эсвэл цаасан тууз - 2м, цагираг, шоо 20см өндөр - 3ш, цагираг 30см - 2ш, туулай - 3ш, сагсанд хийсэн лууван - 3ш, тооны картууд, дижитал картууд, хонхны дүрс бүхий картууд, зураг - туулайн байшингийн дүрс бүхий гэрэл зураг, сагс, жимсний дүрс бүхий картууд, загварчлалын самбар, шош, картууд "Ямар харагдаж байна дугаар гурав» .

Хичээлийн явц:

Оршил хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид ойд зугаалах болно. Бид зам дагуу алхаж байна, энэ нь нарийхан, болгоомжтой алх, унахгүй. Урд мод унасан тул та доошоо бөхийж, мөлхөх хэрэгтэй (цагираг дундуур авирах). Цаашид зам дээр том чулуунууд байна, хэд байгааг тоолоорой?

Хүүхдүүд: Зам дээр гурван чулуу байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: бид тэдний дээгүүр алхаж, цаашаа хөдөлж, дараа нь зэрлэг гахай зам дээр нүх ухсан. Хэдэн хүн байгаа вэ?

Хүүхдүүд: зөвхөн хоёр нүхтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нүхний дээгүүр үсэрч, цааш явцгаая.

I хэсэг. Шинэ сэдэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид цэвэрлэгээнд ирлээ, хараарай - энд бөжин сууж байна, тэднийг тоол. Хэдэн туулай вэ?

Хүүхдүүд: хоёр туулай цоорхойд сууж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: бид туулайг луувангаар эмчилнэ, туулай бүрт нэг лууван өгнө. Бид хэдэн лууван өгсөнийг тоол.

Хүүхдүүд: Бид туулайнд хоёр лууван өгсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лууван, туулайн тухай бид юу хэлж чадах вэ? Хэдэн лууван, хэдэн туулай вэ?

Хүүхдүүд: Лууван шиг олон туулай байдаг, тэд тэнцүү хуваагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, хар даа, өөр нэг туулай цоорхой руу давхиад ирлээ. Хэдэн туулай байгааг тоолоорой?

Хүүхдүүд: Нэг чулуутай гурван шувуу байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яаж нэг чулуугаар гурван шувуу авсан юм бэ?

Хүүхдүүд: хоёр туулай байсан, өөр туулай тэдэн рүү гүйж, тэд гурав байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: юу илүү туулайэсвэл лууван?

Хүүхдүүд: Луувангаас олон туулай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, илүү олон туулай байна - тэд гурав, хоёр лууван байна, энэ нь гурвын тоо илүү байна, яаж хоёр дугаар. Хэр удаан гурав нь хоёр тооноос их байна?

Хүүхдүүд: гурвын тоо илүү байна, яаж хоёрыг нэг нэгээр нь тоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, нэг бөжин хангалттай луувангүй байсан, тэр гомдсон байж магадгүй юм. Түүнийг гомдоохгүйн тулд би юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Түүнд лууван өгөх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо хэдэн лууван байгаа вэ?

Хүүхдүүд: Гурван лууван байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн туулай вэ?

Хүүхдүүд: Мөн нэг чулуутай гурван шувуу байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид туулай, луувангийн талаар юу хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: ижил тооны туулай, лууван.

Сурган хүмүүжүүлэгч: хүүхдүүд, гурваас тоо хүртэлкартыг гурван дугуйгаар зааж, олж үзүүл Гурав дугаартай тооны карт. Гуравын тоог гурван тоогоор тэмдэглэсэн - энд байна(үзүүлэх тоо) . Энэ ямар харагдаж байна дугаар гурав?

Хүүхдүүд: хоёр дэгээ дээр, өт дээр, хугарсан цагираг дээр

II хэсэг. Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа

1 дасгал.

Ойд олон төрлийн жимс ургадаг. Бид тэднийг сагсанд цуглуулна. Сагсанд бичсэн тоо 3, энэ нь та сагс бүрт 3 жимс хийх хэрэгтэй гэсэн үг юм. Зарим сагсанд аль хэдийн жимс байдаг. Гурвыг нь хийхэд хангалттай хэмжээний жимс зур.

2. дасгал хийх.

Үүнийг нийтэлье шошоор хийсэн гурав дахь тоо(нийтлэл зурагзагварчлалын самбар дээр гурав).

III хэсэг. Маягтын хэсгээс давтах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: цэлмэг газарт хонх ургасан. Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: цэнхэр хонх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ?

Хүүхдүүд: гурвалжин бүрт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гурвалжинд хэдэн өнцөг байдаг вэ?

Хүүхдүүд: гурван булан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: хэдэн тал?

Хүүхдүүд: гурван тал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ишний дээр хэдэн хонх ургасныг хараарай?

Хүүхдүүд: гурван хонх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бөжин байшингийнхаа зургийг авчирсан. Гурвалжингууд хаана нуугдаж байгааг хараарай?

Хүүхдүүд: байшингийн дээвэр, мөөг, гацуур мод, хонх.

IV хэсэг. Хэсэг дэх давталт "Сансар дахь чиг баримжаа"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Туулай лууван тавив. Надад хэлээч, тэр луувангаа хаана тавьсан бэ? (Би луувангаа хожуул дээр, хожуулын ард, хожуулын зүүн талд, хожуулын баруун талд, хожуулын урд талд тавьдаг, хүүхдүүд хариулдаг).

Дүгнэлт

Өнөөдөр бид хаашаа явсан бэ? (ойд).

Бид ойд хэнтэй уулзсан бэ? (туулай).

Та хэдэн туулай харсан бэ? (гурван).

Та туулайг юу гэж эмчилсэн бэ? (лууван).

Гурван шувууг нэг чулуугаар тэжээхийн тулд хэдэн лууван авах шаардлагатай вэ? (гурван лууван).

Аль нь тоо нь гурван тоог илэрхийлдэг(дугаар гурав) .

Та ойд өөр юу харсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ?

Сайн байна хүүхдүүд ээ, та хариулж, сайн ажилласан. Бүжинтэй баяртай гэж хэлээд гэртээ харьцгаая (хүүхдүүд зам дагуу буцаж ирдэг)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Дугаар 8. Дугаар 8." Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй

"Дугаар 8. Дугаар 8." Бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээлХөтөлбөрийн агуулга: I 1) 8-ын тоо, 8-ын тоо үүсэхийг танилцуулах. 2) Нэгжээс 8-ын тооны бүтцийг танилцуулах 3) Задлаж сурах.

“Дугаар ба 3 дугаар” бага бүлгийн хоёрдугаар бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйСэдэв: ТООН БА ОРОН 3 Зорилго: 1) 3-ын тоог танилцуулах, 3-ын тоог тоо хэмжээтэй холбох чадварыг хөгжүүлэх; 2) бие даасан туршлагыг бий болгох.

"Дугаар 7. №7" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургуулийн бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй.Сэдэв: “7 дугаар. 7 дугаар” Зорилго: 1. 7, 7 тоо үүсэхийг танилцуулах. 2. 6-ын тоо, хамаарлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Зорилго: тоо ба 5-р зураг, тав дотор тоолох, тооны шугамтай ажиллах, дарааллын болон тоон тооллогыг давтах, дарааллыг тогтоох.

Сэдэв.“Нэмэх хасах үйлдэл 3. Нэгтгэл. "Алс холын хаант улсад Вовкагийн шинэ адал явдал."

Зорилго. 3-ын тоо, 3-ын тухай бүгдийг давт; 3-ыг нэмэх, хасах чадварыг бэхжүүлэх; энэ дугаарыг ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх; даалгаврын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг давт.

Боловсролын материал.Тоо, жишээ бүхий картууд; шүлэгт зориулсан зураг, галт тэрэгний зураг, хичээлийн бүх дүрүүд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Амаар тоолох

Самбар дээр дугаарласан вагон бүхий галт тэрэгний зураг (1-ээс 10 хүртэл) байна.

Багш аа.Өнөөдөр бид шидэт галт тэргээр аялалд гарна. Гэхдээ хараарай - манай хөтөч хаа нэгтээ алга болжээ. Тэр вагонд сууж байгаа байх. Түүнийг олъё! Үүнийг хийхийн тулд та маш болгоомжтой байж, миний хэлсэн бүх алхмуудыг дагах хэрэгтэй.
Картуудаа бэлдээрэй, эхэлцгээе.
Жишээ гинжийг шийд. Хариулт нь бидэнд хэрэгтэй машины дугаар байх болно.
10 – 2 + 1 – 3 – 2 – 1 =

– Манай кондуктор байгаа тэргийн дугаартай картыг надад үзүүлээч. ( 3 .)

- Өө, тэр энд байна!

Багш тоолохдоо хөдөлгөөний чиглэлийг заадаг мэлхийг харуулдаг.

III. Хичээлийн сэдвийн мессеж

У.Тэр энэ вагонд суусан нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Өнөөдөр хичээл дээр бид 3-ын тоог санаж, 3-ын тоог нэмэх, хасах ур чадвараа бэхжүүлж, өөр олон сонирхолтой, шаардлагатай зүйлсийг сурах болно.

IV. Натурал тоотой ажиллах

У.Эхлээд аль тоо нь 3-ын өмнө, аль нь дараа нь, аль нь 1-ээр бага, аль нь 2-оор их байгааг харцгаая.

Хүүхдүүд галт тэргэнд шалгагдсан картууд дээр хариултаа харуулдаг.

– Хариултыг 3 болгохын тулд аль хоёр тоог нэмэх шаардлагатайг харуул.

Хүүхдүүд хариулдаг.

В. Уран бичлэг

У. 3-ын тоо ямар байгааг хараарай?

Гурав дахь тоог хараарай -
Яг л хараацай шиг хар даа.
Гурав нь зүгээр л буржгар биш -
Гурав - хавар, жигнэмэг, хусуур.
Гурав нь могой уяач
Тэр гаанстайгаа гарч ирэв.
Түүний өмнө могой бүжиглэж байна -
Сүүл нь дэгээтэй, хүзүү нь нуман хэлбэртэй.
Могойг хараач -
Тийм ээ, энэ бол гурав дахь тоо!

Энэ зураг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ?
Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг

- 3-р дугаар бидэнд даалгавар бэлдсэн. Та хэд хэдэн тоо бичих шаардлагатай загварыг хайж олоорой.

Хүүхдүүд.Дараагийн тоо бүр нэг оронтой 3-аар нэмэгдэнэ.

У.Энэ цифрийг ашигласан бүх үр дүнгийн тоог анхааралтай, зөв ​​бичье.
3 33 333 3333 33333 333333.
Гурван оронтой тоогоор бичдэг тоонуудын нэр юу вэ? хоёр уу? тав? Манай галт тэрэг аль хаант улс руу явж болох байсан гэж та бодож байна вэ?

Д.Алс холын хаант улс руу.

У.Ямар хүүхэлдэйн киноны баатар энэ гайхалтай муж руу аялсан бэ?

Д."Алс холын хаант улс дахь Вовка" хүүхэлдэйн киноны Вовка.

У.Хараач, энэ бол Вовка юм.

Вовкагийн дүрс бүхий зураг нээгдэнэ.

-Алс холын хаант улсад оюун ухаанаа олж, ардын мэргэн ухаанд суралцахаар цугларчээ. Вовка хаалганы дэргэд зогсож байгаа боловч дотогш нэвтэрч чадахгүй. Түүнд тусалцгаая. Үүнийг хийхийн тулд харандаа аваад Алс холын хаант улсад очих боломжгүй зүйлийг олоход надад тусална уу?

VI. График диктант

У.Баруун тийш 2 нүд, 1 доош, 4 баруун тийш, 1 дээш, 1 баруун тийш, 2 доош, 5 зүүн, 1 доош, 2 зүүн, 3 дээш. Энд байна - ид шидийн хаант улсын түлхүүр!

Зөв хариулт нь самбар дээр гарч ирнэ:

Хамар нь дугуй, хоншоортой,
Тэд газар тонгойх нь тохиромжтой,
Жижиг зүүгээр сүүл
Гутлын оронд туурай.
Тэдгээрийн гурав нь - ямар хэмжээгээр?
Найрсаг ах нар адилхан харагдаж байна!
Санамжгүйгээр таамаглаж байна
Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

Д.Гурван бяцхан гахай.

Багш дараах зургийг үзүүлэв.

У.Гахайнууд гэртээ суугаад маргалддаг - тэд асуудлыг шийдэж чадахгүй. Бид Вовкаг хараад баяртай байсан. Вовка туслахдаа баяртай байх болно, гэхдээ тэр юу ч мэдэхгүй. Түүнийг асуудалд бүү үлдээцгээе!

VII. Асуудлыг шийдвэрлэх

Зөвхөн шийдлийг тэмдэглэнэ.

1. Нуф-Нуф гэртээ 9 чихэр авчирсан. 3 Тэр Наф-Нафт өгөв. Хэдэн чихэр үлдсэн бэ?

2. Гахайнууд 5-тай байсан байшингаа бэхжүүлэхээр шийдсэн тоосго. Ниф-Ниф дахиад 3-ыг авчирсан.

3. Байшингийн дээврийн хувьд Нуф-Нуф 7 салбар, Наф-Наф 3 салбар цуглуулсан. Наф-Наф хэдэн салбар цуглуулсан бэ?

4. Үдийн хоолны үеэр Ниф-Ниф 6 царсны үрс идсэн бол Нуф-Нуф 3 ширхэг бага идсэн. Нуф-Нуф хэдэн царсны боргоцой идсэн бэ?

Хүүхдүүд дэвтэр дээр шийдлийг бичиж, багш самбар дээр зөв форматыг харуулав.

9 – 3 = 6
5 + 3 = 8
7 + 3 = 10
6 – 3 = 3

- Хүлээн авсан хариултуудыг харна уу. Эдгээр тоонуудын аль нь сондгой нь вэ?

Д. 10, учир нь энэ нь хоёр оронтой тоо юм.

У.Үлдсэн тоонуудыг өсөх дарааллаар байрлуул; буурах дарааллаар. Гурван оронтой тооны нэрийг уншина уу. Тоонуудыг өөр ямар аргаар цэгцлэх вэ? Тоонуудыг бичиж, нэрийг нь унш.

Д. 386, 836, 683, 638.

У.Гахайнууд хүүд талархал илэрхийлж, манай Вовка цааш явав. Тэгээд урагшаа - шинэ гэрболон шинэ баатрууд.

Ойн захад ойрхон
Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг.
Гурван сандал, гурван аяга байна,
Гурван ор, гурван дэр.
Санамжгүйгээр таамаглаж байна
Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

Д.Гурван баавгай.

Дараах зураг нээгдэнэ.

У.Гэхдээ баавгайнууд өөрсдийн гэсэн асуудалтай байдаг: тэд орон сууцанд байгаа тавилгыг зөв зохион байгуулж чадахгүй. Тэгш өнцөгт өрөөнд 3 сандал тавих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр хана бүрийн ойролцоо сандал байх болно. Вовка энийг ч оролдсон ч бүтсэнгүй. Одоо оролдоод үз.

Самбар дээр:

Багш гурван холбоосоос бүрдсэн тасархай шугамыг үзүүлэв.

– Ийм мөрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Энэ нь хэдэн холбоосоос бүрдэх вэ? Бидний зам ямар арифметик тэмдэгтэй төстэй вэ?

Д.Илүү их, бага.

Гэнэт Вовка сонсов:
Сэрүүлгийн дуут дохио дуугарна:
Эртний үлгэрийн үеэс
Ер бусын нэгэн гарч ирэв
Галын дөлөөр гэрэлтэж байна ...

Д.Луу.

VIII. Тоонуудыг харьцуулах

У.Луу Вовкаг гүйцэж, түүнийг галын дөлөөр шатааж, цааш явахгүй байхыг хүсч байна. Яараарай, Вовка бүх замыг туулахад туслаарай! Мөн дэгдээхэйнүүд танд туслах болно.

Зураг дээр жишээнүүд байрладаг замыг харуулав. Хэд хэдэн сурагч самбар дээрх даалгавруудыг гүйцээж тайлбарладаг бол бусад нь картаар харьцуулалт хийдэг.

– Эдгээр хос тоог сонгосон загварыг ол.

Д.Хос бүрийн тоонуудын нэг нь нөгөөгөөсөө 3-аар бага тул нөгөө нь 3-аар их байна.

У.Вовка ядарсан байв. Түүнийг жаахан амрахад нь тусалцгаая.

IX. Биеийн тамирын минут

X. Геометрийн материалтай ажиллах

У.Гурван шадарчин хурдан морь унан гарч ирэв. Тэд зөвхөн сэлмээ даллав - гурван толгойтой луу алга болж, зөвхөн сүүл нь тэнгэрт гялсхийв.

Хүүхдүүд зураг зурдаг.

– Лууны сүүл ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ?

Д.Гурвалжин руу.

У.Гурвалжин гэж юу вэ?

Д. Геометрийн дүрс, энэ нь 3 булан, 3 орой, 3 талтай.

У.Баатрууд танд зориулж ийм даалгаврыг гаргаж ирэв: 3 гурвалжин зурж, тэдгээрийн 5 нь байдаг бөгөөд зөвхөн хүч чадал төдийгүй ур чадвар нь дайснуудаа даван туулахад тусалдаг.

Самбар дээр:

-Зураг ямар харагдаж байна вэ?

Д.Зул сарын гацуур мод, шувуу, эрвээхэйний хувьд.

У.Баатрууд чамайг магтсан - тэд ийм ухаалаг залуусыг хэзээ ч харж байгаагүй. Бид баяртай гэж хэлээд Вовка цааш явав. Тэрээр асар том ордон харвал дотор нь гурван бүдүүн эр эд хөрөнгөө тоолж сууна.
Тэдэнд бүх зүйл хангалтгүй байна! Тэд Вовкаг үргэлжлүүлэхийг хүсэхгүй байгаа бөгөөд тэд тэднийг тайвшруулж, баялгаа нэмэгдүүлэхийг хүсдэг. Тоо 3-аар нэмэгдэнэ гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Д. 3-ыг нэмээд 3-ыг нэм.

XI. Тоонуудыг 3-аар нэмэгдүүл

У.Самбар дээр зоостой авдар байдаг. Тус бүрийг гурваар нэмэгдүүлж, зөв ​​хариулттай зоосыг өмнөхийн оронд байрлуулах ёстой.

Багш хичээлдээ идэвхигүй байсан сурагчдыг дуудаж, шидэт галт тэрэгний тусламжтайгаар хүлээн авсан хариултыг шалгана.

5 3 + 3 =

10 + 3 =

Картын ажил дуусмагц урд талын ажил үргэлжилж байна.

- Залуус аа, хараарай - манай зоос тийм ч энгийн зүйл биш юм. Тэд даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэснийг харуулах болно.

Багш зөв хариулттай зоосыг эргүүлнэ. Хүүхдүүд бичээсийг уншдаг: "Зөв!"

– Вовка хүн болгон дээр очиж, олон шинэ зүйл сурсан боловч хүмүүсийн мэргэн ухааныг хэзээ ч сураагүй. Бүгдээрээ зочилсон эсэхээ тоолъё. Магадгүй тэд хэн нэгнийг санасан болов уу?

Хүүхдүүд гурваар тоолдог.

- Бид зөв тооцоолсон уу? Аль зураг нь хачирхалтай вэ?

Д.Луу гурван толгойтой байж болох ч нэг толгойтой.

Зургийг буулгасан. Доод талд нь бичээсийн хэсэг харагдаж байна.

У.Аа, энэ бол нууц! “Хөдөлмөрлөхөд гурван жил, залхууралд суралцахад гуравхан өдөр” гэсэн зүйр үгийг уншъя.

Энэ үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

- Вовка энэ бичээсийг уншаад "Оройтохоос өмнө бид бас суралцах хэрэгтэй" гэж ойлгов. Эрхэм шавь нар аа, би та нарт хэлмээр байна: та бид хоёрт зөвхөн шаргуу хөдөлмөрлөж сурахаас гадна амьдралд тань туслах мэдлэгийн нөөцийг цуглуулахад гурван жил үлдээд байна.

XII. Хичээлийн хураангуй

“Тоо ба тоо” - 5 + 1. Тоо ба зураг 2. 9-ийг гаргаж болох тоог нэрлэ. Тооны “хөрш”-ийг нэрлэнэ үү. 6 – 5. Тоо ба зураг 9. 1 + 5. Хоосон зайг бөглөнө үү. Тоо ба зураг 3. Тоо ба зураг 8. Тоонуудыг хамгийн томоос нь эхлэн дарааллаар нь байрлуул. Тоо ба зураг 7. = 5. Тоо ба зураг 4. Дугаарыг хайрцагт оруулна уу.

"Хичээлийн дугаар ба дугаар 4" - Бүх хичээлүүд юугаараа нийтлэг байдаг вэ? “Хөршүүд”-ээ нэрлэ... Бусад арга замууд. Үүнийг шалгаад үзээрэй. Бид ямар дугаартай уулзсан бэ? Хос олоорой. Харьцуул: 4-ийн тоог ол. Тоо 4. Дөрвөн өнцөгт: Тооны цуврал. 4-ийн тоог яаж авах вэ? Дугаар 4. Дугаар 4 Шиндина О.А. Багш аа анхан шатны ангиудХотын боловсролын байгууллага Колпашево хотын 2-р дунд сургууль.

"Тоо ба зураг 8" - 8-ын тоог яаж авах вэ? Шалгах. Тооцоол. Тоо ба дугаар 8. Бөмбөгийг өнгөөр ​​нь 2 бүлэгт байрлуул. 8 тоо ямар харагддаг вэ? Зорилго, зорилтууд. "Манжин" үлгэрийг зөв зохио. Тоо нь ямар харагдаж байна вэ? Таны өмнө юу харагдаж байна вэ? Найм дахь зураг нь эхлэл ба төгсгөлгүй хоёр цагирагтай. Зургийн дугаарыг байрлуул. Тоолоход 7-ын дараа ямар тоо гарах вэ?

"Математикийн тоо" - Аравтын тооллын систем. Египетийн тоо. Тоонууд өөр өөр үндэстэн. Славян тоонууд. Ром тоо.

"Тооны түүх" - Дараа нь Энэтхэгийн тоог арабууд бага зэрэг өөрчилсөн. Таван мянган жилийн өмнө Месопотамид амьдарч байсан эртний математикчдийн тоо баримтууд. Эхлээд тэд хуруугаараа тоолдог байв. Бид ром тоо, үсгийг ашигладаг хэвээр байна. Мөн эдгээр нь 1-ээс 10 хүртэлх Египетийн тоонууд юм. Тоонуудын түүх. Олон мянган жилийн өмнө бидний алс холын өвөг дээдэс жижиг овог аймгуудад амьдарч байжээ.

“Бунины дугаарын баатрууд” - 4. Баатрын хэлсэн үг. Судалгааны үр дүнг харьцуулж, дүгнэлт хийсэн. Бид дүрүүдийн хоорондын харилцааг судалсан. 3. Зан төлөв, дүр төрх, хувцасны онцлог. Бунин энэ нөхцөлд хүү болон түүний авга ах хоёрын харилцааг харуулж байна. Авга ах: Тэд бол уг бүтээлийн гол дүрүүд. Бид материалтай танилцлаа харьцуулалтбүтээлийн баатруудын онцлог.

Нэг жимс, хоёр, гурав - ердөө гурван жимс.

Бас нэг зөвлөгөө: таны хүүхэд таны асуултанд хариулах үед түүний хариултууд нь нэг үсэг биш, бүрэн байх ёстой. (моносилаб нь нэг үг гэсэн үг).

Сүүлийн хичээл дээр сурсан зүйлээ хүүхэдтэйгээ давтаж, хүүхэдтэйгээ хичээлээ эхлүүлэхийг дүрэм болго.

Би "3" гэсэн тоо, тоог хэрхэн танилцуулах талаар жишээ хэлье.

Хүүхэдтэйгээ хамт тоолох материалыг бэлтгэ, тус бүр нь зөвхөн "2" байх ёстой. Хэрэв та хүүхдээ 2-ын дотор сайн тоолж чадсан гэдэгт итгэлтэй байгаа бол. Ширээн дээр зөвхөн нэг төрлийн объект үлдээгээрэй. Зургийг бас тоолж болох тул зургийг харцгаая.

  • Зурган дээр хэдэн мөөг байгааг тоолоход хүүхдээ урь уу? (объектуудыг зөв тоолохоо санаарай) Энд та хүүхэддээ чи бид хоёр одоо ойд байгаа, мөөг түүж байна гэж хэлээд тоглож болно.
  • Нөгөө зураг дээр хэдэн мөөг байгааг тоолоорой?
  • Та хэдэн мөөг олсоноо тоолохыг санал болгох уу?
  • Гуравдугаар тоог яаж авсан бэ? (2 байсан, тэд нэгийг нэмсэн, энэ нь 3 болсон)
  • Хоёр мөөг үү, гурван мөөг үү? (хоёр нь гурваас бага, гурав нь хоёроос нэгээр их)

Хаалтанд таны хүүхэд хэрхэн сэтгэж сурах, хариулт нь хэр нарийн байх ёстойг харуулсан жишээ юм. Ийм сэтгэх чадвар нь таны бяцхан үрс сургуулийн сурагч болоход маш их хэрэг болно.

Одоо та дугаарыг "3" гэсэн тоогоор зааж өгч болно, та үүнийг хэрхэн хийхээ аль хэдийн мэдэж байгаа, үүнийг баталгаажуулахын тулд дугаарыг хэвлэх, сийлбэрлэхээ бүү мартаарай, эсвэл зурсан дугаараа зүгээр л өнгөөр ​​будаж эсвэл сүүдэрлэж болно. , ташуу зураастай.

Тоотой танилцахын тулд та математикийн янз бүрийн дидактик материалыг ашиглаж болно. Энэ нь уран зохиолын үг, оньсого, оньсого байж болно, та хүүхэдтэйгээ хийх үйл ажиллагаанд тохирох зүйлээ сонгоорой. Үйл ажиллагаагаа төрөлжүүлж, сонирхолтой болго, илүү их тоглож, хатуу багш биш хүүхдийнхээ хамтрагч бол, тэгвэл бүх зүйл танд бүтнэ.

Тийм ээ, 3 настай хүүхдүүдтэй хичээл хийхдээ хүүхэд тань ядрахгүй байх ёстой, хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10-15 минут байна өндөр нас 5 жилээс 20-25 мин. Хүүхэддээ заах гэж буй зүйлээ хэд хэдэн хичээлд хуваах нь дээр.

Математикийн дидактик материал. "3" тоо

Хөгжилтэй шүлгүүд

Хоёрын ард - хар - гурав нь дүрсний гурав дахь нь гарч ирнэ - Хоёр дэгээгээс бүрдэнэ.

Гурвыг даван туулах

Би та нарт хэлье, энэ нь амар биш:

Та гурвын дараа хол явахгүй!

Гурав нь "ямар нэгэн байдлаар"

Тиймээ, "ямар нэгэн байдлаар." Тройка - ангид

Уйтгартай дунд тариачин.

Тройка үргэлж хүлээж байдаг

Самбар дээрх сэжүүрүүд

Тэгээд тэр ичиж, санасандаа санаа алддаг.

П.Мумин

Хуучин сэрээ дээр гурван шүд, Данилкагийн дэвтэр дээр гурван шүд байна: Тэр хичээлээ дуусгаагүй тул С авсан.

Ямар эгч нар аа! Зүгээр л гайхамшиг!

Энэ хүн аяга тавгаа угаасан

Тэр аяга тавгаа арчдаг

Тэр бүх зүйлийг тавиур дээр тавьдаг.

За, гурав дахь нь авдаг

Шалан дээр хэлтэрхийнүүд байна.

А.Барто

Гурав нь хоёр биш, эерэг,

Гэхдээ сайн биш

гэхдээ сэтгэл хангалуун.

3 - энэ бол могойн увдис бөгөөд түүний өмнө могой бүжиглэж байна - дэгээтэй сүүлтэй, нуман хүзүүтэй.

Могойг хараач -

Тийм ээ, энэ бол гурав дахь тоо!

  Гэрлэн дохио нь гурван өнгөтэй, Жолоочдод ойлгомжтой: Улаан гэрэл - гарцгүй,

Шар - аялалд бэлэн байгаарай,

А ногоон гэрэл- өнхрөх.

Оньсого

Гурвалжин самбар, үүн дээр гурван үстэй үс нь нимгэн, дуу чимээтэй.

(Балалайка.)

Ойн захад ойрхон

Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг,

Гурван сандал, гурван аяга байна,

Гурван ор, гурван дэр.

Санамжгүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

(Гурван баавгай.)

Түүний нүд нь өнгөтэй, Нүд биш, харин гурван гэрэл тэр над руу ээлжлэн хардаг.

(Гэрлэн дохио.)

Гурван өөр нүдтэй,

Гэхдээ энэ нь тэдгээрийг шууд нээхгүй:

Хэрэв нүд улаан нээгдвэл -

Зогс! Чи явж болохгүй, аюултай!

Шар нүд - хүлээ,

Мөн ногоон - ороорой.

(Гэрлэн дохио.)

Гарчиг нь 3-ын тоог агуулсан үлгэрүүдийг нэрлэ. (“Гурван бяцхан гахай”, “Үнсгэлжинд зориулсан гурван самар”).Би гурван хөл дээрээ зогсож байна

Хар гуталтай хөл.

Цагаан шүд, дөрөө.

Намайг хэн гэдэг вэ?..

(Төгөлдөр хуур.)

Гурван ах гол руу сэлж, хоёр нь сэлж байна, гурав дахь нь эрэг дээр

хүлээж байна.

Бид сэлж, гадагш гарлаа,

Гурав дахь нь тэд дүүжлэв.

(Хувин ба рокер.)

Нэг нь асгаж, нөгөө нь ууж,

Гурав дахь нь ногоон болж, ургадаг.

(Бороо, газар, ургамал.)

Хөгжилтэй таавар

Даалгавар бол хошигнол юм

Зараа ой дундуур алхав

Би үдийн хоолонд мөөг олсон:

Хоёр - хус дор, нэг - улиасны дэргэд.

Хэдэн байх вэ?

Зэгсэн сагсанд уу?

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс

  • Шаргуу хөдөлмөрт суралцахад гурван жил, залхууралд суралцахад ердөө гуравхан хоног шаардагдана.
  • Тэд гурван жилийн турш амласан зүйлээ хүлээсэн.
  • Савнаас гурван инч.

Хэл мушгих

  • Поликарпын цөөрөмд гурван загалмай загас, гурван мөрөг загас байдаг.
  • Алаг толгойтой гурван хар хэрээ нисэж байв.
  • Өглөө нь ах Кирилл гурван туулайг өвсөөр тэжээдэг байв.
  • Хаалган дээр гурван хэрээ.

Ном тоолох

Шилэн хаалганы цаана бялуутай баавгай зогсож байна, сайн уу, Мишенка найз аа.

Бялуу хэр үнэтэй вэ?

Нэг бялуу гурван үнэтэй.

Мөн та жолоодох хүн байх болно.

Бүүргийн захаар цалинтай алхаж байна

Тарган авга ах Робинсон

Тэгээд бүүргийн зах дээр цалингийн өдрөөс

Тэр өөртөө шүхэр худалдаж авсан.

Шүхэр хямд, гурван рубль,

Гэхдээ маш эрүүл.

Түүний доор нуугдах гэж

Гурав нь үүнийг хийж чадна!

Дэлгүүрт бяцхан хонь орж ирээд гурван бөгж, Гурван цагираг гурван уут худалдаж авав.

Rouge bagels.

Хонинд тусал

Бөгжүүдийг авчир.

Гурван дельфин сэлж

Тэд тэнгэр рүү нуруугаа бөхийлгөж,

Тэд гурван талаас довтолсон.

Чи акул, гар!

Гурван эгч нь салшгүй холбоотой:

Катя, Маша, Аленка нар.

Нэг, хоёр, гурав -

Тэд хамтдаа тоглодог, хараарай!

Биеийн тамирын хичээлийн минут

Бид тоолоод ядарсан

Бид хамтдаа чимээгүйхэн бослоо.

Гараа нэг, хоёр, гурван удаа алгадав.

Тэд хөлөө гишгэв, нэг, хоёр, гурав.

Гараа өргө! Мөрөө илүү өргөн болго!

Нэг, хоёр, гурав, жигд амьсгал!

Дасгал хийх нь таныг илүү хүчирхэг болгоно.

Та илүү хүчтэй, хүчирхэг болно.

Хүүхдүүд, хүүхдүүд -

Найрсаг залуус.

Нялх хүүхдүүд, хүүхдүүд

Бид дасгал хийхээр гарсан.

Нэг, хоёр, гурав! Нэг, хоёр, гурав!

Хөлөө өргө.

Нэг, хоёр, гурав! Нэг, хоёр, гурав!

Илүү хөгжилтэй алх.

Татгалзах

ХАРИУЛТ: 1) хурдан, 2) гурвалсан, 3) тритон, 4) сүлжмэл эдлэл, 5) трамвай.

График даалгавар

Гурван шугамыг ашиглан хүнсний ногоог туулайнаас салгана.