Хар тахианы асуултууд. Сэдвийн уран зохиолын боловсрол, арга зүйн материал (5-р анги): А.Погорелскийн "Хар тахиа эсвэл газар доорх оршин суугчид" үлгэрээс сэдэвлэсэн хичээлийн хувилбар: асуулт, даалгаврын систем (5-р анги). Алёшаг таашаал авахад юу саад болсон бэ?

А.Погорелскийн үлгэрээс сэдэвлэсэн бага насны хүүхдүүдэд зориулсан асуулт хариулт " Хар тахиа, эсвэл газар доорх оршин суугчид"

Тодорхойлолт.Энэхүү асуулт хариултыг багш нарт зориулав анхан шатны ангиудА.Погорелскийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх. Асуултыг хоёуланд нь ашиглаж болно хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, мөн судалсан материалыг нэгтгэх үе шатанд.
Зорилтот:ажлын текстийн талаархи мэдлэг, түүнчлэн судалж буй материалыг шингээх түвшинг тодорхойлох; талаарх мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх уран зохиолын үлгэр.
Даалгаварууд:сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (шинжилгээ хийх, нэгтгэх, нэгтгэх чадвар); үгсийн санг өргөжүүлэх; өөрийн үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; Гол дүрийн жишээг ашиглан сурагчдын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх; бүтээлийг уншиж судлах замаар анхааралтай уншигчийг төлөвшүүлэх.
Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн UUD:
- боловсролын үйл ажиллагааны зорилго ба түүний сэдэл хоорондын холбоог тогтоох;
- хүн бүрийн зан үйлийн нийтлэг дүрмийг тодорхойлох;
- бүлэгт ажиллах дүрмийг тодорхойлох;

Зохицуулалтын UUD:
- санал болгож буй төлөвлөгөө, зааврын дагуу ажиллах;
- үндэслэн таамаглал дэвшүүлэх боловсролын материал;
- өөрийгөө хянах чадвар;
Танин мэдэхүйн UUD:
- мэдлэгийн системээ чиглүүлэх (мэдлэг/мунхаг байдлын хил хязгаарыг тодорхойлох);
- амьдралын туршлагаа ашиглан асуултын хариултыг олох;
- сургалтын материалыг эзэмшсэн түвшинг тодорхойлох чадвартай байх.
Харилцаа холбооны UUD:
- бусдын яриаг сонсож, ойлгох;
- өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвартай байх;
- ярианы харилцан ярианы хэлбэрийг эзэмших.

Хичээлийн явц

Багш:Унших хичээлийн үеэр бид Энтони Погорельскийн бүтээлүүдтэй танилцсан. Залуус аа, надад хэлээч, үлгэр танд таалагдсан уу? Энэ ямар төрлийн үлгэр вэ?
Оюутнууд:"Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэр нь ид шидтэй.
Багш:Өнөөдөр бид асуулт хариултаа энэ үлгэрт зориулж, нууцлаг, нууцлаг ертөнцөд дахин нэг удаа орох болно. Асуултыг эхлүүлэхийн өмнө би таныг гурван багт хуваахыг санал болгож байна. (Оюутнуудын ард сууж буй эгнээ нь баг гэдгийг та оюутнуудад санал болгож болно). Багийн нэрийг сонгоно уу. Багийн нэрийг үлгэртэй холбохыг зөвлөж байна. Асуултыг эхлүүлцгээе!
Асуулт №1(Слайд 2.)
Багш: Бид үлгэрийг эхлүүлэхээсээ өмнө түүний зохиогчийн талаар ярих болно. "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрийн зохиолчийн жинхэнэ нэр, овог нэр, овог хэн бэ?
Хариулт: Алексей Алексеевич Перовский

Асуулт №2(Слайд 3.)
Багш: Хэн гол дүр"Хар тахиа эсвэл газар доорхи оршин суугчид" үлгэр үү?

Хариулт: Хүү Алёша
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Эндээс дараагийн асуулт гарч ирнэ.

Асуулт №3(Слайд 4.)
Багш: Алешагийн сурч байсан дотуур байр аль хотод байсан бэ?
Хариулт: Санкт-Петербург
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Асуултаа зогсоож, энэ гайхалтай зүйлийн талаар ярилцъя сайхан хот. Хэн үүсгэсэн бэ? Энэ хот өөр ямар нэртэй байсан бэ? Тэнд ямар түүхэн барилгууд байдаг вэ? Асуултаа үргэлжлүүлье.

Асуулт №4(Слайд 5.)
Багш: Алёша ямар ном унших дуртай байсан бэ?
Хариулт: баатруудын тухай


Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, та ямар ном унших дуртай вэ? Та яагаад тэдэнд таалагддаг вэ? Дараагийн асуулт хариултын асуултыг сонсоцгооё.

Асуулт №5(Слайд 6.)
Багш: Бүх нөхдүүд нь гэртээ харих үед Алеша юу хийх дуртай байсан бэ?
Хариулт: хашааны цоорхойг харж, тахиа тэжээх
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Та чөлөөт цагаараа юу хийх дуртай вэ? Та хоббитой юу? Анхаар, дараагийн асуулт.

Асуулт №6(Слайд 7.)
Багш: Хүүгийн хэлснээр хэн гудамжинд гарч ирээд нүхээр түүнд тоглоом, сахиус, аав эсвэл ээжийн захиаг өгч чадах вэ?
Хариулт: илбэчин
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, шидтэн, илбэчид уулздаг үлгэрийг санацгаая. Эндээс дараагийн асуулт гарч ирнэ.

Асуулт №7(Слайд 8.)
Багш: Голландын хөгшин эмэгтэйчүүдийн өрөөнд хэн амьдардаг байсныг санаж байна уу?
Хариулт: тоть
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, тэжээвэр амьтдынхаа тухай яриач. Дараагийн асуултыг сонсоцгооё.

Асуулт №8(Слайд 9.)
Багш: Алёшагийн хамгийн их хайрладаг тахианы нэр юу байсан бэ?
Хариулт: Чернушка
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Дараагийн асуултыг сонсоцгооё.

Асуулт №9(Слайд 10.)
Багш: Газар доорх хаан Алёшад юу өгсөн бэ?
Хариулт: Маалинган үр

Асуулт №10(Слайд 11.)
Багш: Хэн хананаас шорон руу үсэрч, Чернушка хэнтэй тулалдсан бэ?
Хариулт: баатруудтай

Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, энэ хэсгийг уншихад танд ямар мэдрэмж төрсөн бэ? Сэтгэл хөдөлсөн үү? Айдас уу? Надад хэлээч. Эндээс дараагийн асуулт гарч ирнэ.

Асуулт №11(Слайд 12.)
Багш: Алёша газар доорх ертөнцөд хэнийг агнасан бэ?
Хариулт: харханд зориулсан
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Анхаар, дараагийн асуулт.

Асуулт №12(Слайд 13.)
Багш: Хар тахиа гэж хэн болсон бэ?
Хариулт: газар доорх хааны сайд.
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, та ийм эргэлт гарна гэж бодож байсан уу? Дараагийн асуулт хариултын асуултыг сонсоцгооё.

Асуулт №13(Слайд 14.)
Багш: Алёша юунаас болж ид шидийн бэлгийг (хааны тааллыг) алдаж болох вэ?
Хариулт: даруу байдлаас болж
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, та Алёшагийн оронд юу хийх байсан бэ? Бидний асуулт хариултын эцсийн өмнөх асуулт.

Асуулт №14(Слайд 15.)
Багш: Алёша тахиа аврахын тулд тогоочдод юу өгсөн бэ?
Хариулт: зоос


Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Анхаар, залуус аа, сүүлчийн асуулт.

Асуулт № 15(Слайд 16.)
Багш: Алешагийн амьдарч, сурч байсан байгууллага ямар нэртэй байсан бэ?
Хариулт: дотуур байр
Багш: Хамгийн хурдан зөв хариулт өгсөн баг 1 оноо авна. Залуус аа, та дотуур байрны талаар юу хэлэх вэ? Үүнээс юугаараа ялгаатай вэ орчин үеийн сургууль? Асуултын үр дүнг нэгтгэн хүргэе. Багийн оноог тооцоод үзье. Асуулт хариултын уралдааны ялагчид болон 1, 2-р байр эзэлсэн оролцогч багуудад баяр хүргэе. Та бүхэн өөрсдийн мэдлэгээ харуулж, ялалтын төлөө зүтгэхийг хичээсэн. Сайн байна уу залуусаа!!!

Сэдвийн танилцуулга: А.Погорелскийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрээс сэдэвлэсэн бага насны хүүхдүүдэд зориулсан асуулт хариулт.

Уран зохиолын тест 5-р ангийн сурагчдад зориулсан Хар тахиа эсвэл газар доорх оршин суугчид (А. Погорелский). Тест нь хоёр хувилбараас бүрдэх ба сонголт бүр нь богино хариулттай 5 даалгавар, дэлгэрэнгүй хариулттай нэг ерөнхий даалгавартай.

Дөч орчим жилийн өмнө Санкт-Петербург хотод Васильевскийн арлын нэгдүгээр эгнээнд эрэгтэйчүүдийн интернатын эзэн амьдардаг байсан бөгөөд энэ нь өнөөг хүртэл олон хүмүүсийн дурсамжинд үлдсэн байх магадлалтай. байсан нь өмнөхтэй нь огт адилгүй өөр нэгэнд зам тавьж өгөөд удаж байна. Тэр үед манай Санкт-Петербург хэдийнэ одоогийнхоос хол байсан ч гоо үзэсгэлэнгээрээ Европ даяар алдартай байсан. Тэр үед Васильевскийн арлын өргөн чөлөөнд инээдэмтэй, сүүдэртэй гудамж байхгүй байсан: ихэвчлэн ялзарсан хавтангаар тогшдог модон тайзууд өнөөгийн үзэсгэлэнтэй явган хүний ​​замыг эзэлжээ. Тэр үед нарийхан, тэгш бус байсан Исаакийн гүүр одоогийнхоос тэс өөр дүр төрхийг харуулсан; мөн Гэгээн Исаакийн талбай өөрөө тийм биш байсан. Дараа нь Их Петрийн хөшөөг Гэгээн Исаакийн талбайгаас шуудуугаар тусгаарласан; Адмиралтейг модоор хүрээлээгүй, Морин харуулын Манеж талбайг одоо байгаа үзэсгэлэнтэй фасадаар чимэглэсэнгүй - нэг үгээр тэр үеийн Петербург одоогийнхтой адилгүй байв. Дашрамд хэлэхэд, хотууд хүмүүсээс илүү давуу талтай байдаг: тэд нас ахих тусам улам үзэсгэлэнтэй болдог ... Гэсэн хэдий ч энэ нь бидний одоо ярьж байгаа зүйл биш юм. Өөр нэг удаа, өөр нэг тохиолдлоор би чамтай миний зуунд Санкт-Петербургт гарсан өөрчлөлтүүдийн талаар илүү дэлгэрэнгүй ярих болно, гэхдээ одоо дөч орчим жилийн өмнө Васильевскийн дээр байрлах дотуур байрны байшин руу эргэж орцгооё. Арал, нэгдүгээр мөрөнд.

1 сонголт

Богино хариулттай асуултууд

1. Хэдэн зууны төгсгөлд үйл явдал өрнөх вэ?

2. Уран зохиолын бүтээлд хүрээлэн буй орчны дүрслэлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Дараа нь Васильевскийн арлын өргөн чөлөөнд инээдтэй сүүдэртэй гудамж байсангүй ...

3. Дараах утгатай үгийг бичнэ үү.
дотуур байр, оюутны бүрэн дэмжлэг бүхий хаалттай байгууллага.

4.
Исаакийн гүүр, нарийн тэр үед болон тэгш бус , одоогийнхоос тэс өөр харагдаж байлаа...

5. Зургийн нэр юу вэ амьгүй объектамьд биетийн хувьд?
… байшин, тэр дотуур байр хаана байсан, эрт дээр үед өөр нэгэнд зам тавьж, өмнөхтэй огт адилгүй.

Урт хариулттай даалгавар

6.

Сонголт 2

Богино хариулттай асуултууд

1. Үлгэрийн гол дүрийн нэр хэн бэ?

2. Уг бүтээл ямар төрлийн уран зохиолд хамаарах вэ?

3. Текстээс үлгэрийн томьёог бич.

4. Энэ текст дэх үг ямар утгатай вэ? илүү өргөн ?

5. Харааны хэрэгслийн нэрийг заана уу:
Дараа нь өргөн чөлөөнүүд дээр Васильевскийн арал байсангүй хөгжилтэй сүүдэртэй гудамжууд ...

Урт хариулттай даалгавар

6. А.Погорелскийн үлгэр яагаад жинхэнэ хотын тухай тодорхой дүрслэлээр эхэлдгийг тайлбарла.

"Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" уран зохиолын тестийн хариултууд (А. Погорельский)
1 сонголт
1. XVIII
2. ландшафт
3. дотуур байр
4. эпитет
5. хувь хүний ​​дүр төрх
Сонголт 2
1. Алёша
2. туульс
3. нэгэн цагт
4. дэлгэрэнгүй
5. эпитет
































































Буцах Урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Сорилын хичээлийн зорилго:

  • Боловсролын:үлгэрийн ёс суртахууны агуулга, нууцлаг хуйвалдааныг ойлгох; ажлын текстийн талаархи мэдлэг, түүнчлэн судалж буй материалыг шингээх түвшинг тодорхойлох; уран зохиолын үлгэрийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, нарийвчилсан дүн шинжилгээ хийх.
  • Боловсролын:оюутнуудын монолог, харилцан яриаг хөгжүүлэх; сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (шинжилгээ хийх, нэгтгэх, нэгтгэх чадвар);
  • Илэрхий унших, дахин ярих чадварыг хөгжүүлэх; уран зөгнөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх;үгсийн санг өргөжүүлэх;

Боловсролын:үнэн ба худал үнэт зүйлийг таних ёс суртахууны чиг баримжаа бүрдүүлэх; орчин үеийн сургуулийн сурагчдад зориулсан ажлын хамаарлыг тодорхойлох; өөрийн үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; Гол дүрийн жишээг ашиглан сурагчдын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх; бүтээлийг уншиж судлах замаар анхааралтай уншигчийг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:аман, дүрслэн харуулах, асуудалтай.

Тоног төхөөрөмж:Компьютер. Проектор. Дэлгэц. "Утга зохиолын асуулт хариулт" танилцуулга. Дохионы товчлуур бүхий тоглогчдод зориулсан ширээ. Алт, мөнгөн өнгийн чипс. Ялагчийн медаль.

Асуултын явц:

Ангиас 6 тоглогч сонгогддог (эсвэл 5 ангийн зэрэгцээ тоглолтонд нэг ангийн нэг төлөөлөгч). Илтгэгч асуулт асууж, дохионы товчлуур дээр дарсан хүн хариултыг тексттэй аль болох ойртуулна. Дэлгэц дээр зөв хариулт гарч ирнэ. Бүрэн хариулт өгөхөд нэг оноотой алтан чип, хагас оноотой мөнгөн чип өгдөг. Чипс авах эрхтэй фенүүд хариултуудыг нэмж болно. Тоглолтын төгсгөлд оноог нэгтгэж, ялагчийг тодруулдаг.

Уламжлалт бус асуулт хариултын хичээлийн явцЗохион байгуулалтын мөч. Тэргүүлэх багш.

дүрмийг тайлбарладаг уран зохиолын асуулт хариултгазар доорх баатрууд, Чернушка тахианы гайхамшигт өөрчлөлтийн тухай, нууцлаг газар доорх хүмүүсийн тухай ... Мөн өнөөдөр бидний тоглоом энэ үлгэрт зориулагдсан болно.

Танилцуулга.

(Слайд 2) Санкт-Петербургийн өвлийн хүйтэн гудамжаар сүйх тэрэг явж байна. Түүний зорчигч - гайхалтай эелдэг, ямар нэгэн байдлаар хүүхэд шиг нүдтэй саарал үстэй эр гүн бодолд автжээ. Тэр зочлох гэж байгаа хүүгээ бодно. Энэ бол түүний ач хүү, бяцхан Алёша юм.

(Слайд 3) Багийнхан зогсоход бага зэрэг гунигтай боловч хөвгүүн шиг зоригтой царайтай зорчигч эцэг эхийнхээ дотуур байр руу явуулдаг, тэр ч байтугай ховорхон очдог бяцхан найзаа ямар их ганцаарддаг тухай бодож байна. Зөвхөн нагац ах нь л Алёшатай уулзахаар байнга очдог, учир нь тэр хүүтэй маш их холбоотой байдаг бөгөөд олон жилийн өмнө нэг дотуур байрны ганцаардлыг сайн санаж байдаг. Энэ хүн хэн бэ?

(Слайд 4) Энэ бол таны таамаглаж байсанчлан Антони Погорельский бөгөөд жинхэнэ нэр нь Алексей Алексеевич Перовский юм.

(Слайд 5) Язгууртны хүү, баян, хүчирхэг Гүн Алексей Кириллович Разумовский. Ийм хүний ​​хүү ханхүү байж болох байсан ч Алексей хууль бус байжээ. Гүн Алексей Кириллович Алексейд онцгой сэтгэлээр ханддаг байв. Гэхдээ тэр аймшигт уур хилэн гаргах чадвартай, халуухан зантай хүн байв. Ийм муухай мөчүүдийн нэгэнд тэрээр хүүгээ хаалттай дотуур байр руу явуулсан.

(Слайд 6) Алеша засгийн газрын хүйтэн өрөөнд ямар их ганцаардсан бэ! Тэр маш их гунигтай байсан бөгөөд нэг өдөр тэр дотуур байрнаас зугтахаар шийджээ. Зугтсан тухай дурсамж нь насан туршдаа доголон үлджээ: Алёша хашаанаас унаж хөлөө гэмтээжээ. Перовский өөрийн амьдарч байсан Погорельцы тосгоны хүндэтгэлд Погорельский овог авчээ.

(Слайд 7) Дараа нь Алёша өссөн. 1805 оны 8-р сард Алексей Москвагийн их сургуульд элсэн орж, 1807 оны 10-р сард философи, утга зохиолын ухааны докторын зэрэг хамгаалжээ.

(Слайд 8) Антони Погорельский хичээнгүй албан тушаалтны амьдралыг удирдаж, "Оросын утга зохиолд дурлагчдын нийгэмлэг" -ийг үүсгэн байгуулагчдын нэг болжээ. 1812 онд тэрээр Наполеонтой тулалдсан. 1816 онд тэрээр хамтарсан үйлдвэрт буцаж ирсэн боловч түүний эгч, зээ хүү хоёр түүний асрамжид үлдэж, түүнийг удамшсан Оросын жижиг эдлэн Погорелцы руу аваачжээ.

(Слайд 9) Энд Погорельский Орост анхны шинжлэх ухааны зөгнөлт зохиолуудыг зохиосон. Анх 1825 онд тэрээр "Лаферт намуу мод"-ыг хэвлүүлсэн. Гурван жилийн дараа "Давхар эсвэл бяцхан Орос дахь миний үдэш" ном, "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрийг хэвлэв.

(Слайд 10) 1836 оны зун А.Погорелский “цээжний өвчнөөр” эмчлүүлэхээр Ницца руу явж, тэндэх замдаа Варшавт нас баржээ.

(Слайд 11) Бид асуулт хариултын зочдыг гайхамшигтай зохиолч Энтони Погорелскийтэй товч танилцуулсан бөгөөд одоо утга зохиолын асуулт хариултын оролцогчдыг тайзан дээр урих цаг болжээ. Ингээд _________________________________-ийг тайзнаа урьж байна.

Бид та бүхэнд амжилт хүсье! Болгоомжтой, хурдан байгаарай.

Шүүгчийн гишүүд ___________________________ бидний асуулт хариултын явцыг хянах болно.

Тэгэхээр бүгд бэлэн үү? Тэгээд бид эхэлнэ!

Асуулт.

(Слайд 12) Погорельский насанд хүрэгчдэд зориулсан хэд хэдэн ном бичсэн боловч түүний нэг ном нь түүний хувьд онцгой чухал байсан - "Хар тахиа" үлгэр. Тэр үүнийг зээ хүүдээ зориулж бичсэн. Бяцхан Алёша Погорельскийд дотуур байрны хашаанд явж байхдаа тахиатай хэрхэн нөхөрлөж, түүнийг хэрхэн аварсан тухайгаа ярьжээ. Дараа нь Погорелскийн үзэгний дор энэ бодит үйл явдал үлгэр, эелдэг, ухаалаг болж хувирав.

(Слайд 13. Асуулт 1) Одоо бид танаас эхний асуултыг асууж болно.

"Хар тахиа" үлгэрийг бичсэн энэ хүү хэн байсан бэ? Энэ Алеша хүү хэн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 14) Зөв хариултыг дэлгэцэн дээр харцгаая.

Үнэхээр энэ бол Алексей Николаевич Толстой юм.

(Слайд 15) Дөчин жилийн өмнө Санкт-Петербургт Васильевскийн арлын нэгдүгээр эгнээнд эрэгтэйчүүдийн интернатын эзэн амьдардаг байв. Тэр үед манай Санкт-Петербург хэдийнэ одоогийнхтойгоо ойр байгаагүй ч гоо үзэсгэлэнгээрээ Европ даяар алдартай байсан.

Тэгээд одоо хоёр дахь асуулт: Антони Погорельскийн түүхийн эхэнд Санкт-Петербургийн ямар үзэсгэлэнт газруудыг дурдсан байдаг вэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 16) Зөв хариулт:

Гэгээн Исаакийн талбай, Морин харуулын Манеж, Их Петрийн хөшөө, Адмиралти.

(Слайд 17) Тэр дотуур байранд сурдаг гуч дөчин хүүхдүүдийн дунд Алеша гэдэг нэг хүү байсан. Ерөнхийдөө түүний хувьд суралцах өдрүүд хурдан бөгөөд тааламжтай өнгөрөв; гэвч бямба гаригт бүх нөхдүүд хамаатан садан руугаа яаран очиход Алеша ганцаардлаа гашуунаар мэдэрсэн. Ням гараг, амралтын өдрүүдэд тэрээр өдөржингөө ганцаараа үлддэг бөгөөд дараа нь түүний цорын ганц тайтгарал нь ном унших явдал байв.

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 18) Бид дэлгэц рүү хардаг ...

Багш нь төрөлхийн герман хүн байсан бөгөөд тэр үед Германы уран зохиолд баатарлаг роман, үлгэрийн загвар давамгайлж байсан бөгөөд манай Алёшагийн ашигладаг номын сан нь ихэвчлэн ийм төрлийн номноос бүрддэг байв.

(Слайд 19) Энэ байшин нь гудамжнаас барокко банзаар хийсэн модон хашаагаар тусгаарлагдсан нэлээд өргөн хашаатай байв. Тэд түүнийг амралтын цагаар хашаандаа тоглохыг зөвшөөрөх болгонд эхний хөдөлгөөн нь хашаа руу гүйх байв.

Анхаарах асуулт: Тэр яагаад үүнийг хийсэн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 20) Бүх анхаарал дэлгэцэн дээр:

Энд тэрээр хөлийн үзүүр дээр зогсоод хашаа тасалсан дугуй нүх рүү анхааралтай харав. Хэзээ нэгэн цагт энэ илбэчин гудманд гарч ирэх бөгөөд нүхээр нь түүнд тоглоом, сахиус, эсвэл аав, ээжийн захиаг өгөх болно гэж тэр хүлээж байв.

(Слайд 21) Одоо бидэнд видео асуулт байна. "Хар тахиа" хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзээд хэлээч, бүх зүйл номын агуулгатай нийцэж байна уу?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 22) Зөв хариултыг сонсоцгооё.

Алёша Чернушкаг цаасан шувуунаас биш тогоочоос аварсан. (Алёша гэнэт тогоочийн хүзүүнд шидэгдсэн тул Чернушкаг гараасаа алдаж, тэр үүнийг далимдуулан айсандаа амбаарын дээвэр дээр нисч, тэнд үргэлжлүүлэн хашгирав.)

Чернушкагийн амьдралын төлөө Алёша тогооч Тринушкад юу өгсөн бэ? Энэ зүйл яагаад түүнд тийм их хайртай байсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 24) Дэлгэцийг харцгаая:

Алеша эелдэг эмээгийнхээ бэлэг байсан тул өөрийн нүднээс илүү нандигнаж байсан бүх эд хөрөнгөө бүрдүүлсэн эзэн хааны зоосыг халааснаасаа гаргаж ирэв...

(Слайд 25) Алёша Чернушкаг аварсан өдөр бүгд маш чухал зочдыг угтан авахаар бэлдэж байв.

Энэ зочин хэн байсан бэ, Алёша түүнийг хараад яагаад ийм их гайхсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 26) Хариулт нь зөв эсэхийг шалгацгаая.

Зочин нь захирал байсан. Алеша үнэхээр гайхсандаа... өдтэй дуулга биш, зүгээр л нунтаг цагаан өнгөтэй жижиг халзан толгойг харав, түүний цорын ганц чимэглэл нь Алешагийн хожим анзаарсан шиг жижигхэн боов! Түүнийг зочны өрөөнд ороход найруулагч гялалзсан хуягны оронд энгийн саарал фрак өмссөн ч бүгд түүнд ер бусын хүндэтгэлтэй хандаж байгааг хараад Алёша улам их гайхав.

(Слайд 27.) Дараа нь тэр хачин хоолойгоор хашгирав, гэнэт хаанаас ч юм мөнгөлөг лааны суурьтай жижиг лаанууд гарч ирэв, энэ нь Алешагийн жижиг хуруунаас ч томгүй байв. Эдгээр шаахайнууд шалан дээр, сандал дээр, цонхнууд дээр, тэр ч байтугай угаалгын тавиур дээр байсан бөгөөд өрөө яг л өдрийн цагаар гэрэлтэж байв.

Шандаль гэж юу вэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 28) Үнэхээр зөв.

Эдгээр нь лааны суурь юм.

(Слайд 29) Зөвхөн дараа нь Алёша тотьны хажууд цагаан муслин хөшигтэй ор байгааг анзаарч, нүдээ аниад хэвтэж буй хөгшин эмэгтэйг олж харав: тэр түүнд лав шиг санагдаж байв. Өөр нэг буланд өөр нэг хөгшин эмэгтэй унтаж байсан ижил ор байсан бөгөөд түүний хажууд саарал муур сууж, урд сарвуугаараа угааж байв. Түүний хажуугаар өнгөрөхөд Алеша түүнээс сарвууг нь гуйхыг эсэргүүцэж чадсангүй.

Алёшагийн яаруу үйлдлийн үр дагавар юу байсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 30) Зөв хариултыг сонсоорой:

Тэднийг хаалга руу ойртмогц хоёр хүлэг баатар хананаас үсрэн бамбай дээрээ жадаа цохин хар тахиа руу дайрав. Чернушка сүлдийг нь өргөж, далавчаа дэлгэв ... Гэнэт тэр том, өндөр, баатруудаас өндөр болж, тэдэнтэй тулалдаж эхлэв! Баатрууд түүн рүү хүчтэй давшиж, тэр далавч, хамраараа өөрийгөө хамгаалав.

"Чи сайн хүү байна" гэж тахиа хэлэв, "гэхдээ чи нисдэг бөгөөд эхний үгийг хэзээ ч дагаж мөрддөггүй, энэ нь сайн биш!" Өчигдөр би чамайг муурнаас тавхай гуйхаас татгалзаж чадахгүй байсан ч хөгшин эмэгтэйчүүдийн өрөөнд юу ч бүү хүр гэж хэлсэн. Муур нь тоть, хөгшин эмэгтэйчүүдийн тоть, хөгшин эмэгтэйчүүдийн баатруудыг сэрээж, би тэднийг даван туулж чадсан!

Одоо манай оролцогчид бага зэрэг амарч, дараагийн асуултыг үзэгчдээс асуух болно. Бид таныг суудлаасаа хашгирахгүй байхыг гуйж байгаа бөгөөд хэрэв хэн нэгэн хашгирвал энэ ангийн тоглогч торгууль ногдуулах бөгөөд энэ нь тоглогч нэг жетон алдах болно гэсэн үг юм. Хариулт өгөхийн тулд та гараа хурдан өргөх хэрэгтэй.

(Слайд 31) Тэгэхээр асуулт.

Алёшагийн газар доорхи урт гарцын дараа ямар танхимд орсоныг дүрсэл.

(Фэнүүдийн хариулт)

(Слайд 32) Манай фэнүүд зөв хариулсан уу?Шалгаж үзье... Гэнэт тэд гурван том болор лааны суурь гэрэлтүүлсэн танхимд орлоо. Танхим нь цонхгүй, хоёр талд нь гялалзсан хуягтай, дуулгандаа том өдтэй, төмөр гартаа жад, бамбай барьсан баатрууд хананд өлгөөтэй байв.

(Слайд 33) Маргааш орой нь Алёша дахин хувцаслаж, тахиа руу явав. Тэд дахин хөгшин эмэгтэйчүүдийн өрөөнд орсон боловч энэ удаад тэр юу ч хүрсэнгүй.

Тоглогчдод асуулт: Энэ удаад юу болсон бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 34) Тийм ээ, бүх анхаарал дэлгэцэн дээр байна ...

Шаазан хүүхэлдэйнүүд Алёша руу толгой дохих боловч Чернушкагийн тушаалыг санаж, зогсолтгүй цааш алхсан боловч тэдний дэргэд бөхийлгөж чадсангүй. Хүүхэлдэйнүүд тэр даруй ширээнээс үсрэн түүний араас гүйж, толгой дохисон хэвээр байв. Тэр бараг зогсов - тэд түүнд маш инээдтэй санагдсан; гэвч Чернушка түүн рүү ууртай харцаар эргэж харахад тэр ухаан оров.

(Слайд 35) Хажуугийн хаалга онгойж, олон өнгийн гоёмсог даашинз өмссөн хагас аршин өндөртэй олон жижиг хүмүүс орж ирэв. ...Алёша тэдэн рүү удтал чимээгүйхэн харж байгаад нэгнийх нь өөдөөс асуулт асуух гэж байтал үүдний төгсгөлд том хаалга нээгдэв... Бүгд чимээгүй болж, хана налан хоёр эгнээ болон зогсов. малгайгаа тайллаа. Агшин зуурын дотор өрөө улам гэрэлтэв; Бүх жижиг лаа улам хурц гэрэлтэж, Алеша харав ...

Анхаарах асуулт: Тэгээд тэр юу харсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 36) Хариулт нь зөв эсэхийг шалгацгаая...

Хорин бяцхан хүлэг баатрууд хоёр хосоороо нам гүмхэн жагсаж оров. Дараа нь тэд гүн чимээгүйхэн сандалны хоёр талд зогсов. Хэсэг хугацааны дараа толгой дээрээ гялалзсан титэм зүүсэн сүрлэг төрхтэй хүн танхимд орж ирэв. үнэт чулуунууд. Энэ хаан байх ёстой гэж Алеша шууд таамаглав.

(Слайд 37) Хаан сайдыг аварсан Алёшад өгөөмөр талархал илэрхийлэхээр шийдэв. Алёша бодлогоширч, юу хүсэхээ мэдэхгүй байв. Хэрэв тэд түүнд илүү их цаг өгсөн бол тэр ямар нэг сайн зүйл бодож олох байсан; гэвч хааныг хүлээх нь түүнд эелдэг бус санагдсан тул хариулах гэж яарав.

Тэгэхээр асуулт нь: Тэгвэл Алёша юу хүсэв, хаан түүний хүслийг хэрхэн хүлээж авсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 38) Хариулт нь зөв!

"Би сурахгүйгээр, надад юу ч өгсөн байсан хичээлээ үргэлж мэддэг байхыг хүсч байна" гэж тэр хэлэв.

"Би чамайг ийм залхуу гэж бодсонгүй" гэж хаан толгой сэгсрэн хариулав. - Гэхдээ хийх зүйл алга: би амлалтаа биелүүлэх ёстой.

(Слайд 39) Чернушкаг аврахын тулд Алёшад юу өгсөн бэ, ямар нөхцөлд?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 40) Бүх зүйл зөв байна!

Хаан гараа даллахад хуудас нь нэг олсны үр тавьсан алтан таваг авчрав.

Энэ үрийг ав” гэж хаан хэлэв. - Чамд байгаа л бол чи юу ч өгсөн хичээлээ үргэлж мэдэж байх болно, гэхдээ ямар ч шалтаг дор энд харсан зүйлийнхээ талаар хэн нэгэнд ганц ч үг хэлэхгүй байх, эсвэл эндээс харах болно гэсэн нөхцөлтэйгээр. ирээдүй. Өчүүхэн даруу байдал нь та бидний сайн сайхныг үүрд хасаж, бидэнд маш их зовлон зүдгүүр, гай зовлон авчрах болно.

(Слайд 41) Сайдыг аварсанд талархал илэрхийлж, газар доорх бүх ховор зүйлийг Алёшад үзүүлэхээр шийдэв.

Та ямар ховор зүйлийн тухай ярьж байсан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 42) Дэлгэц дээрх хариулт:

Эхлээд сайд Алёшаг цэцэрлэгт аваачив. Тэд цэцэрлэгээс малын газар руу явав. Алёша алхсаны дараа өрөөнүүдэд буцаж ирэхэд том танхимд ширээ олов. Дараа нь тэд ан хийхээр явав.

(Слайд 43). Ан агнуурын үеэр найман харх устгагдсан байна. Ангуучилсны дараа Алёша сайдаас асуулт асуув.

Чамайг зовоохгүй, гэрээсээ хол амьдардаг хөөрхий хархнуудыг яагаад алсанаа надад хэлээч?

Энэ бол бидний тоглоомын дараагийн асуулт юм. Алёшагийн асуултад хариул.

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 44) Хэрэв бид бүх хариултыг сонссон бол дэлгэцийг харна уу:"Хэрэв бид тэднийг устгаагүй бол тэд удахгүй биднийг өрөөнөөсөө хөөж, бүх хүнсний хангамжийг устгах байсан" гэж сайд хэлэв. Мөн хулгана, хархны үс нь хөнгөн, зөөлөн байдаг тул манайд өндөр үнэтэй байдаг. Зарим язгууртнууд энд ашиглахыг зөвшөөрдөг.

(Слайд 45) Алёша газар доорх оршин суугчдын талаар хэзээ ч сонсож байгаагүйд сайд маш их гайхав. Тэрээр хэлэхдээ…

Манайхан газар доор амьдардаг гэж сонсоогүй юм уу? Биднийг харж чаддаггүй нь үнэн, гэхдээ тэр дундаа эрт дээр үед бид дэлхийд гарч ирж, хүмүүст өөрсдийгөө харуулж байсан жишээнүүд байсан. Одоо энэ нь ховор тохиолддог ...

Асуулт: Газар доорхи оршин суугчид яагаад өөрсдийгөө хүмүүст улам бүр бага харуулж эхэлсэн бэ, хүмүүсийн яаруу үйлдэл нь ямар үр дагаварт хүргэсэн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 46) Та туйлын зөв. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай...:

Яагаад гэвэл хүмүүс их даруухан болсон. Тэгээд ч бидэнтэй уулзсан хүн үүнийг нууцлахгүй бол тэр дороо байраа орхиж, алс хол, өөр улс руу явахаас өөр аргагүй болдог хуультай.

(Слайд 47) Үзэгчдэд зориулсан асуулт.

Маалинган үрийн ид шидийн хүчийг Алёша ямар хичээлээр анх мэдэрсэн бэ?

(Үзэгчдийн хариулт)

(Слайд 48) Та ажлаа сайн судаллаа, сайн байна! Дэлгэцийг харцгаая:

Түүхийн хичээл ялангуяа Алёшагийн санааг зовоосон: Шрекийн номноос хэд хэдэн хуудсыг цээжлэхийг түүнээс хүсэв. Дэлхийн түүх", тэгээд тэр нэг ч үг мэдэхгүй байсан, Даваа гаригт ирж, арван хоёр хүртэл дотуур байрны эзэн өөрөө түүх заадаг!

(Слайд 49) Алёша шинэ бэлэгтэй болсон тул асуусан зүйлээ зогсолтгүй хэлэв. Багш түүнийг маш их магтсан боловч Алеша түүний магтаалыг урьд нь ийм тохиолдлуудад мэдэрч байсан таашаалтайгаар хүлээж авсангүй.

Алёша амжилтанд хүрэхэд юу саад болсон бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 51) Эхлээд Алёша магтаалаас ичиж, өөрийгөө огт хүртэхгүй гэж бодож байсан ч бага багаар үүнд дасаж, эцэст нь бардамнал нь улайхгүйгээр хүлээж авах хэмжээнд хүрчээ. магтаал түүнд цацагдсан. Түүгээр ч барахгүй Алеша аймшигтай дэггүй хүн болжээ.

Алёшагийн шоглоомын шалтгаан юу вэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 52) Шалгацгаая...

Өөрт оногдсон хичээлээ давтах шаардлагагүй тул бусад хүүхдүүд хичээлдээ бэлдэж байх хооронд тоглоом шоглоом хийдэг байсан бөгөөд энэ нь хий хоосон байдал нь түүний зан чанарыг улам бүр гутааж байв.

(Слайд 53) Алёша Маалинган үрээ алдахад Чернушка түүнийг буцааж өгөөд дараахь зүйлийг хэлэв.

Одоо би чамайг орхих хэрэгтэй байна, Алёша! Хашаанд чинь хаясан олсны үр байна. Чи түүнийг үүрд алдсан гэж дэмий л бодсон. Гэсэн хэдий ч та бидний тухай мэддэг бүхнээ нууцлахын тулд хүндэтгэлийн үгээ өгсөн гэдгийг санаарай... Алеша! Одоо байгаа муу чанар дээрээ бүүр муу зүйл нэмээрэй...

Хүний хамгийн муу чанар юу вэ? Чернушка бузар муугийн талаар юу гэж хэлсэн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 54) Энэ нь зөв, хүний ​​хамгийн муу чанар- үл талархал.

Чернушка: "Тэд биднийг аль хэдийн булаан авчихсан байхад муугаас ангижрах нь тийм амархан гэж битгий бодоорой" гэж Чернушка хариулав. Муухай хүмүүс ихэвчлэн хаалгаар орж, хагарлаар гардаг тул хэрэв та сайжруулахыг хүсч байвал өөрийгөө байнга, хатуу анхаарч үзэх хэрэгтэй.

(Слайд 55) Багш Алёшаг гэм буруугаа хүлээн зөвшөөрч, хичээлээ сурсан үед нь хэлвэл ганцхан нөхцөлөөр уучлахыг зөвшөөрөв. Алёша бүрмөсөн толгойгоо алдлаа... газар доорхи хаан болон сайддаа амласан амлалтаа мартаж, хар тахиа, хүлэг баатруудын тухай, бяцхан хүмүүсийн тухай ярьж эхлэв...

Газар доорх оршин суугчдын тухай үлгэрт багш ямар хариу үйлдэл үзүүлсэн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 56) Хариултыг зөв өгсөн эсэхийг шалгая...

Багш түүнийг дуусгахыг зөвшөөрөөгүй ...

Яаж! - тэр ууртай уйлсан. -Та муу авир гаргасандаа гэмшихийн оронд хар тахиа үлгэр ярьж намайг хуурахаар шийдсэн хэвээрээ юу?.. Энэ бол дэндүү их юм. Үгүй ээ, хүүхдүүд ээ! Түүнийг шийтгэхээс өөр аргагүй гэдгийг та өөрөө харж байна!

Тэгээд хөөрхий Алёша ташуурдчихлаа!!

(Слайд 57) Гэнэт хэн нэгэн хөнжлийг татав ... Алёша өөрийн эрхгүй өөдөөс харахад Чернушка түүний өмнө зогсов.

Анхаар, асуулт! Чернушка хамгийн сүүлд ямар хэлбэрээр гарч ирсэн бэ, юу нь Алёшаг маш их айлгасан бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 58 ) Бид дэлгэц рүү харж байна ...

Чернушка тахианы дүртэй биш, хар даашинзтай, улаан шүдтэй малгай, цагаан цардуултай хүзүүний алчууртай, түүнийг газар доорхи танхимд харсан шигээ гарч ирэв. Сайд хоёр гараа дээш өргөхөд Алеша тэднийг алтан гинжээр гинжлэв... Тэр айсан!..

(Слайд 59) Газар доорх оршин суугчдад юу тохиолдсон бэ, Алёшагийн ирээдүйн амьдрал хэрхэн хөгжсөн бэ?

(Тоглогчдын хариулт)

(Слайд 60) Харамсалтай нь яг ийм зүйл болсон...

Газар доорх оршин суугчид гэр орноо орхиж, үүрд явахаас өөр аргагүй болжээ. Алёша удаан хугацааны өвчний дараа дуулгавартай, эелдэг, даруухан, хичээнгүй байхыг хичээсэн. Хүн бүр түүнийг дахин хайрлаж, энхрийлж эхэлсэн бөгөөд тэрээр нөхдөдөө үлгэр дууриал болсон боловч тэрээр гэнэт хорин хэвлэмэл хуудсыг цээжээр сурч чадахгүй болсон ч үүнийг хийхийг хүсээгүй.

(Слайд 61) Үзэгчдэд зориулсан сүүлчийн асуулт. Шүүгчид асуулт хариултын үр дүнг дүгнэж байх хооронд бид бага зэрэг таамаглаж болно.

Юу вэ ёс суртахууны сургамж"Хар тахиа" үлгэрийн бидэнд өгдөг амьдрал?

(Үзэгчдээс хэд хэдэн хариулт)

Ерөнхий ойлголт.

(Слайд 62) Тиймээс, нэгтгэн дүгнэхэд:

Амьдрал дахь ёс суртахууны сургамжууд:

Та маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг байсан ч өөрийгөө бусдаас дээгүүр тавьж чадахгүй.

Бид даруу зан, хөдөлмөрч, ажилсаг, үүрэг хариуцлагаа ухамсарлах, үнэнч шударга, хүнийг хүндлэх, сайхан сэтгэлтэй байх ёстой.

Та өөртөө хатуу байх хэрэгтэй.

(Слайд 63.<Рисунок 54>)Энэ ном бидэнд хамгийн гол зүйлийг сануулж байна: бид бүгдээрээ цэвэр ариун, эрхэмсэг сэтгэлтэй, харин сайныг өөртөө төлөвшүүлэх ёстой. Талархаж, хариуцлагатай байж, бусдын хайр, хүндэтгэлийг хүлээх чадвартай байхын тулд энэ бүхэн хүчин чармайлт шаарддаг. Тэгэхгүй бол өөр арга байхгүй бөгөөд асуудал биднийг төдийгүй бидний хайртай, бидэнд итгэдэг хүмүүст ч аюул учруулж болзошгүй юм. Жинхэнэ Гайхамшиг ганцхан удаа тохиолдох бөгөөд чи түүнд зохистой байх ёстой...

Ялагчдыг шагнаж урамшуулах.

(Слайд 64) Бид асуулт хариултаа дуусгаж, ялагчдыг зарлах боломжтой!

Мөн манай асуулт хариултын УХААЛАГ залуу (УХААЛАГ ОХИН) __________ боллоо.

Ялагчдаа баяр хүргэе! Бүгдэд нь баярлалаа! Дахин уулзъя!

Эх сурвалжууд.

2.Амьдралын ёс суртахууны сургамж. Энтони Погорельский Ефименко Наталья Викторовнагийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрийн дүн шинжилгээ. http://festival.1september.ru/articles/596888/

3. А.Погорелский. "Хар тахиа, эсвэл газар доорх оршин суугчид" - Yandex хайлтын систем.

4. Зураг – Yandex хайлтын систем.

Энтони Погорелскийн бүтээлийн тест

5-р анги
Энэхүү шалгалт нь 22 асуултаас бүрдэнэ. Асуулт бүрийн хувьд та 1 зөв хариулт, сүүлчийнх нь 4-5 өгүүлбэрийн дэлгэрэнгүй хариулт өгөх шаардлагатай. Туршилтыг дуусгахад 40 минут (1 хичээл) хуваарилагдсан.

Оноо үнэлгээ рүү хөрвүүлэх
50% -аас бага - "2"
50-64% - "3"
65-94% - "4"
95-100% - "5"

Антони Погорельский үлгэрт ямар цол өгсөн бэ?
"Хар шувуу буюу газар доорх оршин суугчид"
"Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид"
“Хар тахиа буюу газар доорхи оршин суугчид” Үлгэр ямар газар өрнөдөг вэ?
Санкт-Петербургт
Алс холын улсад
Москвад

3. Зохиолын гол дүрийн нэр?
Антоша
Алёша
Андрюша

Хүү хаана өссөн бэ?
биеийн тамирын зааланд
дотуур байранд
дотуур байранд

5. Дотуур байр гэж юу вэ?
угаалгын өрөө
хүүхдийн унтлагын өрөө
сургалтын өрөө

6. Баатрын насыг заана уу:
9-10 жил
8-9 жил
6-7 жил

7. Тэр ням, амралтын өдрүүдэд юу хийдэг байсан бэ?
амьтдыг зурсан
аав ээж дээрээ очсон
ганцаараа унш

8. "Тэдэнд тусгайлан барьсан байшинд хашааны ойролцоо амьдардаг, өдөржингөө хашаандаа тоглож, гүйдэг" гэж хэнийг хэлж байна вэ?
тахианы тухай
нохойны тухай
хүүхдүүдийн тухай

9. “Өвлийн амралт” гэж юу вэ?
өвлийн вакцинжуулалт
өвлийн амралт
гадаа өвлийн зугаа

10. Том хутга барьсан тогооч хүүгээс асуув.
түүнд гал тогооны өрөөнд тусал

тахиа барих
Түүний оройн хоол хийхэд бүү саад бол

11. Хүү тогоочийг багшид гомдоллохгүй байхыг хэрхэн ятгасан бэ?
тэр түүнийг хүчирхийлэлд хүргэнэ гэж сүрдүүлсэн
тэр дуулгавартай байх болно гэж амласан
тэр түүнд эзэн хаан12 өгсөн. Хүү Чернушкатай хаашаа явсан бэ?
эцэг эхийнхээ гэрт
газар доорх ертөнцөд

гал тогооны өрөөнд
13. Хүүгийн бэлэг сонгосонд хаан яагаад бухимдсан бэ?
хандивлах тухай бодлоо өөрчилсөн
хүүгийн залхуугаас болж
цаг агаарын таагүй байдлаас болж

14. Багш нь сурсан сургамжийг нь магтахад гол дүр яагаад таашаал аваагүй вэ?
хичээл түүнд ямар ч хүчин чармайлт гаргаагүй

багш түүнийг магтав

түүний гэдэс өвдөж байна15. Ухаантайгаараа Санкт-Петербург даяар алдартай болсны дараа гол дүрийн дүрд юу тохиолдсон бэ?
тэр сэтгэлээр унасан

тэр бусдын өмнө биеэ барьж, өөрийгөө бусдаас илүү ухаантай гэж төсөөлж эхлэв
тэр Нобелийн шагнал хүртсэн

16. Хүү 20 хуудас бүхий хамгийн том даалгавраа (үр тарианы тусламжгүйгээр) сурсан уу?
Тиймээ
хагас
Үгүй

17. Хичээл сураагүй хүний ​​шийтгэл юу байсан бэ?
дотуур байр цэвэрлэх

талх, устай өрөөнд суу

дотуур байрнаас хасах18. Хүү яаж тариагаа буцааж авч чадсан бэ?
Чернушка түүнд буцааж өгөв
тэр үүнийг арын хашаанаас олсон
өөр халаасанд байсан

19. Чернушкагийн хэлсэн “Муу хүмүүс ихэвчлэн хаалгаар орж гардаг” гэсэн мэргэн үгийг дуусга.
цонх
хагарал руу
хоолой

20. Хүү яагаад Хар тахиа болон газар доорх оршин суугчдын тухай багшид хэлсэн бэ?
тэр танилынхаа талаар сайрхахыг хүссэн
Хар тахиа түүнээс энэ тухай асуув
тэд түүнийг саваагаар ташуурдах гэж байв

21. Хүү тэдний нууцыг задруулсны дараа газар доорх оршин суугчид юу болсон бэ?
тэд дотуур байр руу нүүжээ
бүх зүйл ижил хэвээр байна
тэд нүүхээс өөр аргагүй болсон
22. "Алёша энэ тухай ярихаас ичсэн" - юуны тухай? Та өөрийн үйлдлээсээ ичиж байсан уу? гэсэн асуултын хариултыг бичнэ үү. Энэ байдлаас гарах ямар арга замыг та олсон бэ?

А.Погорелскийн "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" үлгэрийн хичээл (5-р анги)

БАГШИЙН ​​ҮГ

“Хар тахиа...” зохиолын зохиолч Антони Погорельскийн жинхэнэ нэр нь Алексей Перовский юм. Тэр маш ухаалаг, боловсролтой хүн байсан. Тэрээр 19 настайдаа философийн ухааны доктор болсон. гишүүнээр сонгогдсон Оросын академиШинжлэх ухаан. Алексей Перовский бол Орос, Европын урлагийн мэргэжилтэн, мэддэг хүн юм. Тэрээр ирээдүйн алдартай, маш сайн зохиолч Алексей Константинович Толстойн ("Алтан түлхүүр"-ийн зохиолч) авга ах байсан бөгөөд зээ хүүгээ ном уншихыг дэмжсэн юм. Түүнд зориулж "Хар тахиа буюу газар доорх оршин суугчид" өгүүллэгээ зориулжээ.

ӨГҮҮЛЭГИЙН АГУУЛГАА МЭДЛЭГИЙГ СОРИЛЖ БАЙНА

  1. Газар доорх ертөнцийн хаан яагаад Алёшаг шагнасан бэ? (Чернушка сайдыг аварсанд)
  2. Далд ертөнцийн оршин суугчид ямар махчин амьтдыг агнадаг байсан бэ? (харханд зориулсан)
  3. Маалинган үр Алёшад ямар ид шидийн хүчийг өгсөн бэ?Түүний эзэн ямар ч хичээл заахгүйгээр амархан хариулж чаддаг)
  4. Алёша яагаад анх удаа үрээ алдсан бэ? (муу зан үйлийн шийтгэл болгон)
  5. Алёша газар доорх оршин суугчдын нууцыг илчилсэний дараа юу болсон бэ?тэд явахаас өөр аргагүй болсон)

АСУУЛТ, ДААЛГАВАР. ТЕКСТТЭЙ АЖИЛЛАХ

Түүх хаанаас эхэлдэг вэ?

Үүнийг нотолсон түүхийн хэсгүүдийг уншина уу.

Дөч орчим жилийн өмнө Санкт-Петербург хотын Васильевскийн арлын нэгдүгээр эгнээнд эрэгтэйчүүдийн интернатын эзэн амьдардаг байсан бөгөөд энэ нь өнөөг хүртэл олон хүмүүсийн дурсамжинд үлдсэн байх магадлалтай. байрлаж байсан нь аль хэдийн өөр нэгэнд зам тавьж өгсөн, өмнөхтэй нь огт адилгүй. Тэр үед манай Санкт-Петербург хэдийнэ одоогийнхтойгоо ойр байгаагүй ч гоо үзэсгэлэнгээрээ Европ даяар алдартай байсан. Дараа нь Васильевскийн арлын өргөн чөлөөнүүд дээр ямар ч хөгжилтэй сүүдэртэй гудамж байсангүй: ихэвчлэн ялзарсан банзнаас тогшдог модон тайзнууд өнөөдрийн үзэсгэлэнт явган хүний ​​замыг эзэлжээ. Исаакийн гүүр - тэр үед нарийн бөгөөд тэгш бус байсан - одоогийнхоос тэс өөр дүр төрхийг харуулсан; мөн Гэгээн Исаакийн талбай өөрөө тийм биш байсан. Дараа нь Их Петрийн хөшөөг Гэгээн Исаакийн сүмээс шуудуугаар тусгаарласан; Адмиралти нь модоор хүрээлэгдсэнгүй; Морин хамгаалагчдын морьт талбай нь одоогийн үзэсгэлэнт фасадаараа талбайг чимэглэсэнгүй; Нэг үгээр хэлбэл, тэр үед Петербург одоогийнхтой адилгүй байсан ...

...хүүхдийн унтлагын өрөөнүүд доод давхарт, орцны баруун талд, зүүн талд нь зуу гаруй настай, Их Петрийг харсан Голланд эмэгтэй гэсэн хоёр хөгшин эмэгтэй амьдардаг байв. өөрсдийн нүдээр, тэр ч байтугай түүнтэй ярьсан. Өнөө үед Орос даяар та Их Петрийг харсан хүнтэй тааралдана гэдэг юу л бол...

Алёша хаана амьдардаг вэ? Тэр яагаад тэнд байсан юм бэ? Түүний амьдрал сайхан байна уу?

Алёша дотуур байранд амьдардаг бөгөөд хоёр жилийн өмнө эцэг эх нь түүнийг энд авчирсан. Эхэндээ Алёша гэр орноо маш их санаж байсан ч аажмаар дассан.

Тэд Алёшаг дотуур байранд хэрхэн харьцдаг вэ?

Бүгд (багш, сурагчид) түүнийг хайрлаж, энхрийлдэг.

Алёша чөлөөт цагаараа юу хийдэг вэ?

Тэр ялангуяа хүлэг баатруудын тухай ном унших дуртай, тэгээд өөрийгөө хүлэг баатраар төсөөлж мөрөөддөг. Тэрээр захирал болон эхнэр хоёртоо гэрийн ажилд тусалдаг. Тэр хашаандаа тоглож, тахиа тэжээж, хашааны нүхээр гудамжийг хардаг.

Алёшагийн хүсэл тэмүүллийн талаар бид юу хэлж чадах вэ?

Тэр ухаалаг (шилдэг оюутнуудын нэг), эелдэг, эелдэг, халамжтай. Тэр бол алсын хараатай, мөрөөдөгч (түүний хувьд хашааны нүхийг шидтэнгүүд өрөмдсөн юм шиг санагддаг). Түүний цорын ганц найзууд бол... тахиа. Хүү ганцаардмал, эцэг эх нь түүн дээр ирдэггүй, амралт, амралтаараа дотуур сургуулиасаа гардаггүй, ээж, ааваас захидал авдаггүй хүүхдүүдийн цорын ганц нь юм.

Алёша эцэг эхийнхээ хайр, хайрыг санаж байна. Тиймээс тэр тахиа, ялангуяа Чернушкатай холбоотой болж, заримдаа өөрийгөө цохихыг зөвшөөрдөг.

Алёша бас энх тайванч, тахиа зодолдох дургүй бөгөөд хэдэн өдрийн турш тэдэнд хоол өгөхгүй "шийтгэдэг". Алёша харгис хэрцгий байдлыг тэсвэрлэж чаддаггүй (тэр нядлагдсан кокерелийг удаан хугацаанд мартаж чадахгүй), эелдэг зөөлөн сэтгэлтэй.

Алеша яагаад Чернушкаг аврах гэж ийм их улайран яаравчлав?

Тэр түүнийг найз гэж үздэг бөгөөд түүнд хайртай.

Алёша тахиа хэрхэн авардагийг бидэнд хэлээрэй.

Тэрээр тогооч Тринагаас гуйж, уйлж, эмээгийнхээ алтан эзэн хааны бэлэг болох цорын ганц эрдэнэсээ өгдөг.

Энэ үйлдэл Алёшаг хэрхэн тодорхойлдог вэ?

Тэр бол гайхалтай найз: Чернушкаг аврахын тулд дэлхийн бүх зүйлийг золиослоход бэлэн байна. Тэр найзынхаа амь насыг төлөх шийдвэртээ нэг секунд ч эргэлздэггүй (эзэн хаан түүнд хамгийн их хайртай, учир нь энэ нь эмээгийнх нь дурсамж юм)

Тиймээс эхнийхийг нь хийцгээедүгнэлт

Алёша бол гайхалтай хүү: ухаалаг, эелдэг, ажиглагч, мөрөөдөмтгий. Тэр найзынхаа төлөө бүхнээ золиослох чадвартай. Түүний эдгээр буяныг газар доорх ертөнцийн хаан өндрөөр үнэлж, Алеша түүний зочин болох нэр хүндтэй байв.

Хаант улсын тайлбарыг уншина уу.

Ганцаараа үлдсэн Алёша маш тансаг чимэглэсэн танхимыг анхааралтай судалж эхлэв. Дотуур байрны ашигт малтмалын шүүгээнд үзсэн шиг хана нь лабрадоритаар хийгдсэн мэт түүнд санагдсан; хавтан, хаалга нь шижир алтаар хийгдсэн байв. Танхимын төгсгөлд, ногоон халхавчны доор, өндөрт алтаар хийсэн түшлэгтэй сандал байв.

Алёша энэ чимэглэлийг маш их биширдэг байсан ч бүх зүйл яг дотор нь байгаа нь түүнд хачирхалтай санагдаж байв жижиг хэлбэр, жижиг хүүхэлдэй шиг ...

Эхлээд тэр түүнийг англи хэв маягаар зохион байгуулсан цэцэрлэгт аваачив. Замууд нь мод өлгөх тоо томшгүй олон жижиг чийдэнгийн гэрлийг тусгаж, олон өнгийн том зэгсээр бүрхэгдсэн байв. Энэ гялбаа Алёшад үнэхээр таалагдсан.

"Чи эдгээр чулууг үнэт гэж нэрлэдэг" гэж сайд хэлэв. Эдгээр нь бүгд алмаз, дарвуулт онгоц, маргад, аметист юм.

Өө, бидний зам үүнтэй хамт бялхсан бол! - Алеша уйлав.

Тэгвэл тэд танд энд байгаа шигээ үнэ цэнэтэй байх болно” гэж сайд хариулав.

Мод нь Алёшагийн хувьд маш үзэсгэлэнтэй мэт санагдаж байсан ч нэгэн зэрэг хачирхалтай байв. Тэд өөр өөр өнгөтэй байсан: улаан, ногоон, хүрэн, цагаан, хөх, нил ягаан. Тэр тэднийг анхааралтай ажиглавал тэд янз бүрийн хөвдөөс өөр зүйл биш, ердийнхөөсөө илүү өндөр, зузаан болохыг олж харав. Сайд түүнд энэ хөвд алс холын орнуудаас, дэлхийн гүнээс их хэмжээний мөнгөөр ​​хаан захиалсан гэж хэлэв.

Тэд цэцэрлэгээс малын газар руу явав. Тэнд тэд Алёшад алтан гинжээр уясан зэрлэг амьтдыг үзүүлэв. Илүү ойроос харвал тэрээр эдгээр зэрлэг амьтад нь газар, шалан дор амьдардаг том харх, мэнгэ, гарам болон ижил төстэй амьтадаас өөр юу ч биш болохыг олж харав. Энэ нь түүнд их инээдтэй санагдсан ч эелдэг байдлаасаа болоод ганц ч үг дуугарсангүй.

Алёша алхсаны дараа өрөөнүүдэд буцаж ирэхэд том танхимд бүх төрлийн чихэр, бялуу, бялуу, жимс жимсгэнэ байрлуулсан ширээ олов. Аяга таваг нь бүгд шижир алтаар хийгдсэн бөгөөд шил, шил нь цул очир алмааз, дарвуулт онгоц, маргад эрдэнээр сийлсэн...

Алёшагийн өгсөн бэлэг сонгоход хаан яагаад бухимдсан бэ?

Хүү юу ч гуйж болох байсан ч ямар ч хичээл зүтгэл гаргалгүй сайн суралцах боломжтой үрийг сонгосон. Алёшагийн залхуу байдалд хаан бухимдав.

Алёша ид шидийн үрийн хүчийг ашиглаж эхлэхэд юу тохиолдох вэ?

Багш түүнийг маш их магтсан боловч Алеша түүний магтаалыг урьд нь ийм тохиолдлуудад мэдэрч байсан таашаалтайгаар хүлээж авсангүй. Энэ сургамж түүнд ямар ч хүчин чармайлт гаргаагүй тул энэ магтаалыг хүртэх ёсгүй гэж дотоод дуу хоолой түүнд хэлэв ...

Алёша, дээр хэлсэнчлэн, магтаалаас эхэндээ ичиж, өөрийгөө огтхон ч хүртэхгүй гэж бодож байсан ч бага багаар дасаж, эцэст нь бардамнал нь нүүр улайхгүйгээр хүлээн зөвшөөрсөн хэмжээнд хүрэв. , магтаал түүнд цацагдсан. Тэрээр өөрийнхөө тухай ихийг бодож, бусад хөвгүүдийн өмнө өөрийгөө гайхшруулж, тэднээс хамаагүй илүү, ухаалаг гэж төсөөлж эхлэв. Үүний үр дүнд Алешиний зан чанар бүрэн доройтсон: эелдэг, эелдэг, даруухан хүүгээс тэрээр бардам, дуулгаваргүй болжээ. Ухамсар нь түүнийг байнга зэмлэдэг байсан бөгөөд түүний дотоод дуу хоолой түүнд хэлэв: "Алёша, чамд ямар ч хамааралгүй зүйлийг өөртөө бүү өг! бусад хүүхдүүд, гэхдээ чи тэднээс илүү гэж битгий бодоорой, хэрэв чи сайжрахгүй бол хэн ч чамайг хайрлахгүй, тэгвэл чи бүх сурсан зангаараа хамгийн азгүй хүүхэд болно."

Заримдаа тэр бүр сайжруулах бодолтой байсан; Гэвч харамсалтай нь бардам зан нь ухамсрынх нь дууг дарж, өдөр ирэх тусам улам дордож, нөхдүүд нь түүнийг хайрлах нь багассан нь харамсалтай.

Түүгээр ч барахгүй Алеша аймшигтай дэггүй хүн болжээ. Өөрт оногдсон хичээлээ давтах шаардлагагүй тул бусад хүүхдүүд хичээлдээ бэлдэж байх хооронд тоглоом шоглоом хийдэг байсан бөгөөд энэ нь хий хоосон байдал нь түүний зан чанарыг улам бүр гутааж байв. Эцэст нь хүн бүр түүний муухай ааштайгаас маш их залхсан тул багш ийм муу хүүг засах арга замын талаар нухацтай бодож эхлэв ...

Оюутан, багш нарын Алёшад хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү?

Тиймээ. Өмнө нь түүний амжилтаар бахархаж, эцэг эх болон бусад багш нарыг Алёшаг биширч байхыг урьж байсан ч багш нар түүнд маш том даалгавар өгч, түүнийг зэмлэж эхлэв.

Дараа нь түүнийг эелдэг, даруухан хүүхэд байхад нь бүгд түүнд хайртай байсан бөгөөд хэрэв тэр шийтгэгдэх юм бол хүн бүр түүнийг өрөвдөж, энэ нь түүнд тайтгарал болсон; гэвч одоо хэн ч түүнд анхаарал хандуулсангүй: бүгд түүн рүү үл тоомсорлон харж, түүнд нэг ч үг хэлсэнгүй. Тэрээр өмнө нь их найрсаг харилцаатай байсан нэг хүүтэй яриагаа эхлэхээр шийдсэн ч хариу хэлэлгүй түүнээс холдов. Алёша өөр рүүгээ хандсан боловч тэр ч бас түүнтэй ярихыг хүсээгүй бөгөөд дахин ярихад нь түлхэв. Дараа нь азгүй Алеша нөхдөөсөө ийм эмчилгээ хийлгэх ёстой гэж үзэв.

Хаан яагаад түүнд үрийг нь анх удаа буцааж өгснөөр түүнийг уучилсан бэ?

Тэр өгөөмөр сэтгэл гаргаж, Алёшаг уучилсан. Нэмж хэлэхэд хүү маш их бухимдаж, маш их уйлж, нөхдийнхөө дэмжлэггүйгээр хоцорчээ.

Газар доорх хааны бэлэг эцсийн дүндээ Алёшад тусалсан уу? Яагаад?

Үгүй Алёша өөрчлөгдсөн хамгийн муу тал. Маалинган үр түүнд аз жаргал авчирсангүй; Зөвхөн өөрийн хүчин чармайлтаар олж авсан ялалт л үнэ цэнэтэй юм.

Чернушка болон газар доорх оршин суугчдын нууцыг Алёша юу илчилсэн бэ? Түүний энэ үйлдлээс бид хөгшин Алёшаг таньж байна уу?

Тэр багшийн уур хилэн, гутамшигт шийтгэлээс айж байв. Би уйтгартай болсон. Түүхийн эхэнд Алёша Чернушкаг ямар ч аргаар хамаагүй аврахад бэлэн байсан ч одоо найзаасаа урваж, газар доорхи оршин суугчдыг тэнүүлч болгоход хүргэв.

Газар доорх оршин суугчдын талаар хүн бүрт ярьсны дараа Алёша юу болсон бэ? Яаж өөрчлөгдөж байна вэ?

Алёша гэмшил, гэмшилд автаж байв. Газар доорхи оршин суугчид үзэсгэлэнтэй хаант улсаа орхихоос өөр аргагүй болсонд тэр үргэлж буруутай мэт санагдаж, Чернушка гартаа гинж зүүх болно.

Зохиолч Алёшад хайртай, хүү хэрхэн өөрчлөгдөж байгааг хараад гунигтай байдаг. Тэрээр түүний хүнд хэцүү, ганцаардмал бага насыг өрөвдөж, түүний сайн чанар, язгууртнуудыг биширдэг Зохиолч Алёшагийн хулчгар зан, урвалтыг уучилж, түүний гэмшил ямар гүн гүнзгий байгааг харуулж байна. Болсон явдал Алёшагийн хувьд сайн сургамж болсон бөгөөд тэрээр сайжирч, мөн адил болох нь гарцаагүй.

Зургаан долоо хоногийн дараа Алёша Бурханы тусламжтайгаар эдгэрсэн бөгөөд өвчлөхөөс өмнө түүнд тохиолдсон бүх зүйл түүнд хүнд зүүд мэт санагдаж байв. Багш нь ч тэр, нөхдүүд нь ч түүнд хар тахиа, үзсэн шийтгэлийн тухай ганц ч үг сануулсангүй. Алёша өөрөө энэ тухай ярихаас ичиж, дуулгавартай, эелдэг, даруу, хичээнгүй байхыг хичээдэг байв. Хүн бүр түүнийг дахин хайрлаж, энхрийлж эхэлсэн бөгөөд тэрээр нөхдөдөө үлгэр дууриал болсон боловч тэрээр гэнэт хорин хэвлэмэл хуудас цээжээр сурахаа больсон боловч түүнээс үүнийг хийхийг хүсээгүй.

Хэлэлцүүлгээ тоймлон хүргэе. Дүгнэлт хийцгээе.

Энэ үлгэр юуны тухай вэ?

Энэ бол Алеша ёс суртахууны хүнд хэцүү асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх ёстой байсан ба баатар хэрхэн өөрчлөгдсөн тухай юм.
Алёша хүнд хэцүү сорилтуудыг даван туулж, урваж, дараа нь өөрт нь итгэж байсан газар доорх хүмүүст ямар их уй гашуу авчирсандаа гүн гүнзгий, харамсаж гэмших ёстой байв.

Гол дүр нь хэн бэ, гол дүр нь хэн бэ?

Гол нь Алёша, гол нь Чернушка сайд ба газар доорх оршин суугчид юм.

Энэ түүх үнэхээр гайхалтай гэдэгтэй та санал нийлж байна уу? Үзэл бодлоо батал.

Тиймээ. Энэ түүх нь ид шидийн дүрүүд, ид шидийн объекттой. Ид шид нь бодит амьдралд халддаг.

(хэрэв цаг үлдсэн бол та оюутнуудаас Алёша ид шидийн хаант улсад хэрхэн орсон тухай ярихыг хүсч болно).

ГЭРИЙН ДААЛГАВАР.

А.Погорелскийн үлгэрийн Алёша, Э.Т.А-гийн үлгэрийн Мари хоёрыг харьцуул. Хоффман "Щелкунчик ба хулганы хаан". Хоёр дүрийн ижил төстэй ба ялгааг ол.